Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) odmiana 'Polar Bear' (Niedźwiedź polarny) to piękny krzew liściasty z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae).

Ten duży krzew osiąga 2 m wysokości i prawie tyle samo szerokości. Ma typowe dla hortensji duże, zielone liście i symetryczny, półkulisty pokrój.

Hortensja bukietowa 'Polar Bear' kwitnie w lipcu do września. Wyróżnia się sowimi wielkimi kwiatostanami, których rozmiar osiąga nawet 40 cm! Początkowo mają one kształt spłaszczonych stożków, o kremowych kwiatach. Z czasem wydłużają się i bieleją.

Wymagania i uprawa

Odmiana 'Polar Bear' nie różni się wymaganiami i pielęgnacją od pozostałych hortensji bukietowych. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Gleba powinna być żyzna i umiarkowanie wilgotna do wilgotnej. Krzew powinien być też systematycznie nawożony.

Hortensje bukietowe należy przycinać na wiosnę, przed ruszeniem soków roślinnych – najlepiej w marcu lub kwietniu. Może być prowadzona w formie drzewka.

Zastosowanie

Hortensja bukietowa 'Polar Bear' ze względu na swoje budzące podziw gigantyczne kwiatostany, dobrze sprawdza się jako soliter. Warto ją też sadzić koło krzewów kwitnących w innych terminach (np. tawuł lub różanecznikach), by dane nasadzenie bez przerwy – w ciągu całego sezonu zdobiło dane miejsce.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: EvaHeaven2018, Kris.Rad/Depositphotos