Logo
Logo

Róża ‘Compassion’

Nadchodzące przedwiośnie jest doskonałym terminem sadzenia róż oferowanych w sprzedaży z gołym korzeniem. Wśród dostępnych na rynku odmian róż czepnych proponujemy zwrócić uwagę na angielską odmianę ‘Compassion’, uzyskaną przed 50 laty w Wielkiej Brytanii przez znanego hodowcę róż Jacka Harknessa. Odmiana ta ceniona jest za piękne, słodko pachnące, brzoskwiniowo-różowe kwiaty, powtarzanie kwitnienia oraz wysoką zdrowotność.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Róże czepne, nazywane częściej, choć nie do końca prawidłowo pnącymi, tak naprawdę nie są pnączami, lecz krzewami o silnie wydłużonych, kolczastych pędach, za pomocą których opierają się lub zaczepiają o różnego rodzaju podpory (ściany budynków, ogrodzenia, sąsiednie krzewy).

Zwykle róże czepne wymagają niewielkiej pomocy i prowadzenia przy odpowiednich konstrukcjach lub podwiązywania, bo same nie tworzą organów służących wspinaniu (wąsów, przylg, chwytnych ogonków liściowych), dlatego używanie w stosunku do nich określenia „czepne” wydaje się być zdecydowanie bardziej właściwe.

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Róża (Rosa) ‘Compassion’ tworzy ładnie zbudowane i wybarwione kwiaty. Łososioworóżowe płatki są żółte u podstawy, w trakcie kwitnienia jaśnieją. Zaaranżowane w pełne, szlachetnej budowy kwiaty, w pełnym rozkwicie osiągają do 12 cm średnicy, przyjemnie pachną.

Kwiaty róży 'Compassion' swoją budową przypominają kwiaty róż wielkokwiatowych, ale są skupione po kilka w kwiatostanach. Krzewy kwitną obficie od trzeciej dekady czerwca.

Kolejne kwiaty tworzą się do późnej jesieni, jednak już w mniejszej liczbie, niż podczas pierwszej fali kwitnienia. Liście są duże, ciemnozielone, skórzaste, lekko błyszczące. Pędy grube i sztywne, kolczaste, zielonooliwkowe, niezbyt długie.

Krzewy nie są zbyt gęste, przeciętnie dorastają do 1,5-2 m wysokości, ale w bardzo dobrych warunkach mogą osiągać nawet 4 m wysokości. Wymagających podwiązywania do podpór.

Koniec z dodatkowym nawożeniem! Te podłoża zapewnią Twoim roślinom wszystko, czego potrzebują na długie miesiące
Przeczytaj także
Koniec z dodatkowym nawożeniem! Te podłoża zapewnią Twoim roślinom wszystko, czego potrzebują na długie miesiące

Uprawa i wymagania

Róża ‘Compassion’ wykazuje dobrą mrozoodporność, niemniej tak jak w przypadku innych róż czepnych, zaleca się jej okrywanie na zimę. Krzewy są mało podatne na porażenie przez patogeny, jednak w wilgotne lata wymagają ochrony przeciwgrzybowej.

Nie należy ich sadzić w cieniu, ani też przy silnie nagrzewających się ścianach. Preferuje stanowiska w pełni nasłonecznione o wystawie wschodniej lub zachodniej.

Gdzie posadzić?

Róża 'Compassion' doskonale sprawdzi się sadzona przy wszelkiego rodzaju podporach typu pergoli, trejaży, słupków, płotów lub siatek. Krzewy można prowadzić przy murach, podwiązując do tyczek lub bambusowych palików, albo specjalnych kratek przymocowanych do ścian budynków. Świetnie prezentuje się prowadzona na łukowatych bramkach.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Róża ‘Compassion’
Róża ‘Compassion’
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)