Kielisznik bluszczowaty (Calystegia hederacea) to wieloletnie pnącze dorastające do wysokości 200-300cm. Należy do rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Tworzy długie pędy owijające się wokół podpór. Liście są strzałkowate, lekko owłosione, zmieniające jesienią barwę z zielonej na żółtą.

Najbardziej dekoracyjną częścią kielisznika bluszczowatego są duże, pomponowate kwiaty o barwie różowej. Kwitnie od lipca do września. Roślina naturalnie występuje w Japonii, Korei i Mandżurii.

Uprawa kielisznika bluszczowatego

Roślina najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. Wymaga gleb żyznych, próchnicznych, dobrze zdrenowanych. Niestety roślina nie jest w pełni mrozoodporna w naszym klimacie i czasem wiosną należy wycinać przemarznięte pędy. Do podstawowych zabiegów należy cięcie. Warto również usuwać przekwitnięte kwiaty, aby przedłużyć okres kwitnienia.

Zastosowanie kielisznika bluszczowatego

Pnącze jest wykorzystywane do dekoracji altan, ogrodzeń, balustrad, chociaż może być uprawiana również jako roślina okrywowa. Kielisznik bluszczowaty nadaje się do małych ogrodów.

zdjęcie: Michał Mazik