Karmnik z płyty MFP można zrobić bardzo szybko. To doskonała propozycja dla każdego - nawet początkującego majsterkowicza. Sam projekt jest tym razem banalnie prosty, wymaga raptem kilku narzędzi i podstawowych zdolności manualnych.
Udostępnij
Posłuchaj
00:00
40
Zima to piękny czas. Jednocześnie jednak trudny dla większości dziko żyjących zwierząt – dlatego warto pomóc im go przetrwać, przy okazji obserwując i ucząc się czegoś o naszych mniejszych sąsiadach. Najprostszym sposobem jest postawienie za oknem karmnika dla ptaków. Aby jednak nie zrobić więcej szkody niż pożytku – warto znać kilka zasad pozwalających na wykonanie go i usytuowanie poprawnie.
Krok po kroku
Zacząć należy od zgromadzenia kilku narzędzi i materiałów. Konstrukcja karmnika jest bardzo prosta i poradzi sobie z nią nawet początkujący majsterkowicz – a czy przycięte fragmenty płyty będą proste – to już kwestia drugorzędna.
1 - Płyta MFP, najlepiej grubości 18mm lub większej. Nie jest potrzebna cała, wystarczy fragment o wymiarach podanych na rysunku. 2 - Kantówki drewniane o przekroju ok. 2x2cm 3 - Gwoździe – około 40 sztuk. 4 - Haczyk meblowy 5 - Młotek 6 - Ołówek 7 - Linijka 8 - Piła
Aby ułatwić czyszczenie – karmnik składa się z dwóch części: daszku z prowadnicami i wysuwanej tacki na pokarm.
1 - Prowadnice z kantówek drewnianych 2 - Tacka z płyty MFP 3 - Daszek 4 - Haczyk meblowy służący do zabezpieczenia tacki przed wysunięciem. 5 - Gwóźdź do zahaczenia haczyka w przedniej części tacki. 6 - Drążek do wieszania słoniny dla sikorek. 7 - Element usztywniający z płyty MFP 8 - Element usztywniający z płyty MFP
Bardzo istotnym dla prawidłowego funkcjonowania karmnika elementem jest jego usytuowanie i sposób zawieszenia.
1 - Najlepiej jeśli karmnik znajduje się na ok. 2m wysokości, możliwie cienkim słupku. Zabezpieczy to stołujące się w nim ptaki przed kotami (którym zresztą także warto wystawić w jakimś ciepłym miejscu miskę z karmą i wodą)
2 - Daszek powinien być na tyle nisko, aby do wnętrza budki nie zmieściły się drapieżniki. Powinien również dobrze osłaniać tackę z pokarmem przed opadami, ale także umożliwiać swobodne lądowanie i start.
3 - Słonina wisząca na drążku musi być surowa, bez przypraw i nie powinna wisieć dłużej niż 3-4 tygodnie. Należy ją również zdjąć jeśli temperatura powietrza wzrośnie powyżej 0°C.
4 - Pokarm powinien być uzupełniany regularnie, wskazana jest także woda, która zimą staje się towarem bardzo poszukiwanym. W żadnym wypadku nie należy wsypywać pokarmów solonych. Tacka musi być regularnie czyszczona. Warto również sprawdzić, jakie gatunki ptaków odwiedzają nasz karmnik – i dostosować pokarm do ich potrzeb.
Tekst i zdjęcia krok po kroku: DESIGNERER, zdjęcie tytułowe: Freeimages