Logo
Logo

Karmnik z plastikowej butelki. Nie wydasz nawet złotówki, a pomożesz ptakom napełnić brzuszki

W obliczu rosnących problemów ekologicznych, każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska, nawet poprzez drobne działania. Jednym z nich jest tworzenie karmników dla ptaków z plastikowych butelek. To nie tylko sposób na recykling, ale również pomoc naszym skrzydlatym przyjaciołom, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dostęp do pożywienia jest ograniczony. W tym artykule pokażemy, jak z plastikowych odpadów, które każdy ma w domu, można stworzyć funkcjonalny karmnik dla ptaków.

Oto kreatywny recykling dla dzikiej przyrody
Karmnik dla ptaków z plastikowej butelki to świetny pomysł

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak możesz przyczynić się do ochrony środowiska, nie wychodząc nawet z domu? Recykling plastikowych butelek to świetny start, a przekształcenie ich w karmniki dla ptaków to kreatywny sposób na ich ponowne wykorzystanie. Nie tylko pomagasz planecie, redukując odpady, ale także zapewniasz źródło pokarmu dla ptaków, które mogą mieć trudności ze znalezieniem jedzenia, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach.

Od czego zacząć?

Zacznij od znalezienia odpowiedniej butelki. Idealna będzie plastikowa butelka o pojemności 5 litrów. Mniejsze butelki (1,5-2 litrowe) także można wykorzystać, ale im mniejsza butelka, tym mniejszy będziesz mógł w niej zrobić otwór. Wejścia i wyjścia do karmnika powinny być na tyle duże, aby ptaki mogły swobodnie sięgać do pokarmu, oraz by mogły przez nie wlecieć do środka butelki i swobodnie uciec.

Czego potrzebujesz?

 • Plastikowa butelka
 • Nożyczki lub nóż
 • Drut lub mocny sznurek
 • Małe patyczki lub słomki (opcjonalnie)
 • Pokarm dla ptaków

Jak zrobić krok po kroku?

 1. Przygotowanie butelki: Upewnij się, że butelka jest dokładnie umyta i sucha, aby uniknąć rozwoju pleśni, która mogłaby zaszkodzić ptakom.

 2. Wycinanie otworów: Zrób dwa otwory po przeciwnych stronach butelki, na wysokości około 1/3 jej wysokości. Otwory powinny być na tyle duże, aby ptaki mogły swobodnie sięgać do pokarmu.

 3. Dodanie siedzisk: Jeśli chcesz, możesz dodać patyczki lub słomki jako miejsca, na których ptaki będą mogły siadać. W tym celu zrób małe otwory poniżej większych i włóż w nie patyczki.

 4. Zawieszenie karmnika: Przy użyciu drutu lub sznurka zrób pętlę na górze butelki. Upewnij się, że jest ona na tyle mocna, aby utrzymać karmnik wraz z pokarmem.

 5. Napełnianie karmnika: Wsyp do butelki odpowiedni pokarm dla ptaków. Możesz użyć gotowej mieszanki lub stworzyć własną, pamiętając o zróżnicowaniu ziaren - np. słonecznika, orzechów lub innych przysmaków.

 6. Umieszczenie karmnika: Zawieś karmnik na drzewie lub innym bezpiecznym miejscu, najlepiej w miejscu, gdzie będziesz mógł obserwować odwiedzające go ptaki. Zwróć uwagę, aby nie był on łatwo dostępny dla kotów lub innych drapieżników.

Karmnik z plastikowej butelki z daszkiem i bezpiecznym wejściem
Fot. Александр Коликов / Adobe Stock
Aby zapewnić bezpieczeństwo ptakom i ochronę pokarmu przed deszczem, warto zrobić daszek w karmniku, odpowiednio nacinając ścianki butelki. Ponadto, brzegi otworów należy zabezpieczyć taśmą, aby uniknąć ryzyka, że ptaki mogą się pokaleczyć o ostre krawędzie butelki.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Podczas użytkowania karmnika z butelki, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

 1. Czystość karmnika: Regularne czyszczenie karmnika jest kluczowe, aby zapobiec rozwojowi pleśni i bakterii, które mogą być szkodliwe dla ptaków.

 2. Bezpieczne umiejscowienie: Karmnik należy umieścić w miejscu, które jest bezpieczne dla ptaków, z dala od drapieżników, takich jak koty, a także w miejscu, które umożliwia łatwą obserwację ptaków.

 3. Odpowiedni pokarm: Upewnij się, że używasz odpowiedniego pokarmu dla ptaków. Unikaj chleba i słonych przekąsek, które nie są zdrowe dla ptaków.

 4. Stabilność karmnika: Karmnik powinien być stabilnie zawieszony, aby nie kołysał się na wietrze, co mogłoby odstraszać ptaki.

 5. Dostępność wody: W pobliżu karmnika warto umieścić również pojemnik z wodą, aby ptaki miały dostęp do świeżej wody do picia i kąpieli.

 6. Ochrona przed warunkami pogodowymi: Jeśli to możliwe, umieść karmnik w miejscu, które zapewnia pewną ochronę przed deszczem, śniegiem i silnym wiatrem.

 7. Dostosowanie do różnych gatunków ptaków: Jeśli zależy Ci na przyciągnięciu różnorodnych gatunków ptaków, możesz dostosować wielkość otworów i rodzaj pokarmu.

Pamiętając o tych wskazówkach, możesz nie tylko cieszyć się obserwowaniem ptaków, ale także aktywnie przyczyniać się do ich dobrostanu i ochrony środowiska.

Tworzenie karmników z plastikowych butelek to nie tylko sposób na recykling, ale także na edukację ekologiczną i pomoc lokalnej faunie. W okresach, kiedy naturalne źródła pokarmu są ograniczone, takie karmniki mogą być dla ptaków zbawieniem. To nie tylko ekologiczny gest, ale również świetna zabawa i okazja do kreatywnego spędzenia czasu. Dzięki temu prostemu projektowi, możemy wesprzeć ptaki w trudnych okresach roku i jednocześnie przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów plastikowych.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Maxal Tamor / Adobe Stock

Autor
Karmnik z plastikowej butelki. Nie wydasz nawet złotówki, a pomożesz ptakom napełnić brzuszki
Karmnik z plastikowej butelki. Nie wydasz nawet złotówki, a pomożesz ptakom napełnić brzuszki
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl