Logo
Logo

Karmniki dla ptaków | Galeria ogrodowych stołówek

Karmniki dla ptaków mogą być zarówno praktyczne, jak i estetycznie dopasowane do stylu ogrodu i Twojego domu. Budowa karmnika ma znaczenie – z jednego skorzystają sikorki, a inny model nada się do karmienia dzięciołów. 

Obejrzyj 30 karmników w naszej galerii i karm ptaki w swoim ogrodzie przez całą zimę. Ciesz się ich obecnością w ogrodzie, obserwuj i rozpoznawaj nowe gatunki. To daje wiele radości i satysfakcji.

Dokarmianie ptaków zimą to nie tylko obowiązek, ale też duża przyjemność. Jeśli zadbasz o ptaki zimą, możliwe, że od wiosny do jesieni będą Twoimi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami roślin, po prostu się nimi żywiąc.

Ptasi karmnik, tak jak pozostałe dekoracje ogrodowe, warto dopasować nie tylko do rodzaju pokarmu, jaki będziemy podawać zwierzętom, ale też do stylu domu oraz ogrodu. Przy nowoczesnej architekturze i w ogrodach geometrycznych dobrze wyglądać będą metalowe, ażurowe spirale oraz tuby na ziarno, a w ogrodach rustykalnych czy leśnych karmniki wykonane z drewna. W ogrodzie angielskim lub takim, gdzie dominują elementy z recyklingu, dobrze sprawdzą się metalowe, stylizowane karmniki – na przykład przypominające kształtem klatki dla ptaków, dawne karuzele lub dzwonki. 

Wybierając karmnik do ogrodu pamiętajmy o tym, żeby łatwo dało się go czyścić (regularne mycie gorącą wodą zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób wśród ptaków). Trzeba też przewidzieć, jaki rodzaj pokarmu chcemy podawać ptakom i jak często.

Podczas mrozów i w czasie opadów oraz zalegania śniegu, trzeba to robić codziennie, ale jeśli wybierzemy model karmnika z pojemnikiem, z którego ziarno będzie się stopniowo zsypywać w dół, wówczas zapewnimy ptakom stały dostęp do pokarmu przez dłuższy czas, nawet kilka dni.

Obejrzyj galerię zdjęć – oto 30 karmników bezpiecznych dla ptaków i wykonanych z różnych materiałów i w różnych stylach.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: GeorgeB2, Hans, tattootroy, schauhi, DroolingDogs / Pixabay, Andriy Blokhin / AdobeStock 

Autor
Karmniki dla ptaków | Galeria ogrodowych stołówek
Karmniki dla ptaków | Galeria ogrodowych stołówek
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl