Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) odmiana GRAFFITI (nazwa handlowa 'ROU201406' PBR) jest krzewem liściastym z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae).

Roślina dorasta do 1 m wysokości i tak jak gatunek ma średnio duże, zielone liście.

Roślinę wyróżniają jej kwiatostany, które pięknie zmieniają swoje barwy wraz z rozwojem kwiatów. W początkowej fazie kwitnienia są seledynowo-limonkowe. Z upływem czasu pojawia się odcień różu, zieleń i biel. Ostatecznie w pełni rozwinięty kwiatostan jest biało-różowy. Kwiatostany są wielkości 25-30 cm i kwitną od lipca do września.

Wymagania i uprawa

Tak jak pozostałe hortensje, krzew ten wymaga stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego. Jest mrozoodporny (do -25 stopni). Najlepiej zapewnić mu żyzną i przepuszczalną glebę o odczynie lekko kwaśnym. U hortensji zawsze kontrolujemy, aby ziemia nie była zbyt sucha – wymagają umiarkowanego podlewania.

 
 

Hortensję GRAFFITI należy ciąć co roku w marcu i kwietniu. Wszystkie pędy przycinamy na wysokość 15-20 cm od ziemi.

Hortensje bukietowe warto ściółkować korą.

Zastosowanie

Hortensja GRAFFITI doskonale nadaje się do ogrodów przydomowych jak i na większych nasadzeniach. Krzew ten dobrze radzi sobie w warunkach miejskich. Jest Doskonale się sprawdza w sąsiedztwie z wysokimi bylinami czy krzewami iglastymi.

Przekwitłe kwiatostany są powszechnie stosowane w suchych bukietach.


Zdjęcia: Szkółka Hoogenraad