Dlaczego warto posadzić dalie w ogrodzie?
Dalie wyróżniają się wspaniałym wyglądem, które zawdzięczają różnobarwnym, obfitym kwiatom. To aż 10 grup roślin i 20 tysięcy odmian, a to oznacza, że ogrodnicy mają ogromny wybór nie, tylko jeśli chodzi o kształt i kolor kwiatów, ale też ich wielkości oraz wymagań. Najpopularniejsze są dalie o kwiatach w kolorze: bordowym, białym, żółtym, różowym, pomarańczowym i czerwonym. Ciekawie prezentują się też dalie w dwukolorowych połączeniach.
Wysokie dalie pięknie się prezentują w grupach i na rabatach, a niskie doskonale wyglądają w ogrodach skalnych i w pojemnikach. Dalie świetnie też nadają się na kwiaty cięte, umożliwiając tworzenie niezwykle efektownych bukietów. Dalie można sadzić na stanowiskach mieszanych w towarzystwie innych roślin, tworząc ciekawe kompozycje.
O czym musisz pamiętać, nim posadzisz dalię do gruntu?
Dalie nie lubią zimna i nie przetrwają mrozów, a i lekki przymrozek może całkowicie zniszczyć rośliny. To oznacza, że każdego roku należy je wykopać i zasadzić wiosną. Stanowisko powinno być mocno słoneczne (warunek, aby kwitnienie było obfite, a kwiaty pięknie wybarwione) i dobrze osłonięte od wiatru, który może połamać rośliny. Warto też pamiętać, że dalie lubią wilgoć, więc idealnym miejscem będzie stanowisko w pobliżu oczka wodnego. Wyższe odmiany (od 90 cm wzwyż) wymagają podpory, aby się nie łamały pod ciężarem kwiatów, dlatego doskonale nadają się do sadzenia przy ścianach, płotach i innych podporach, ale tylko od nasłonecznionej strony. Podpory zrobione z palików umieszcza się jeszcze przed posadzeniem, aby nie uszkodzić bulw.
Jak wybrać dalię do ogrodu?
Wybór odmiany nie jest prosty ze względu na bardzo dużą liczbę odmian, dlatego przed zakupem warto przeczytać informacje o danej odmianie, aby dopasować jej wygląd do aranżacji ogrodu i swoich upodobań. Zwłaszcza że dalie mogą się naprawdę różnić wyglądem – od tradycyjnych, rustykalnych, obfitych kwiatów, po te o egzotycznym wyglądzie. Wystarczy wejść na stronę sklepu ogrodniczego i sprawdzić ofertę, aby znaleźć odmianę, która zachwyci nas swymi kwiatami. Wybierając odmianę, warto dobrze się zastanowić, gdzie dalie zostaną posadzone (na rabacie, w donicy itp.), jaki efekt chce się uzyskać i jakie kolory nas interesują. To podstawowe kwestie, które pomogą w wyborze odpowiednich roślin.
Kiedy kupować karpy dalii?
Dalie najlepiej kupować w dobrych sklepach ogrodniczych, w których zadbano o ich prawidłowe przechowywanie. Karpy dalii można kupić w sklepach internetowych, które wysyłają je w specjalnych opakowaniach, ułatwiających ich dalsze przechowywanie.
Zakupu najlepiej dokonywać wiosną, kiedy jest największy wybór różnych odmian – to właśnie wtedy można trafić na naprawdę ciekawe okazy o niebywałych kwiatach, czy niesamowitych kolorach. To również idealny czas ze względu na czas sadzenia i dalszą pielęgnację oraz fakt, że wtedy karpy dalii są najzdrowsze i jest największa szansa, że wyrosną na piękne rośliny, które latem obficie pokryją się kwiatami. Należy szczególną uwagę zwrócić na to, czy bulwy nie są wysuszone, pomarszczone lub uszkodzone, co świadczy o tym, że są stare, a szanse, że wyrosną z nich rośliny, są minimalne.
Sadzonki (bulwy, karpy) dalii – co trzeba o nich wiedzieć?
Dalie wyrastają z bulw korzeniowych, które są ze sobą zrośnięte w części wierzchołkowej, tworząc karpę. Można ją rozdzielić nożem na mniejsze karpy, uzyskując kilka roślin, ale trzeba zwrócić uwagę, aby na każdej bulwie znajdowała się przynajmniej jedna zawiązka pędu. Najlepiej, aby karpa miała co najmniej 2 – 3 bulwy. Rozdzielanie należy przeprowadzić odpowiednio wcześniej, gdyż rany po cięciu powinny całkowicie wyschnąć (warto przysypać je węglem drzewnym).
Dodatkowo po wyciągnięciu bulw z miejsca przechowywania lub po ich zakupie, niezbędny jest ich dokładny przegląd – należy zwrócić szczególną uwagę na zniszczone lub zgniłe części, które koniecznie trzeba usunąć. Również nadmiernie wyrośnięte lub pożółkłe pędy wymaga wycięcia, aby roślina mogła rosnąć. Trzeba też pamiętać, aby wszelkie prace przy bulwach wykonywać z wyczuciem i delikatnością, gdyż wbrew pozorom są one bardzo delikatne i kruche, co oznacza, że łatwo je przypadkowo uszkodzić, niwelując szansę na piękne rośliny.
Kiedy sadzić dalie?
Dalie w gruncie sadzi się dopiero późną wiosną, najlepiej w drugiej połowie maja, kiedy na dworze jest już ciepło, a ryzyko przymrozków znikome. Dzięki temu dalie powinny zakwitnąć latem, pięknie zdobiąc ogród. Można również zastosować uprawę z sadzenia przyśpieszonego. W tym przypadku najpierw sadzi się je w doniczkach lub inspekcie, co najlepiej zrobić w marcu w przypadku odmian niskich i karłowatych lub w kwietniu, jeśli sadzi się odmiany wysokie, a następnie w maju, gdy roślina ma już pierwsze kwiatostany, przesadza się je do gruntu.
W ten sposób rośliny zasadzone w ogrodzie są już dość wyrośnięte, aby w czerwcu mogły zakwitnąć. Co więcej, kwitnienie właściwie pielęgnowanych roślin może trwać nawet do pierwszych przymrozków. Doniczki z daliami podczas ciepłej wiosny można trzymać na zewnątrz, ale w przypadku mrozów należy je wstawić do pomieszczenia, chroniąc je przed zniszczeniem przez niskie temperatury.
Jak sadzić dalie? Czy dalie przed sadzeniem trzeba moczyć?
Dalie nie lubią stojącej wody, więc po posadzeniu nie należy ich obficie podlewać. Za to warto przed posadzeniem namoczyć karpy z bulwami – wystarczy włożyć je do wody na kilka godzin. Następnie warto zamoczyć je na 15–30 minut w preparacie grzybobójczym, gdyż dalie są mocno narażone na rozwój tych chorób.
Głębokość i rozstawa dalii zależy od wybranego gatunku i jego wielkości docelowej. Im większa bulwa bądź karpa, tym większy odstęp należy zachować, aby rośliny miały odpowiednią ilość miejsca do wzrostu. Karpę z bulwami należy umieścić w wykopanym wcześniej dołku na głębokości około 3–5 cm od powierzchni ziemi (cała bulwa musi znajdować się pod ziemią, ale zeszłoroczne powinny wystawać ponad powierzchnię podłoża). Ważne, aby miejsce zrastania się bulw było u góry. Następnie należy je przysypać ziemią i delikatnie ubić, ale nie zbyt mocno, gdyż bulwy dość łatwo można uszkodzić. Rozstawa powinna wynosić od 30 do 100 cm w zależności od wysokości odmiany.
Pielęgnacja dalii
Prawidłowo wybrane stanowisko i odpowiedni sposób sadzenia zapewniają roślinom dobry start, ale nie są wystarczające, aby dalie dobrze rosły. Rośliny te wymagają lekko kwaśnej, żyznej ziemi z dodatkiem gliny. Słabo rosną na ziemiach mocno przepuszczalnych, suchych i ubogich w składniki pokarmowe, więc przed sadzeniem może być konieczne wzbogacenie gleby kompostem.
W okresie wzrostu warto również zastosować nawóz do roślin kwitnących (z małą ilością azotu) lub kompost. Nie powinno się tego robić w ciągu pierwszych 4 tygodni od posadzenia. Warto też pamiętać, że dalie lepiej znoszą suszę niż nadmiar wody, a płytki system korzeniowy sprawia, że podlewanie nie musi być obfite. Przy braku opadów, wystarczy lekko podlać rośliny kilka razy w tygodniu, uważając, aby nie zamoczyć liści i kwiatów.
Inaczej jest w przypadku dalii uprawianych w doniczkach, które należy regularnie, chociaż niezbyt obficie, podlewać. Oznaką, że roślina ma zbyt mało wody, są zwiędnięte liście. Równie ważne jest regularne odchwaszczanie miejsca nasadzenia lub ściółkowanie, aby ograniczyć konkurencję dla dalii. Chcąc przedłużyć kwitnienie, warto w lipcu usunąć kwiaty, co pobudzi pozostałe pędy do wzrostu i wypuszczenia kolejnych kwiatów.
Wykopywanie i przechowywanie dalii
Jak wspomniano wcześniej, dalie nie są mrozoodporne, a to oznacza, że na zimę trzeba je wykopać i odpowiednio przechować, aby wiosną znowu zasadzić je w gruncie. Nie jest to specjalnie trudne, a odpowiednio przeprowadzone zapewnia piękne i zdrowe rośliny.
Jak i kiedy wykopać dalie na zimę?
Po pierwszych przymrozkach należy ściąć liście i przyciąć wszystkie pędy na wysokość około 10 cm nad bulwami. Następnie krepy należy dokładnie obejrzeć i usunąć te bulwy, które są zniszczone, uszkodzone przez szkodniki bądź chore. Pozostałe bez usuwania ziemi, czy oczyszczania, umieszcza się w skrzynkach z trocinami bądź wilgotną ziemią, a następnie wstawia się do przewiewnego chłodnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 4 – 8 stopni Celsjusza. Co kilka dni warto skontrolować ich stan i przy zauważeniu, że więdną, należy je delikatnie skropić wodą.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Maria Kunz oraz Jenny Bosmans / Dreamstime, zdjęcia odmian warzyw: Sklep Ogrodniczy Świat Kwiatów
Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 150 odmian dalii w najlepszych cenach! |