Zięba zwyczajna
(Fringilla coelebs)
Jak wygląda zięba?
- Ptak wielkości wróbla, ale smuklejszy, o delikatniejszej sylwetce.
- Samczyk w szacie godowej to jeden z naszych najbardziej kolorowych ptaków. Charakterystyczna cynamonoworóżowa pierś, ochrowe poliki, szaroniebieska głowa, na plecach brązy i zielenie. Samiczki dużo bardziej stonowane. Za to obie płcie noszą rzucający się w oczy, biało-czarny pas na skrzydle, niczym znak rozpoznawczy.
- Zięby najłatwiej zobaczyć jest na ziemi, gdzie poszukują nasion i owadów.
Samiczka (po lewej) i samczyk zięby (po prawej). |
Dlaczego warto ją mieć w ogrodzie?
- Miła dla ucha, donośna i czysta piosenka Zięb rozbrzmiewa od wiosny do lata. (Jeśli ktoś pamięta Pszczółkę Maję, to musi też pamiętać ziębowe szczebioty, które przez cały czas towarzyszyły rezolutnej pszczółce i jej przyjaciołom). Zapewne jest to najczęściej słyszana u nas ptasia melodia....
- Zięba to nasz najliczniejszy ptak, a cała jej krajowa populacja szacowana jest na 5-10 milionów par. Zamieszkują lasy, parki, sady i duże ogrody.
- W rozwidleniach gałęzi budują bardzo ładne, miękkie i dobrze zamaskowane mchami i porostami gniazda. Wiele z nich wygląda jak małe dzieła sztuki.
Kiedyś nasze zięby regularnie odlatywały do zachodniej Europy. Dzisiaj coraz częściej i coraz więcej z nich spędza zimę w zachodniej Polsce. Tak, jak w przypadku większości drobnych ptaków, średnia długość życia Zięby jest bardzo krótka i wynosi ok. 3 lat, ale zdarzyła się i taka, która przeżyła 15 lat i 6 miesięcy!
Jak zaprosić ziębę do ogrodu?
- Pozwól rosnąć startym jabłoniom w Twoim ogrodzie. Nie zabijaj drzew pod hasłem "pielęgnacji". Niech Twój sad i ogród będą wolne od trucizn.
Text: Jacek Karczewski/Ptaki Polskie, zdjęcia tytułowe: Oldiefan/Pixabay, Eugene Stolyarov/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons
Tekst jest częścią kampanii Ogród na pTAK! prowadzonej przez stowarzyszenie Ptaki Polskie. Zachęcamy do tworzenia ogrodów przyjaznych Przyrodzie! Na stronie www.ogrod.ptakipolskie.pl/ znaleźć można porady na każdy miesiąc, zdjęcia, opisy ptaków i roślin. Wszystko po to, aby stworzyć w ogrodach miejsca przyjazne ptakom, motylom, pszczołom i innym sąsiadom. Zapraszamy również na: |