Winnik zmienny 'Elegans'

Ampelopsis-glandulosa-Elegans-SAM_4497-Fot.-G.Falkowski-ZSzP

Pochodzące z kontynentów amerykańskiego i azjatyckiego winniki są pnączami przypominającymi winorośle i winobluszcze. Niektóre gatunki osiągają nawet 10 metrów długości. W małych ogrodach i na działkach sprawdzają się mniej ekspansywne odmiany winnika, np. dorastająca zaledwie do 2 m długości odmiana 'Elegans' o marmurkowych liściach.

Posłuchaj
00:00
10
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Na świecie występuje 20 gatunków winników, natomiast w Polsce można uprawiać trzy: winnik tojadowaty (Ampelopsis aconififolia), winnik Bodiniera (A. bodinieri) oraz winnik zmienny (A. glandulosa).

Ciekawą, często oferowaną w sprzedaży rośliną jest winnik zmienny (Ampelopsis glandulosa) ‘Elegans’, charakteryzujący się atrakcyjnymi, marmurkowatymi liśćmi i błyszczącymi, niebieskimi owocami przypominającymi porcelanowe kulki. Pnącze to osiąga niewielkie rozmiary i jest nietrudne w uprawie.

Winnik zmienny naturalnie występuje w Azji, na terenach Chin, Korei, Japonii i Rosji, natomiast odmiana ‘Elegans’ została wyselekcjonowana w Japonii. Jest to niewielkie pnącze o trójkolorowych ozdobnych liściach i dekoracyjnych owocach, wspinające się po podporach za pomocą wąsów czepnych. Rośnie dosyć wolno i w porównaniu do innych pnączy nie jest ekspansywne. Dorasta zwykle do około 2 m wysokości. Młode pędy, ogonki liściowe i szypułki owoców mają czerwonawe zabarwienie. Klapowane liście są ciemnozielone, głęboko i fantazyjnie powcinane, obficie pokryte biało-różowymi plamami. Jesienią słabo się przebarwiają na żółto. Niepozorne, drobne kwiaty rozwijają się w lipcu, ale ponieważ mają zielonkawy kolor są raczej mało widoczne. Wyjątkowo dekoracyjne natomiast są owoce winnika zmiennego. Przyjmują one postać drobnych, kulistych jagód o intensywnej, niebiesko-fioletowej barwie, są błyszczące, dojrzewają we wrześniu i październiku. W miarę dojrzewania kolor owoców zmienia się od jasnoniebieskiego, przez fioletowy do granatowego.

Fot. Grzegorz Falkowski

Zobacz więcej gatunków i odmian winnika

Wymagania i pielęgnacja

Winnik zmienny ma niewielkie wymagania glebowe. Dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Preferuje stanowiska ciepłe, osłonięte od wiatru, słoneczne do półcienistych. Wykazuje dobrą mrozoodporność, choć na wschodzie kraju może czasami przemarzać. Cięcie można wykonywać dowolnie, w zależności od potrzeb, ale ponieważ pnącze nie rośnie silnie, raczej rzadko się je wykonuje.

Gdzie posadzić

Winnik zmienny ‘Elegans’ doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych, gdzie brakuje miejsca na większe rośliny. Ponieważ wspina się za pomocą wąsów czepnych, najlepiej sprawdza się przy ażurowych podporach – kratkach, siatkach oraz ozdobnych konstrukcjach wykonanych specjalnie dla tego typu pnączy z cienkich, metalowych prętów, wokół których wąsy mogą się owijać. Podpory te można ustawiać na rabatach oraz w większych pojemnikach służących do dekoracji balkonów i tarasów.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Winnik zmienny Ampelopsis brevipedunculata

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści