Logo
Logo

Domki dla ptaków | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Domki dla ptaków, czyli inaczej mówiąc budki lęgowe, dają ptakom odpowiednie schronienie, umożliwiając bezpieczne chowanie młodych. Domki dla ptaków stanowią również wspaniałą i bardzo praktyczną ozdobę ogrodu. Z czego powinien być wykonany domek dla ptaków i czy lepiej kupić gotowy produkty, czy zbudować budkę samemu?

Spis treści
Dlaczego warto wieszać domki dla ptaków? Z czego powinny być zbudowane – jakie domki dla ptaków wybrać? Sprawdź, gdzie kupić domki dla ptaków!

Dlaczego warto wieszać domki dla ptaków?

Wiele gatunków ptaków zakłada swoje gniazda w dziuplach drzew. Ze względu na to, że w ogrodach rosną zazwyczaj zdrowe drzewa, w których nie ma dziupli, można je zastąpić budkami lęgowymi. Umieszczając budkę lęgową w swoim ogrodzie, dajemy ptakom bezpieczne schronienie, w którym mogą odchować swoje młode. W zamian zyskuje się niepowtarzalną możliwość obserwowania fascynujących zwyczajów ptaków i słuchania ich odgłosów. Dodatkowo wiele gatunków ptaków to nasi sprzymierzeńcy w walce z komarami, a więc znacznie ograniczają ich ilość w ogrodzie. 

Domki lęgowe należy wieszać około 3 do 5 metrów nad ziemią, aby nie dostały się do nich drapieżniki i zwierzęta domowe.

Z czego powinny być zbudowane – jakie domki dla ptaków wybrać?

Wybierając domek dla ptaków, należy szczególną uwagę zwrócić na jego wykonanie. Najlepiej, aby był zrobiony z naturalnych, bezpiecznych dla zwierząt materiałów, które nie zaszkodzą ptakom. Dobrym wyborem są domki wykonane z desek świerkowych, w których ptaki chętnie się zadomawiają. Ważne, aby budki lęgowe nie były wykonane z płyt wiórowych lub ze sklejek, które ulegną zniszczeniu po większych opadach deszczu.

Domki dla ptaków – gotowe, czy zrobione samodzielnie?

Domki dla ptaków można wykonać samodzielnie, jednak zdecydowanie prościej i bezpieczniej jest kupić gotowe. Dzięki temu zyskuje się pewność, że są one wykonane z odpowiednich materiałów, a ich wielkość odpowiada potrzebom ptakom.

Budka powinna się również różnić rozmiarem w zależności od tego, jakie gatunki ptaków chcemy zaprosić do swojego ogrodu.

Sprawdź, gdzie kupić domki dla ptaków!

Budka lęgowa dla ptaków, Sklep ZielonyOgródek pl
Budka lęgowa dla ptaków
Drewniana budka lęgowa dla ptaków. Posiada otwieraną podłogę oraz listwę montażową.
KUP ONLINE
Budka lęgowa dla większych ptaków, Sklep ZielonyOgródek pl
Budka lęgowa dla większych ptaków
Drewniana budka dla ptaków, w całości wykonana z niezakonserwowanego drewna. Przeznaczona dla większych ptaków, takich jak: sikorki, dudki, wróble, mazurki czy jerzyki, a nawet szpaki.
KUP ONLINE

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Lucas Van Oort/Unsplash

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Domki dla ptaków | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Domki dla ptaków | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl