Logo
Logo

Ogród na kwiaty cięte | Pomysły na rabaty z daliami

Ogród na kwiaty cięte to jeden z największych trendów na 2023 rok! Jeśli chcesz stworzyć zieloną przestrzeń, która zaowocuje kolorowymi bukietami, spójrz na to, co przygotowaliśmy! Zainspiruj się kompozycjami z daliami i zaplanuj swoją pierwszą rabatę z kwiatami ciętymi!

Spis treści
Ogród na kwiaty cięte? Tylko z daliami!
Kiedy sadzić cebulki dalii? O czym pamiętać?
Jak stworzyć swój własny CUT FLOWER GARDEN?
Nie przegap tych zasad!
Jeśli chcesz stworzyć prawdziwie piękny i wyjątkowy ogród na kwiaty cięte, nie może w nim zabraknąć kolorowych dalii. Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na osiągnięcie efektu prawdziwej eksplozji kolorów na rabatce bez tych kwiatów o niezwykle zróżnicowanych kształtach, kolorach i długościach łodyg. Najpopularniejszą odmianą nieustannie pozostaje bladoróżowa dalia talerzowa „Café au Lait”, choć istnieją też odmiany dla miłośników bardziej wyszukanych kolorów, od jaskrawej żółci aż po ciemny fiolet. Dalia to prawdziwa królowa ogrodu na kwiaty cięte.


dalie w ogrodzie
Fot. iBulb 

Kiedy sadzić cebulki dalii? O czym pamiętać?

Cebulki dalii należy sadzić wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków. Warto pamiętać, że im wcześniej zasadzisz dalie, tym wcześniej możesz cieszyć się ich pięknem i zebrać je do wazonu. Sadząc cebulki, zadbaj o to, by zapewnić między nimi odległość około 50 centymetrów. Potem wystarczy poczekać – w lecie twoją cierpliwość z pewnością wynagrodzi widok pięknie rozwijających się kwiatów.

Oczywiście dalie możesz zasadzić także w donicach, a ich uprawa w domu pozwoli ci cieszyć się kwiatami znacznie wcześniej w czasie sezonu. Taki proces nazywamy pędzeniem cebulek. Wystarczy zasadzić je w donicy w lutym lub marcu, a następnie ustawić w dobrze oświetlonym miejscu w szklarni. Gdy minie ryzyko przymrozków, możesz przenieść donice na zewnątrz lub przesadzić je do ogrodu.

Pojawienie się pierwszych pąków kwiatowych oznacza moment, na który czeka każdy ogrodnik – zbieranie owoców swojej pracy. Połączenie dalii z innymi kwiatami lub liśćmi zebranymi w ogrodzie na kwiaty cięte pozwoli ci na stworzenie bukietu, który będzie można opisać wyłącznie jako prawdziwą eksplozję barw i kolorów.

dalie na kwiat cięty
Fot. iBulb 

Jak stworzyć CUT FLOWER GARDEN, czyli ogród z kwiatami ciętymi?

Wiele osób marzy o tym, by mieć swój własny ogród na kwiaty cięte. Mamy dobrą wiadomość – możesz stworzyć go samodzielnie. Myślisz, że to zbyt piękne, by mogło być prawdziwe? Nie do końca! Wystarczy kawałek ziemi w ogrodzie lub istniejąca rabatka, aby sadzić kwiaty i o nie dbać. Po pewnym czasie możesz nawet zebrać je i stworzyć z nich piękny bukiet. Nawet jeśli nie masz ogrodu, nie martw się – dzięki doniczkom i różnym pojemnikom możesz osiągnąć o wiele więcej, niż ci się wydaje!

Gdy już wybierzesz osłonięte i słoneczne miejsce dla swoich kwiatów, pozostaje wybrać odpowiednie odmiany. W tym procesie nie możesz oczywiście zapomnieć o daliach. Połącz je z innymi kwiatami, które doskonale sprawdzą się w każdym bukiecie – piwoniami, werbeną czy gipsówką.

dalie w wazonie
Fot. iBulb 

Porady i wskazówki dotyczące ogrodów na kwiaty cięte:

  • Kwiaty na bukiet należy zbierać możliwie jak najwcześniej, najlepiej o poranku. Upewnij się, że twój nóż jest czysty.
  • Przed złożeniem bukietu pozostaw kwiaty na kilka godzin w wiadrze wypełnionym wodą.
  • Nie ścinaj zbyt wielu kwiatów jednocześnie. Zanim wyjdziesz do ogrodu, zastanów się, ilu kwiatów tak naprawdę potrzebujesz. Nie chcesz przecież ich zmarnować, prawda?
  • Tworząc bukiet, nie musisz skupiać się wyłącznie na kwiatach. Rozejrzyj się po ogrodzie. Być może w pobliżu rabatki rośnie piękny krzew, a obok dostrzeżesz ozdobne trawy? Nie bój się uzupełniać bukietu takimi elementami.
  • Jeśli chcesz uzyskać naprawdę spektakularny efekt, wybierz wazon w kolorze dopasowanym do zebranych kwiatów.
  • Pamiętaj, że kwiaty przetrwają dłużej w czystym wazonie. Czyszczenie jego powierzchni naturalnym octem pomoże ci usunąć wszelkie bakterie żyjące na jego ściankach.
  • Ścinanie kwiatów dalii sprzyja powstawaniu nowych pąków. Dzięki temu możesz cieszyć się pięknymi bukietami znacznie dłużej!
kompozycje z daliami
Fot. iBulb 


Chcesz dowiedzieć się więcej o letnich cebulkach? Wejdź na stronę www.cebulkikwiatowe.info.

Autor
Ogród na kwiaty cięte | Pomysły na rabaty z daliami
Ogród na kwiaty cięte | Pomysły na rabaty z daliami
iBulb

iBulb poprzez ogólnoświatowe działania PR i kampanie reklamowe promuje sadzenie cebulek kwiatowych. W zielonym ogródku publikuje artykuły o kwiatach cebulowych.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz