Winnik zmienny to wieloletnie pnącze z czepnymi wąsami, dorastające do 400cm długości. Należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae).

Roślina wytwarza ząbkowane, trzy lub pięcioklapowe liście i niepozorne, drobne kwiaty, zebrane w baldachy o zielonkawej barwie. Kwitnie w lipcu.

W okresie od września do października roślina wytwarza dość duże (6-8cm średnicy) kuliste jagody o barwie początkowo białej, później fioletowo-niebieskiej. Owoce dojrzewają nierównomiernie. Roślina została wyselekcjonowana w Japonii a w Europie rozpowszechniono ją po sprowadzeniu w 1829 roku do Holandii.

Winnik zmienny jest dość łatwy w uprawie i nie ma dużych wymagań. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i osłoniętych, ale toleruje również półcień. Można go sadzić w zasadzie na większości typów gleb ogrodowych, chociaż optymalne jest żyzne, umiarkowanie wilgotne podłoże. Po zabiegów pielęgnacyjnych należy sporadyczne cięcie zbyt rozrośniętych okazów. Przy nadmiarze wody lub jej długotrwałym braku może dochodzić do opadania liści.

Pnącze jest często wykorzystywane w ogrodach do dekoracji altan i ogrodzeń. Czasem można go również spotkać w zieleni miejskiej. Winnik zmienny nadaje się do obsadzania zarówno małych jak i dużych ogrodów.

Interesujące odmiany:

  • ‘Elegans’ - o trójbarwnych liściach

zdjęcie: wikipedia