Logo
Logo

Jak odstraszyć kota z ogrodu? Nasze sposoby naprawdę działają!

Pytanie czytelnika: Mój ogród regularnie odwiedzają koty sąsiadki. W jaki humanitarny sposób mogę je skutecznie odstraszyć? Niszczą moje kwiatowe rabatki i załatwiają się na ziemię. Mam tego dość!

Dlaczego koty chodzą do innych ogrodów?

Koty są zwierzętami terytorialnymi, kierowanymi naturalnym instynktem łowieckim, który przybiera na sile, gdy tylko wyruszają na polowanie. Dla ogrodników zrozumienie głęboko zakorzenionego kociego instynktu jest zarówno kluczem do rozwiązania problemów (m.in. uszkodzenie roślin, zanieczyszczenie ogrodu), jak i poznaniem sposobów na stworzenie ogrodów bardziej przyjaznych tym zwierzętom.

Na wolności kotowate przemierzają rozległe obszary i używają złożonych sposobów znakowania (m.in. zostawiają zapach i widoczne zadrapania), aby pokazać swoje prawo do terenu i tym samym uniknąć kontaktu oraz konfliktów z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Gdy koty żyją w zatłoczonej miejskiej przestrzeni, ich naturalny system społeczny może się załamać, powodując kłopoty.

Magdalena Markiewicz / YouTube


Jak pozbyć się kotów z ogrodu?

Koty często przyciąga do ogrodu żwirek lub piasek, dlatego bezpiecznie jest pozbyć się takich powierzchni obsadzając roślinami, które odstraszą te zwierzęta. Ładnie kwitnące byliny, za którymi nie przepadają koty to ruta zwyczajna oraz bodziszki. Innym sposobem może okazać się rozsypanie wzdłuż ogrodzenia zmielonych ziaren gorczycy.

Warto także pomyśleć o psie (choćby najmniejszym), bo nie ma chyba skuteczniejszego "odstraszacza" kotów niż psie szczekanie!

Środek odstraszający koty
Środek odstraszający koty
KUNAGONE na KOTY to sprawdzone rozwiązanie na ochronę przed kotami. Produkt swoje działanie zawdzięcza unikalnej mieszance włosia kilku psów różnej rasy. Całość poddana jest obróbce termicznej z dodatkiem substancji zapachowych odstraszających koty oraz wosku roślinnego przedłużającego działanie produktu.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Płyn odstraszający psy i koty
Spray na koty
Preparat do odstraszania psów i kotów o silnym działaniu. Zawiesina posiada szerokie spektrum działania i zniechęca zwierzęta do przebywania w miejscu zastosowania. Produkt nie sprzyja bytowaniu zwierząt przez 7 dni.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Koty mają niesamowicie wrażliwy węch, więc silne zapachy są świetne do trzymania ich z dala. Wybierz jeden z tych zapachów, zmieszaj go z wodą i rozpyl wokół ogrodu.

Użyj zapachy, by przepędzić koty!

  • Koty nie lubią zapachu niektórych roślin: ruty, lawendy, cynamonu, mięty pieprzowej, mięty polej (Mentha pulegium), plektrantusa (Coleus canina) i macierzanki (tymianku cytrynowego). Posadź kilka z nich w całym ogrodzie. Sadzenie między roślinami może przyciągnąć zapylacze i inne pożyteczne owady.
  • Koty unikają silnych zapachów cytrusów. Wyrzuć skórki bezpośrednio na ziemię ogrodową.
  • Posypywanie gleby zaparzonymi fusami z kawy również może pomóc. W większości lokalnych kawiarni można dostać darmowe duże worki (dwukilogramowe)!
  • Zapach ludzkich włosów podobno odstrasza koty. Opróżnij swoje szczotki w ogrodzie i odzyskaj swoje terytorium! (Unikaj kul na mole; są toksyczne dla kotów i ludzi).
  • Komercyjne środki odstraszające koty "naśladują" zapachy moczu drapieżników.

Autor
Jak odstraszyć kota z ogrodu? Nasze sposoby naprawdę działają!
Jak odstraszyć kota z ogrodu? Nasze sposoby naprawdę działają!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

08-11-2019 11:10

Mamy wątpliwości co do tych ultradźwiękowych odstraszaczy. Czy ktoś ma z nimi jakieś doświadczenia? Ktoś jeszcze używa?

Gość Orlim

07-11-2019 15:45

Moi sąsiedzi mają dwa kocury, które nawiedzały mój ogród. Nie cierpię kotów więc postanowiłem zainwestować w odstraszacz ultradzwiękowy z dodatkowa funkcja błysku światłem. Działa! Łatwo go kupić na Allegro.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Twoja strona ogrodu