Logo
Logo

DIY | Zrób sam budkę dla ptaków. To łatwe!

Marzysz, by w Twoim ogrodzie rozbrzmiewały ptasie trele? Budka dla ptaków z pewnością je przyciągnie. Zawieś ją na drzewie, żeby na wiosnę mogła w niej zamieszkać pierwsza ptasia rodzina.

Zobacz, jak krok po kroku zrobić prostą budkę dla ptaków. Całość prac zajmie Ci dosłownie kilka godzin. To łatwe!

Co musimy przygotować?
Materiały potrzebne do budowy budki dla ptaków

Do wykonania projektu będą potrzebne: 
(w spisie poniżej użyto skrótów: D – długość, S – szerokość, W – wysokość, ⌀ – średnicę)

Lista materiałów:
• 1 płyta, np. z drewna paulowni: 60 x 80 x 1,8 cm (D x S x W)
• 1 płyta, np. ze sklejki topolowej: 42 x 29,7 x 0,4 cm (D x S x W)
• 1 okrągły drążek drewniany (⌀: 0,7–0,8 cm,
• 1 okrągły drążek drewniany 1,2 cm
• Filc malarski
• Farba do drewna 2 w 1, kolor szary i czerwony: ok. 175 ml
• Klej do drewna
• Taśma klejąca
• Taśma malarska
• 4 wkręty, 3,5 x 20 mm (⌀ x D)
• 8 wkrętów, 3,5 x 35 mm (⌀ x D)
• 2 wkręty, 4,5 x 55 mm (⌀ x D)

Oprócz oczywistych materiałów potrzebnych do zbudowania budki dla ptaków, potrzebne nam będą narzędzia i inne przydatne akcesoria:

Narzędzia:
• Piła NanoBlade, np. AdvancedCut 50
• Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa, np. PSB 1800 LI-2
• Wiertło do drewna, 5 mm
• Wkrętarka akumulatorowa, np. IXO 5
• Szlifierka uniwersalna, np. PSM 18 LI
• Gąbka ścierna
• Papier ścierny do szlifierki uniwersalnej (ziarnistość 180)
• Bimetalowa piła otwornica HSS, 44 mm

Akcesoria dodatkowe:
• Rękawice robocze
• Pędzel do malowania
• Maska ochronna na twarz
• Ochraniacze na uszy
• Okulary ochronne
• Taśma pomiarowa
• Wałek malarski
• Zaciski śrubowe
• Ołówek
• Linijka kątowa
• Calówka

Jak zbudować budkę dla ptaków?
Instrukcja krok po kroku

1. Zaznacz wymiary na drewnie

Rozpocznij od zaznaczenia wymiarów frontu budki dla ptaków, a następnie zaznacz wymiary dna budki i dwóch ścianek bocznych.

Na tym etapie potrzebujesz: calówki, ołówka, linijki kątowej, taśma pomiarowa, 1 płyty drewnianej wykonanej np. z drewna paulowni, 1 płyty wykonanej np. ze sklejki topolowej.

Przygotowywanie materiałów na budowę budki dla ptaków

Najpierw zaznacz wymiary frontu budki dla ptaków. Front będzie wykonany z dwóch elementów różnego kształtu: trójkąta i odwróconego trapezu. Budka lęgowa powinna mieć 22 cm w najszerszym miejscu. Zaznacz tę szerokość na krawędzi płyty drewnianej, a następnie wyznacz punkt środkowy. Począwszy od punktu środkowego, narysuj biegnącą do góry linię pionową o maksymalnej wysokości 30,2 cm.

Zaznacz punkt na wysokości 15,8 cm na tej linii. W tym miejscu zostanie wywiercony otwór na drążek, który znajdzie się pod otworem wejściowym.

Na wysokości 20 cm wzdłuż linii poprowadzonej od punktu środkowego zaznacz kolejny punkt. Tutaj zostanie wywiercony otwór wejściowy.

Zaznacz jeszcze jeden punkt na wysokości 7,6 cm wzdłuż linii pionowej. Przy pomocy linijki kątowej narysuj linię poziomą biegnącą przez ten punkt. Upewnij się, że po prawej i lewej stronie linia pozioma ma 11 cm. Narysowana w ten sposób linia powinna być równoległa do linii podstawy i mieć taką samą długość. Teraz zaznacz górne krawędzie frontu budki, rysując dwie linie proste łączące końce poziomej linii środkowej z wierzchołkiem linii pionowej (tj. na wysokości 30,02 cm nad linią podstawy). Utworzy to trójkąt.

Teraz zaznacz dwa punkty na linii podstawy, znajdujące się w odległości 8,5 cm od punktu środkowego każdy. Połącz te punkty z każdym końcem środkowej linii pionowej o długości 22 cm, która została narysowana powyżej nich wcześniej, aby zaznaczyć dwie boczne krawędzie dolnej, trapezowej części budki.

W przypadku tylnej ścianki budki, zaznacz takie same wymiary jak dla frontu, na drugim kawałku płyty drewnianej, pomijając otwory na drążek i otwór wejściowy.

Teraz przejdź do zaznaczenia wymiarów ścianek bocznych i dna budki. Zaznaczenie ich ułatwi rysowanie, a później także cięcie elementów. Na kawałku płyty narysuj prostokąt o następujących wymiarach: 13,4 x 31,1 cm. Zaznacz dwa punkty wzdłuż dłuższego boku prostokąta, w odległości 8,1 cm od jego krótszych boków, a z tych dwóch punktów poprowadź linie, które przechodzą przez szerokość prostokąta. Powstaną w ten sposób dwa kolejne prostokąty, które utworzą boczne ścianki budki. Ich wysokość jest identyczna jak wysokość prostokąta pośrodku, który posłuży za dno budki dla ptaków.

Zaznacz następujące wymiary dla dwóch desek dachowych na płycie ze sklejki topolowej: 23 x 30 cm.

Teraz zaznacz następujące wymiary dla elementów łączących na sklejce: 6 x 8 cm. Potrzebujesz dwóch elementów łączących.

Użyj okrągłego drążka o średnicy 1,2 cm i długości 23 cm do wykonania części grzbietowej dachu oraz drugiego drążka o średnicy 0,7 cm i długości 7 cm do wykonania podpórki.

2. Wytnij poszczególne części

Starannie wytnij wszystkie elementy budki, zachowując ich właściwy rozmiar.

Na tym etapie potrzebujesz: piły NanoBlade, np. Advanced Cut 50, zacisków śrubowych, okularów ochronnych, rękawic roboczych.

Przygotowywanie materiałów na budowę budki dla ptaków

Przed rozpoczęciem cięcia załóż rękawice robocze, ochraniacze na uszy i okulary ochronne. Aby mieć pewność, że podczas cięcia drewno nie ześlizgnie się, zabezpiecz je na ławie roboczej za pomocą zacisków śrubowych.

Zacznij od wycięcia frontu i tyłu, a następnie desek dachowych budki. Następnie wytnij ścianki boczne i dno budki. Ustaw piłę do cięcia pod kątem 15 stopni. Wykonaj cięcie pod kątem wzdłuż zewnętrznej krawędzi jednej z bocznych ścianek. Potem wykonaj cięcie pod takim samym kątem na wewnętrznej krawędzi. Obróć cały kawałek drewna o 180 stopni (w ten sposób nie trzeba będzie zmieniać ustawienia kąta piły) i wykonaj dwa kolejne cięcia, aby oddzielić dno budki dla ptaków od drugiej ścianki bocznej.

♦ PROFESJONALISTA RADZI – OSŁONA PRZECIWODPRYSKOWA: Użyj osłony przeciwodpryskowej, zanim przystąpisz do cięcia piłą NanoBlade. Osłona zapobiega odpryskom drewna i pozwala uniknąć napraw drewna po cięciu.

3. Wywierć i wytnij otwory

Budka dla ptaków musi mieć jeden otwór na wejście i wyjście. Drugi otwór jest przeznaczony do zamontowania drążka-podpórki dla ptaków.

Na tym etapie potrzebujesz: akumulatorowej wiertarko-wkrętarki udarowej, np. PSB 1800 Li-2, wiertła do drewna, 5 mm, bimetalowej piły otwornicy HSS, 44 mm, zacisków śrubowych, ochraniaczy na uszy, okularów ochronnych

Przygotowywanie materiałów na budowę budki dla ptaków

Za pomocą piły otwornicy wytnij otwór we frontowej części budki lęgowej. Posłuży ona ptakom do wchodzenia i wychodzenia z budki. Następnie wywierć nieprzelotowy otwór, aby zamocować w nim drążek-podpórkę.

Zacznij wiercić w punkcie zaznaczonym wcześniej pod dużym otworem. Ponieważ drewniany drążek ma być włożony na głębokość ok. 1 cm, zaznacz taką odległość na wiertle za pomocą taśmy klejącej. Zamiast niej możesz użyć ogranicznika głębokości wiercenia.

♦ PORADA DOTYCZĄCA PIŁY OTWORNICY: Wytnij otwór do połowy grubości materiału. Następnie obróć płytę i dokończ wycinanie z drugiej strony. Zapewni to czyste i precyzyjne cięcie.

4. Oszlifuj elementy drewniane

Oszlifowanie drewna ułatwi jego późniejsze malowanie i zapobiegnie pojawianiu się drzazg.

Na tym etapie potrzebujesz: szlifierki uniwersalnej, np. PSM 18 Li, papieru ściernego do szlifierki uniwersalnej (ziarnistość 180), gąbki ściernej, zacisków śrubowych, okularów ochronnych, maski ochronnej na twarz, ochraniaczy na uszy

Przygotowywanie materiałów na budowę budki dla ptaków

Wygładź krawędzie poszczególnych elementów drewnianych, używając do tego celu gąbki ściernej lub papieru ściernego. Oszlifuj powierzchnie drewniane za pomocą szlifierki uniwersalnej. Pamiętaj o założeniu przed pracą ochraniaczy na uszy, okularów ochronnych i maski ochronnej na twarz.

5. Zmontuj budkę dla ptaków

Użyj elementu łączącego, aby połączyć ze sobą górny i dolny element frontu budki dla ptaków. Teraz od zewnątrz wkręć dwa wkręty zabezpieczające przez trójkątny element drewna w element łączący, używając do tego celu akumulatorowej wiertarko-wkrętarki udarowej. Następnie zamocuj ścianki boczne do frontu budki.

Na tym etapie potrzebujesz: akumulatorowej wiertarko-wkrętarki udarowej, np. PSB 1800 Li-2, zacisków śrubowych, okularów ochronnych, ochraniaczy na uszy, 4 wkrętów: 3,5 x 20 mm (8 wkrętów: 3,5 x 35 mm

Montaż budki dla ptaków: łączenie ścianek budki

Ułóż obie części frontu (trapez i trójkąt obok naprzeciwko siebie, tak aby się stykały. Umieść element łączący pośrodku miejsca połączenia się dwóch elementów. Włóż dwa wkręty (3,5 x 20 mm) przez element łączący w dno od wewnątrz. Następnie wkręć dwa wkręty zabezpieczające (3,5 x 35 mm) od zewnątrz przez trójkąt w element łączący. Zrób to samo dla elementów tylnej ścianki.

Teraz przykręć ścianki boczne do frontu oraz tyłu budki dla ptaków. Aby to zrobić, przyłóż jedną ze ścianek bocznych do dolnej części frontu i zaznacz punkty, w których chcesz wykonać wiercenie. Po wywierceniu otworów w tych miejscach, ponownie złóż elementy ze sobą. Użyj zacisków śrubowych, aby utrzymać je w stabilnej pozycji, tak aby nie przemieszczały się podczas wiercenia. Następnie przykręć drugą ściankę boczną do dolnej części tyłu. Potem zmontuj powstałe w ten sposób elementy w kształcie litery L. Na koniec wsuń dno budki lub przykręć je, jeśli wolisz.

6. Zamocuj dach, część grzbietową dachu i drążek-podpórkę

Aby zagwarantować, że dach budki nie zsunie się podczas mocowania go, sklej ze sobą obydwie części dachu za pomocą taśmy klejącej. Następnie nałóż klej do drewna na krawędzie szczytowe frontu i tyłu. Pierwszy drążek drewniany posłuży jako element grzbietowy, mocowany za pomocą kleju do drewna. Aby ułatwić ptakom wchodzenie i wychodzenie z budki, zamocuj drugi, cieńszy drążek jako podpórkę.

Na tym etapie potrzebujesz: akumulatorowej wiertarko-wkrętarki udarowej, np. PSB 1800 Li-2, okrągłego drążka drewnianego (⌀: 0,7–0,8 cm), okrągłego drążka drewnianego (⌀: 1,2 cm), desek dachowych, taśmy klejącej, kleju do drewna

Montaż budki dla ptaków: mocowanie dachu i drążka

Ułóż obie deski dachowe krótszymi krawędziami naprzeciwko siebie. Pozostaw pomiędzy deskami odstęp 1,5 cm. Połącz ze sobą deski za pomocą taśmy klejącej, upewniając się, że pozostanie między nimi zachowany ustalony odstęp. Ułatwi to prawidłowe zamocowanie dachu.

Nałóż klej na krawędzie szczytowe frontu i tyłu. Umieść sklejony taśmą dach na konstrukcji budki i na równi z jej tylną ścianką. Z przodu dach powinien wystawać na ok. 6 cm przed front budki. Następnie mocno przyciśnij dach do pokrytych klejem krawędzi szczytowych frontu i tyłu i pozostaw do wyschnięcia.

Po wyschnięciu kleju, nałóż sporą ilość kleju na krawędzie grzbietowe dachu i umieść pomiędzy nimi drewniany drążek. Mocno dociśnij i rozprowadź klej, który wydostanie się na zewnątrz. Aby zamocować podpórkę do budki, nałóż odrobinę kleju w wywierconym wcześniej nieprzelotowym otworze i włóż oraz dociśnij drążek.

Po wyschnięciu kleju wyjmij wkręty zabezpieczające, wkręcone w kroku 5. Umożliwi to zdejmowanie dachu, np. do czyszczenia.

7. Pomaluj budkę lęgową dla szpaków

Pora pomalować budkę dla ptaków. Pomaluj dach na czerwono, tak aby ptaki mogły go zobaczyć z większej odległości.

Na tym etapie potrzebujesz: pędzla do malowania, wałka malarskiego, farby 2 w 1 w kolorze czerwonym i jasnoszarym, filcu malarskiego do zabezpieczenia podłoża i taśmy.

Malowanie budki dla ptaków

Zacznij od pomalowania korpusu budki. Dach pomaluj na czerwono, aby odróżniał się od korpusu. Możesz użyć wałka malarskiego do malowania większych powierzchni. Do krawędzi i detali lepiej nadaje się pędzel.

Weź wąski pasek taśmy malarskiej i przyklej go w miejscach, gdzie sąsiadować ze sobą będą oba kolory. Pozwoli to uzyskać precyzyjną linię oddzielającą. Jeśli użyjesz farby 2 w 1, budka dla ptaków nie tylko będzie wyglądać świetnie, ale także będzie odporna na działanie warunków atmosferycznych.

8. Zamontuj budkę dla ptaków na drzewie

Znajdź odpowiednie miejsce i zamontuj budkę dla ptaków na drzewie. Dzięki tak pięknej budce lęgowej do Twojego ogrodu już wkrótce wprowadzą się szpaki.

Na tym etapie potrzebujesz: wkrętarki akumulatorowej np. IXO V

Montowanie budki dla ptaków na drzewie

Wyjmij wkręty łączące z tylnej ściany budki. Następnie odłącz dach od korpusu. Od wewnątrz wkręć w drzewo przechodzący przez płytkę łączącą i tylną ściankę budki wkręt ze stali nierdzewnej (4,5 x 55 mm). Adapter kątowy, odpowiedni do prac w miejscach trudno dostępnych pomoże Ci wygodniej zamocować budkę do drzewa. Alternatywnie możesz wkręcić lub odkręcić wkręty za pomocą ręcznego śrubokręta kątowego.

Po zamocowaniu dolnej części budki, umieść na korpusie dach. Budka jest gotowa i czeka już tylko na ptasią rodzinę.

Co zrobić, gdy nie ma miejsca na budkę dla ptaków?
Lokalizacja budki dla ptaków

Jeżeli w Twoim ogrodzie nie ma drzewa odpowiedniego, żeby zamontować budkę lub chcesz uszkodzić drzewa wkrętami, możesz wbić w ziemię wysoki palik i na nim zamontować budkę dla ptaków lub też zamontować ją na ścianie Twojego domu. Budkę zamontuj na wysokości co najmniej trzech metrów nad ziemią i upewnij się, że jest osłonięta od wiatru.

Tekst i zdjęcia: informacje prasowe Bosch Sp. z o.o

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz