Cytryniec czerwonokwiatowy

cytryniec czerwonokwiatowy

Pytanie czytelnika: Kupiłem w supermarkecie piękne pnącze – cytryniec czerwonokwiatowy. Niestety w literaturze fachowej nie ma o nim nawet wzmianki. Proszę o kilka podstawowych wskazówek, jak go uprawiać i gdzie posadzić.

Posłuchaj
00:00
7

Cytryniec czerwonokwiatowy (Schisandra rubriflora) to najbardziej dekoracyjny spośród wszystkich cytryńców. Tworzy charakterystyczne, małe, czerwone kwiaty, które pojawiają się w kwietniu i maju, ale największa ozdobą są ciemnoczerwone owoce, zebrane w długie, zwisające kłosy, które dojrzewają w sierpniu i wrześniu.

Aby doczekać się owoców trzeba obok siebie posadzić formę męską i żeńską cytryńca.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Uprawa cytryńca

cytryniec idealnie nadaje się do sadzenia przy ogrodzeniach w zacisznych miejscach ogrodu. Lubi słoneczne stanowisko, ewentualnie półcieniste, osłonięte od silnych i mroźnych wiatrów.Jest nie w pełni mrozoodporny i w mroźne zimy może przemarzać.

Preferuje glebę żyzną, kwaśną, przepuszczalną i bogatą w materię organiczną, ale toleruje też niewielką zasadowość. Ziemię trzeba wzbogacić dobrze rozłożoną materią organiczną, ściółkować i podlewać w okresach suszy.

 

Zdjęcie: iVerde


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Gość Wodnik
10-03-2023 15:16
Można postarać się o sadzonkę cytryńca chińskiego odmiany samopylnej SADOVA No1 pochodzącej z Ukrainy.Owocuje nawet jeśli posadzimy 1 sadzonkę.Polecana przez Związek Szkółkarzy Polskich.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści