Hortensja bukietowa BOBO ‘Ilvobo’

hortensja bukietowa Hydrangea paniculata BOBO Ilvobo w ogrodzie

Hortensja bukietowa BOBO 'Ilvobo' to jedna z pierwszych karłowych odmian hortensji bukietowej. Pięknie prezentuje się w ogrodach i parkach i doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach. Jest niskim, zwartym krzewem o kulistym pokroju. Dorasta zaledwie do około 1 m wysokości.

Posłuchaj
00:00
1
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) BOBO 'Ilvobo' ma wyprostowane pędy pokryte ciemnoczerwoną skórką. Liście są jajowate, ciemnozielone, typowe dla gatunku. Kwiaty płonne zebrane są w niezbyt duże, ale liczne wiechy, wieńczące sztywne pędy. Kwiaty w początkowej fazie rozwoju są seledynowe, następnie stają się białe, pod koniec lata intensywnie różowieją.

 

Krzewy kwitną od lipca do września, ale nawet po przekwitnieniu zaschnięte kwiatostany pozostają ciekawą ozdobą roślin przez całą zimę.

hortensja bukietowa Hydrangea paniculata BOBO Ilvobo
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Hortensja bukietowa jest jednym z najcenniejszych i najbardziej uniwersalnych krzewów ozdobnych polecanych do sadzenia na terenie całego kraju. Jej odmiany, takie jak BOBO 'Ilvobo', wytrzymują bez żadnego uszczerbku zimowe spadki temperatury do poziomu -35°C (strefa 3 i 4).

Dzięki zawiązywaniu pąków kwiatowych na pędach jednorocznych w naszym klimacie ich kwitnie jest niezawodne. Hortensja BOBO 'Ilvobo' nie jest też wrażliwa na późne przymrozki.

Do prawidłowego wzrostu ta odmiana hortensji potrzebuje niewiele – zadowala się glebą przeciętnie żyzną, umiarkowanie wilgotną, preferuje stanowiska słoneczne, ale równie dobrze rośnie w półcieniu. Nie choruje i nie jest atakowana przez szkodniki.

Wiosną krzew wymaga lekkiego przycięcia. Zabieg ten sprzyja tworzeniu większych kwiatostanów i zapewnia utrzymanie zwartego pokroju krzewów.

Gdzie posadzić?

Hortensja bukietowa BOBO  'Ilvobo' jest wartościową odmianą, nadającą się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach oraz na rabatach. Ze względu na niewielkie rozmiary doskonale sprawdza się sadzona w ogrodach przydomowych, jak i na terenach zieleni publicznej – do obsadzania parków kieszonkowych, parkowych rabat, skwerów oraz rond.

W sprzedaży, oprócz tradycyjnych krzewów dostępne są także egzemplarze prowadzone w formie małych drzewek, które najlepiej prezentują się sadzone w wyeksponowanych częściach ogrodu.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Powiązane rośliny

Hortensja bukietowa Hydrangea paniculata

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści