Logo
Logo

Funkcje trawnika w ogrodzie

Zielona murawa znajduje się prawie w każdym ogrodzie. Jest jak podłoga w domu – jej wygląd i jakość ma wpływ na całokształt, bo stanowi tło dla wszystkich innych roślin. Zależnie od tego, w jakiej części ogrodu się znajduje, jej zadanie jest nieco inne.

Każdy trawnik, ozdobny lub rekreacyjny ma jedno zasadnicze zadanie – zwiększenie ilości powierzchni biologicznie czynnej znajdującej się wokół domu. Murawa zmniejsza też ilość kurzu, jaki powstaje na nawierzchniach z kostki, kamienia lub żwirowych. Trawnik zwiększa wilgotność względną powietrza, w porównaniu do powierzchni nieprzepuszczalnej (podjazdu lub chodnika), obniża temperaturę otoczenia i wahania temperatur, co jest szczególnie istotne w czasie letnich upałów.

Trawnik w ogrodzie iBulb

Fot. iBulb

W przeciwieństwie do nawierzchni nieprzepuszczalnych trawnik i ziemia pod nim to siedlisko życia dużej ilości drobnych, pożytecznych zwierząt, a także miejsce rozwoju innych niż trawy gatunków roślin (np. koniczyna, stokrotki).

Dodatkowo, z czego rzadko zdajemy sobie sprawę, zielony kolor uspakaja – gdy patrzymy z tarasu lub okien domu na równą, zieloną płaszczyznę relaksujemy się. To właśnie po trawniku spacerujemy przyglądając się roślinom, które zasadziliśmy, na trawniku bawią się dzieci i chodzą nasi goście podczas letnich ogrodowych przyjęć. Musi być więc nie tylko równy i zielony, ale też wytrzymały.

Trawnik przed domem PublicDomainPictures Pixabay

Fot. PublicDomainPictures/Pixabay

Trawnik ozdobny

W reprezentacyjnej części ogrodu – tzw. przedogródku lub przy budynku firmy po trawie nie chodzimy. Trawnik ozdobny, zwany też gazonowym lub dywanowym siejemy wzdłuż ścieżek prowadzących do wejścia do budynku, na brzegach rabat i pomiędzy niskimi żywopłotami obwódkowymi. Tu najważniejszy jest wygląd murawy. Musi być żywozielona, zdrowa, gęsta i mieć drobne źdźbła. Na jej powierzchni nie mogą pojawiać się ani kretowiska, ani kolonie grzybów. Przed wysianiem nasion lub ułożeniem trawy z rolki warto rozłożyć na głębokości 10 cm siatkę metalową lub z tworzywa, która nie pozwoli kretom na tworzenie kretowisk. O taki trawnik trzeba regularnie dbać – podlewać, kosić i nawozić, a w razie potrzeby odchwaszczać i regenerować. Aby ograniczyć więc ilość pracy, warto zamontować w tym miejscu system automatycznego nawadniania.

Trawnik rekreacyjny i sportowy

Fot. iBulb, eommina Pixabay

Trawnik rekreacyjny lub sportowy

Znajduje się zwykle za domem przy tarasie. Musi być przede wszystkim wytrzymały na deptanie – po nim biegają dzieci i nasze domowe zwierzęta, chodzimy po nim od wiosny do jesieni i podczas letniego grillowania; przejeżdżamy taczką wożąc ziemię ogrodową lub skoszoną trawę na kompost. Musi być równy i mieć odpowiednie nachylenie, aby nie tworzyły się na nim kałuże. Wzdłuż jego krawędzi warto zamontować obrzeża zabezpieczające przed przerastaniem trawy na rabaty i roślin ozdobnych na trawnik. Obrzeża powinny znajdować się na poziomie podłoża, aby nie utrudniały koszenia.

Dobierając mieszankę traw do części rekreacyjnej ogrodu zastanówmy się nad tym, jak często użytkowany będzie trawnik; jeśli użytkowanie nie jest zbyt intensywne, wystarczy mieszanka uniwersalna. Murawa intensywnie użytkowana wymaga zastosowania mieszanki sportowej, wyjątkowo odpornej na deptanie i szybko się regenerującej.

Trawiasta ścieżka w ogrodzie iBulb

Fot. iBulb

Murawa na ścieżkach

Rzadziej uczęszczane ogrodowe ścieżki nie muszą wcale być wyłożone kostką lub wysypane żwirem. W miejscach mniej uczęszczanych doskonale sprawdzają się ścieżki trawiaste. W głębi ogrodu ładnie komponują się z roślinami na rabatach. Można je zakładać zarówno w części rekreacyjnej, w wąskich paskach między domem a ogrodzeniem oraz w części użytkowej ogrodu – pomiędzy grządkami w warzywniku, grządkami w ogródku ziołowym albo kwaterami w przydomowym sadzie.

O czym pamiętać przy projektowaniu takich ścieżek? Przede wszystkim o ich szerokości i kształcie. Szerokość musi być dla nas wygodna (ok. 80 cm na osobę) i dostosowana do szerokości roboczej kosiarki – zarówno zbyt wąskie paski trawnika, jak i zbyt kręte ścieżki trudno się kosi.

Trawnik jako tło dla roślin

Fot. iBulb

Trawnik – tło dla bylin, drzew i krzewów

Ogrodowe kompozycje na rabatach zyskują na urodzie, jeśli trawnik jest równy, regularnie koszony i ma żywozieloną barwę. Na jego tle świetnie wyglądają duże grupy kolorowych roślin, np. kompozycje z roślin wrzosowatych, hortensji lub wiosennych gatunków cebulowych. Jeśli chcemy wyeksponować jedną, oryginalną roślinę najlepiej zrobić to na tle trawnika, a nie sztucznej nawierzchni. Powierzchnia trawnika to dobre miejsce do wyeksponowania drobnych roślin cebulowych kwitnących wczesną wiosną, najczęściej krokusów, przebiśniegów lub cebulicy syberyjskiej – mamy wtedy do nich bezpośredni dostęp, możemy chodzić wśród nich i cieszyć się z bliska ich urodą.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: iBulb

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl