Logo
Logo

Jak wyhodować piękne dalie? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Dalie to przepiękne rośliny o bardzo zróżnicowanych kwiatach. Ogromna liczba odmian, które różnią się nie tylko kolorami i wielkością kwiatów, ale i wysokością całych roślin umożliwia idealne dopasowanie dalii do upodobań właścicieli i charakteru ogrodu. Dalie pięknie wyglądają na rabatach, w ogrodach skalnych i na trawnikach, zachwycając swoimi bujnymi kwiatami. Trzeba jednak pamiętać, że dalie wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby kwitnienie było obfite i długie. Jak wyhodować piękne dalie? Kiedy kupować dalie? Kiedy najlepiej posadzić?

Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 150 odmian dalii w najlepszych cenach! 

Dlaczego warto posadzić dalie w ogrodzie?

Dalie wyróżniają się wspaniałym wyglądem, które zawdzięczają różnobarwnym, obfitym kwiatom. To aż 10 grup roślin i 20 tysięcy odmian, a to oznacza, że ogrodnicy mają ogromny wybór nie, tylko jeśli chodzi o kształt i kolor kwiatów, ale też ich wielkości oraz wymagań. Najpopularniejsze są dalie o kwiatach w kolorze: bordowym, białym, żółtym, różowym, pomarańczowym i czerwonym. Ciekawie prezentują się też dalie w dwukolorowych połączeniach.

Wysokie dalie pięknie się prezentują w grupach i na rabatach, a niskie doskonale wyglądają w ogrodach skalnych i w pojemnikach. Dalie świetnie też nadają się na kwiaty cięte, umożliwiając tworzenie niezwykle efektownych bukietów. Dalie można sadzić na stanowiskach mieszanych w towarzystwie innych roślin, tworząc ciekawe kompozycje.

Dalie nie są trudne w uprawie, ale trzeba zadbać o ich prawidłową pielęgnację i odpowiednie stanowisko, aby rośliny mogły długo i obficie kwitnąć, stanowiąc prawdziwą ozdobę ogrodu.

O czym musisz pamiętać, nim posadzisz dalię do gruntu?

Dalie nie lubią zimna i nie przetrwają mrozów, a i lekki przymrozek może całkowicie zniszczyć rośliny. To oznacza, że każdego roku należy je wykopać i zasadzić wiosną. Stanowisko powinno być mocno słoneczne (warunek, aby kwitnienie było obfite, a kwiaty pięknie wybarwione) i dobrze osłonięte od wiatru, który może połamać rośliny. Warto też pamiętać, że dalie lubią wilgoć, więc idealnym miejscem będzie stanowisko w pobliżu oczka wodnego. Wyższe odmiany (od 90 cm wzwyż) wymagają podpory, aby się nie łamały pod ciężarem kwiatów, dlatego doskonale nadają się do sadzenia przy ścianach, płotach i innych podporach, ale tylko od nasłonecznionej strony. Podpory zrobione z palików umieszcza się jeszcze przed posadzeniem, aby nie uszkodzić bulw.

Jak wybrać dalię do ogrodu?

Wybór odmiany nie jest prosty ze względu na bardzo dużą liczbę odmian, dlatego przed zakupem warto przeczytać informacje o danej odmianie, aby dopasować jej wygląd do aranżacji ogrodu i swoich upodobań. Zwłaszcza że dalie mogą się naprawdę różnić wyglądem – od tradycyjnych, rustykalnych, obfitych kwiatów, po te o egzotycznym wyglądzie. Wystarczy wejść na stronę sklepu ogrodniczego i sprawdzić ofertę, aby znaleźć odmianę, która zachwyci nas swymi kwiatami. Wybierając odmianę, warto dobrze się zastanowić, gdzie dalie zostaną posadzone (na rabacie, w donicy itp.), jaki efekt chce się uzyskać i jakie kolory nas interesują. To podstawowe kwestie, które pomogą w wyborze odpowiednich roślin.  

Dalia Lavender Perfection
Dalia Lavender Perfection
Dalia o ogromnych kwiatach osiągających do 20 cm średnicy. Ma wyjątkowy, jasnoróżowy kolor kwiatów z delikatnie ciemniejszymi pasami na środku płatków. Roślina kwitnie od lipca do października i osiąga wysokość 100 cm.
KUP ONLINE
Dalia niebieska Dahlia Blue
Dalia niebieska Dahlia Blue
Wyróżnia się wyjątkowym, ciemnym kolorem kwiatów. Są one duże, pełne i zbudowane z dekoracyjnie pozwijanych, szerokich płatków W zależności od warunków uprawy może dorastać do 90-120 cm wysokości.
KUP ONLINE
Dalia czerwona Dahlia Red
Dalia czerwona Dahlia Red
Odmiana o karmazynowych kwiatach. Są one pełne, kuliste i średnio duże. Ze względu na swój przepiękny kolor jest prawdziwą królową późnego lata. Roślina osiąga duże rozmiary (80-100 cm wysokości) i ma zwarty pokrój.
KUP ONLINE
Dalia kaktusowa White
Dalia kaktusowa biała
Dahlia cactus White, choć należy do niższych odmian, jest nie mniej dekoracyjna niż jej większe kuzynki. Osiąga 30-40 cm wysokości, a jej kwiatostany są półkuliste, zbudowane z wąskich i długich białych płatków, zwiniętych w rurki.
KUP ONLINE
Dalia Edinburgh
Dalia Edinburgh
Ma zwarty pokrój i intensywnie zielone liście. Jej kwiaty są ciekawie ubarwione – bordowe z białymi krawędziami. Kwiatostany są pełne, zbudowane z zaokrąglonych, lekko zawiniętych do środka płatków. Bylina rozkwita w lipcu i utrzymuje kwiaty do przymrozków (październik).
KUP ONLINE
Dalia Rocco
Dalia Rocco
Wytwarza kwiatostany w formie drobnych pomponików. Każdy składa się z wielu warstw jedwabistych płatków ułożonych w kulisty kształt o średnicy 4-6 cm. Rośliny o mają krzaczasty pokrój i osiągają 75-90 cm wysokości.
KUP ONLINE
Dalia Franz Kafka
Dalia Franz Kafka
Zdobi wyjątkowymi kwiatostanami szczelnie wypełnionymi okrągłymi płatkami zwiniętymi w krótkie, grube rurki. Okazałe, pomponowe kwiatostany przybierają ponadto atrakcyjny, różowy, ciepły kolor. Roślina dorasta do 70-80 cm wysokości i kwitnie od lipca do października.
KUP ONLINE
Dalia Arabian Night
Dalia Arabian Night
Posiada duże, chakterystyczne, bardzo ciemne, czerwono-czarne kwiatostany. Okres kwitnienia to lipiec-październik, a docelowa wysokość odmiany to 90-120 cm.
KUP ONLINE
Dalia Arnhem
Dalia Arnhem
Niska roślina dorastająca do 55 cm. Zaliczana do grona dalii dekoracyjnych, wyróżniających się pełnymi kwiatami o dachówkowato ułożonych płatkach. Kwitnie od lipca do pierwszych, większych przymrozków. Ze względu na rozmiary jest to dobra odmiana do uprawy w donicach.
KUP ONLINE
Dalia Sisa
Dalia Sisa
Niska odmiana dorastająca do 40-50 cm. Wytwarza kwiatostany w kolorze jasnożółtym. Są zwarte, pełne, półkuliste, osiągające średnicę 8-10 cm. Kwitnie od połowy lata do późnej jesieni. Odmiana ta, dzięki swoim kompaktowym wymiarom świetnie nadaje się do sadzenia w pojemnikach.
KUP ONLINE
Dalia Apricot Star
Dalia Apricot Star
Wytwarza półkuliste kwiatostany o igiełkowatych, wydłużonych płatkach. Delikatny, jasny róż z końcówek płatków płynnie schodzi do jasnożółtego centrum kwiatu. Kwitnie od lipca do jesiennych chłodów. Jej wysokość to 90-120 cm.
KUP ONLINE
Dalia kaktusowa Pink
Dalia kaktusowa różowa
Dahlia cactus Pink to roślina dorastająca do ok. 40 cm wysokości. Duże, intensywnie różowe, pełne kwiatostany są złożone z silnie wydłużonych i delikatnie skręconych płatków.. Odmiana kwitnie przez całe lato i część jesieni.
KUP ONLINE
Dalia Pink
Dalia różowa
Dahlia Pink, w sprzyjających warunkach osiąga do 120 cm wysokości. Lekko uniesione do góry, języczkowe płatki formują dorodne koszyczki o średnicy 10-15 cm. Kwitnie od lipca do października.
KUP ONLINE
Dalia Colour Spectacle
Dalia Colour Spectacle
Dorasta do 90-110 cm, a jej duże liście, zbudowane z jajowatych listków, tworzą wspaniałe, stonowane tło dla jedynych w swoim rodzaju dwubarwnych kwiatów. Koszyczki kwiatowe są gęsto wypakowane długimi, rurkowato zwiniętymi płatkami, mają jasny, soczysty, pomarańczowy kolor. Na czubkach płatków widać natomiast doskonale czysto białe plamy.
KUP ONLINE
Dalia żółta - Dahlia Yellow
Dalia żółta
Dahlia Yellow dorasta do 90-120 cm. Na szczytach rozgałęzionych pędów pojawiają się pełne, jaskrawożółte kwiaty. Ich płatki formują zwarte okółki, dzięki czemu całkowicie rozwinięty kwiatostan przypomina kształtem duży pompon.
KUP ONLINE
Dalia Garden Wonder
Dalia Garden Wonder
Posiada krwisto czerwone kwiatostany, wypełnione aksamitnymi płatkami. Dorastają do 15 cm średnicy i osadzone są na pędach dorastających do 70-100 cm wysokości. Kępa dalii jest wyprostowana, ale rozłożysta. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do października lub pierwszych przymrozków.
KUP ONLINE
Dalia Duet
Dalia Duet
Wytwarza kwiaty o średnicy do 30 cm. Okazałe, kuliste koszyczki wypełnione są licznymi płatkami w ciemnoczerwonym kolorze z białym końcem. Rośliny tworzą liczne łodygi pokryte pierzastymi liśćmi. Odmiana dorasta do 90 cm wysokości.
KUP ONLINE
Dalia White
Dalia biała
Dahlia White, tworzy pełne kwiaty, zbudowane z kilku okółków łezkowatych, zawiniętych do środka płatków. Roślina osiąga maksymalnie 90-120 cm wysokości i dość mocno rozkrzewia się na boki.
KUP ONLINE
Dalia Vancouver
Dalia Vancouver
Odmiana o bardzo dużych kwiatostanach – ich średnica to około 20 cm. Osiąga od 80 do 100 cm wysokości. Płatki kwiatów są w kolorze fioletowo-różowym z białymi końcówkami. Okres kwitnienia rośliny przypada na koniec lata i jesień (do przymrozków).
KUP ONLINE
Dalia Thomas A Edison
Dalia Thomas A. Edison
Posiada duże kwiaty o unikatowym bordowo-fioletowym kolorze. Są pełne szerokich, łezkowatych płatków. Dumnie wzniesione na wysokość 90-120 cm kwiaty, dekorują rośliny od połowy lata do pierwszych przymrozków.
KUP ONLINE
Dalia Eveline
Dalia Eveline
Wyróżnia się biało-kremowymi kwiatami przyprószonymi jasnym fioletem, które wytwarza w dużej ilości jedocześnie. Kwitnąca od lipca do września osiągając ok. 1 m wysokości.
KUP ONLINE
Dalia Encore
Dalia Encore
Wytwarza kwiaty typowe dla dalii kaktusowych w bardzo dużym rozmiarze. Wyróżnia się intensywnym, złocistożółtym kolorem. Uformowane są w ogromne, prawie kuliste koszyczki. Roślina wyrasta do ok. 120 cm wysokości. Kwitnie w miesiącach lipiec-październik.
KUP ONLINE
Dalia Hayley Jane
Dalia Hayley Jane
Piękna odmiana o dwubarwnych kwiatach należąca do grupy dalii kaktusowych. Okazałe główki od wewnątrz są kremowo-cytrynowe, a rurkowato zwijające się końce zdobi mocny różowy kolor. Koszyczki osadzone są na 100-130 cm łodygach, dekorowanych intensywnie zielonymi, bujnymi liśćmi. Kwitnie od czerwca do października.
KUP ONLINE
Dalia Park Princess
Dalia Park Princess
Odmiana dalii kaktusowych posiadająca różowo pastelową barwę kwiatów. Odmiana osiąga uniwersalną wysokość ok. 60-70 cm, co daje nieograniczone możliwości wplecenia jej w każdy ogród. Kwitnie od lipca do października.
KUP ONLINE
Dalia Blue Wish
Dalia Blue Wish
Dorasta do 120 cm. Wytwarza kwiatostany w wyjątkowych kolorach – zestawienie bieli z fioletowo-niebieskimi końcówkami kwiatów daje wrażenie świeżości. Silnie krzewiące się rośliny wydają bujne, zielone ulistnienie. Kwitną od drugiej połowy lata i przez początek jesieni.
KUP ONLINE
Dalia Striped Ambition
Dalia Striped Ambition
Odmiana o kaktusowych kwiatach. Mają one lawendowo-różowy kolor z nieregularnymi smugami głębokiego fioletu biegnącymi przez płatki. Kolczaste piękności rozwijają się od połowy lata do połowy jesieni, na wzniesionych, łodygach, gęsto porośniętych pierzastymi liśćmi.
KUP ONLINE
Dalia Kennemerland
Dalia Kennemerland
Przyciąga wzrok soczyście żółtym kolorem kwiatów. Zwinięte na blisko 2/3 swojej długości są wąskie i ostro zakończone. Odmiana ta dorasta do 110 cm wysokości i kwitnie od lipca do połowy jesieni.
KUP ONLINE
Dalia Downham Royal
Dalia Downham Royal
Osiąga przeciętnie ok. 80 cm wysokości i przyjmuje ładny, zwarty, wzniesiony pokrój. Jej smukłe, proste pędy, u dołu porośnięte dużymi liśćmi złożonymi o owalnych, ostro zakończonych listkach, zawiązują pączki kwiatowe w połowie lata. Już w lipcu rozwijają się z nich pełne kwiatostany, kuliste jak pompony, duże i wyraziście wybarwione na szykowny, bordowy kolor.
KUP ONLINE
Dalia Orange Nugget
Dalia Orange Nugget
Ma pomarańczową barwę kwiatów. Dorasta zaledwie do 50 cm. Warto też zaznaczyć, że zaczyna kwitnienie już w czerwcu, a pełny opis swoich możliwości dają przez lipiec i sierpień oraz ciepły wrzesień.
KUP ONLINE
Dalia Firebird
Dalia Firebird
Odmiana należąca do dalii typu Mignon. Są to rośliny karłowe dorastające do 40 cm wysokości. Czerwone kwiaty z żółtym okiem o jednym rzędzie prawie okrągłych płatków, świetnie wyróżniają się na tle zielonych liści. 
KUP ONLINE

Kiedy kupować karpy dalii?

Dalie najlepiej kupować w dobrych sklepach ogrodniczych, w których zadbano o ich prawidłowe przechowywanie. Karpy dalii można kupić w sklepach internetowych, które wysyłają je w specjalnych opakowaniach, ułatwiających ich dalsze przechowywanie.

Zakupu najlepiej dokonywać wiosną, kiedy jest największy wybór różnych odmian – to właśnie wtedy można trafić na naprawdę ciekawe okazy o niebywałych kwiatach, czy niesamowitych kolorach. To również idealny czas ze względu na czas sadzenia i dalszą pielęgnację oraz fakt, że wtedy karpy dalii są najzdrowsze i jest największa szansa, że wyrosną na piękne rośliny, które latem obficie pokryją się kwiatami. Należy szczególną uwagę zwrócić na to, czy bulwy nie są wysuszone, pomarszczone lub uszkodzone, co świadczy o tym, że są stare, a szanse, że wyrosną z nich rośliny, są minimalne.  

Sadzonki (bulwy, karpy) dalii – co trzeba o nich wiedzieć?

Dalie wyrastają z bulw korzeniowych, które są ze sobą zrośnięte w części wierzchołkowej, tworząc karpę. Można ją rozdzielić nożem na mniejsze karpy, uzyskując kilka roślin, ale trzeba zwrócić uwagę, aby na każdej bulwie znajdowała się przynajmniej jedna zawiązka pędu. Najlepiej, aby karpa miała co najmniej 2 – 3 bulwy. Rozdzielanie należy przeprowadzić odpowiednio wcześniej, gdyż rany po cięciu powinny całkowicie wyschnąć (warto przysypać je węglem drzewnym).

Dodatkowo po wyciągnięciu bulw z miejsca przechowywania lub po ich zakupie, niezbędny jest ich dokładny przegląd – należy zwrócić szczególną uwagę na zniszczone lub zgniłe części, które koniecznie trzeba usunąć. Również nadmiernie wyrośnięte lub pożółkłe pędy wymaga wycięcia, aby roślina mogła rosnąć. Trzeba też pamiętać, aby wszelkie prace przy bulwach wykonywać z wyczuciem i delikatnością, gdyż wbrew pozorom są one bardzo delikatne i kruche, co oznacza, że łatwo je przypadkowo uszkodzić, niwelując szansę na piękne rośliny.

Kiedy sadzić dalie?

Dalie w gruncie sadzi się dopiero późną wiosną, najlepiej w drugiej połowie maja, kiedy na dworze jest już ciepło, a ryzyko przymrozków znikome. Dzięki temu dalie powinny zakwitnąć latem, pięknie zdobiąc ogród. Można również zastosować uprawę z sadzenia przyśpieszonego. W tym przypadku najpierw sadzi się je w doniczkach lub inspekcie, co najlepiej zrobić w marcu w przypadku odmian niskich i karłowatych lub w kwietniu, jeśli sadzi się odmiany wysokie, a następnie w maju, gdy roślina ma już pierwsze kwiatostany, przesadza się je do gruntu.

W ten sposób rośliny zasadzone w ogrodzie są już dość wyrośnięte, aby w czerwcu mogły zakwitnąć. Co więcej, kwitnienie właściwie pielęgnowanych roślin może trwać nawet do pierwszych przymrozków. Doniczki z daliami podczas ciepłej wiosny można trzymać na zewnątrz, ale w przypadku mrozów należy je wstawić do pomieszczenia, chroniąc je przed zniszczeniem przez niskie temperatury.  

Jak sadzić dalie? Czy dalie przed sadzeniem trzeba moczyć?

Dalie nie lubią stojącej wody, więc po posadzeniu nie należy ich obficie podlewać. Za to warto przed posadzeniem namoczyć karpy z bulwami – wystarczy włożyć je do wody na kilka godzin. Następnie warto zamoczyć je na 15–30 minut w preparacie grzybobójczym, gdyż dalie są mocno narażone na rozwój tych chorób.

Głębokość i rozstawa dalii zależy od wybranego gatunku i jego wielkości docelowej. Im większa bulwa bądź karpa, tym większy odstęp należy zachować, aby rośliny miały odpowiednią ilość miejsca do wzrostu. Karpę z bulwami należy umieścić w wykopanym wcześniej dołku na głębokości około 3–5 cm od powierzchni ziemi (cała bulwa musi znajdować się pod ziemią, ale zeszłoroczne powinny wystawać ponad powierzchnię podłoża). Ważne, aby miejsce zrastania się bulw było u góry. Następnie należy je przysypać ziemią i delikatnie ubić, ale nie zbyt mocno, gdyż bulwy dość łatwo można uszkodzić. Rozstawa powinna wynosić od 30 do 100 cm w zależności od wysokości odmiany.

Pielęgnacja dalii

Prawidłowo wybrane stanowisko i odpowiedni sposób sadzenia zapewniają roślinom dobry start, ale nie są wystarczające, aby dalie dobrze rosły. Rośliny te wymagają lekko kwaśnej, żyznej ziemi z dodatkiem gliny. Słabo rosną na ziemiach mocno przepuszczalnych, suchych i ubogich w składniki pokarmowe, więc przed sadzeniem może być konieczne wzbogacenie gleby kompostem.

W okresie wzrostu warto również zastosować nawóz do roślin kwitnących (z małą ilością azotu) lub kompost. Nie powinno się tego robić w ciągu pierwszych 4 tygodni od posadzenia. Warto też pamiętać, że dalie lepiej znoszą suszę niż nadmiar wody, a płytki system korzeniowy sprawia, że podlewanie nie musi być obfite. Przy braku opadów, wystarczy lekko podlać rośliny kilka razy w tygodniu, uważając, aby nie zamoczyć liści i kwiatów.

Inaczej jest w przypadku dalii uprawianych w doniczkach, które należy regularnie, chociaż niezbyt obficie, podlewać. Oznaką, że roślina ma zbyt mało wody, są zwiędnięte liście. Równie ważne jest regularne odchwaszczanie miejsca nasadzenia lub ściółkowanie, aby ograniczyć konkurencję dla dalii. Chcąc przedłużyć kwitnienie, warto w lipcu usunąć kwiaty, co pobudzi pozostałe pędy do wzrostu i wypuszczenia kolejnych kwiatów.

Wykopywanie i przechowywanie dalii

Jak wspomniano wcześniej, dalie nie są mrozoodporne, a to oznacza, że na zimę trzeba je wykopać i odpowiednio przechować, aby wiosną znowu zasadzić je w gruncie. Nie jest to specjalnie trudne, a odpowiednio przeprowadzone zapewnia piękne i zdrowe rośliny.

Jak i kiedy wykopać dalie na zimę?

Po pierwszych przymrozkach należy ściąć liście i przyciąć wszystkie pędy na wysokość około 10 cm nad bulwami. Następnie krepy należy dokładnie obejrzeć i usunąć te bulwy, które są zniszczone, uszkodzone przez szkodniki bądź chore. Pozostałe bez usuwania ziemi, czy oczyszczania, umieszcza się w skrzynkach z trocinami bądź wilgotną ziemią, a następnie wstawia się do przewiewnego chłodnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 4 – 8 stopni Celsjusza. Co kilka dni warto skontrolować ich stan i przy zauważeniu, że więdną, należy je delikatnie skropić wodą.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Maria Kunz oraz Jenny Bosmans / Dreamstime, zdjęcia odmian warzyw: Sklep Ogrodniczy Świat Kwiatów

SKLEP Świat Kwiatów

Artykuł powstał we współpracy z internetowym Sklepem Ogrodniczym Świat Kwiatów, gdzie znajdziesz ponad 150 odmian dalii w najlepszych cenach!

Autor
Jak wyhodować piękne dalie? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Jak wyhodować piękne dalie? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl