Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) odmiana DIAMANT ROUGE ® ('Rendia' PBR) należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). 

Dorasta do około 150 cm wysokości i zbliżonej szerokości.

Odmiana ta wyróżnia się bardzo licznymi i dużymi kwiatostanami, które osiągają do 30-40 cm długości. Początkowo są białe, pod koniec lipca zaczynają nabierać różowego rumieńca, a w sierpniu przyoblekają się w swą ostateczną, purpurowoczerwoną barwę ('Diamant Rouge' jest jedną z najbardziej czerwonych hortensji krzewiastych!). Kwitnie od lipca do września i października.

Wymagania i uprawa

Krzew lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. Zadowala się przeciętną, odpowiednio wilgotną glebą ogrodową o lekko kwaśnym odczynie. Jest dostatecznie mrozoodporny (bezpieczna do uprawy w strefie 5).

Przycinamy tak jak inne hortensje bukietowe, czyli w marcu i kwietniu – sprzyja ono wytwarzaniu nowych pędów co potęguje efekt kwitnienia. 

Zastosowanie

Hortensja bukietowa 'Diamant Rouge' wygląda doskonale zarówno na rabatach ogrodowych, jak i w pojemnikach na tarasie lub patio. Ma niewielkie wymagania, więc może być stosowana w nasadzeniach miejskich.

Zdjęcia: Szkółka Hoogenraad