Reklama
Twój partner w ogrodzie

Nie musisz mieć trawnika, żeby mieć piękny ogród – są lepsze sposoby na zieloną przestrzeń

Rośliny okrywowe zamiast trawnika

Kiedyś wydawało mi się, że piękny ogród musi mieć zadbany, gęsty trawnik. Ale po latach walki z suszą, mchem i kretami zrozumiałam, że zieleń nie jedno ma imię. I że można mieć zachwycającą przestrzeń bez ani jednego źdźbła trawy.

Posłuchaj
00:00
Spis treści
Co zamiast trawnika? Dlaczego rośliny okrywowe to lepszy wybór? Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej zamiast trawnika? Jakie rośliny okrywowe posadzić w pełnym słońcu? Jakie rośliny okrywowe wybrać do cienia i pod drzewa? Jak sadzić i pielęgnować rośliny okrywowe, żeby szybko się rozrosły? Czy warto zrezygnować z trawnika na rzecz roślin okrywowych?

Pamiętam, jak wiosną z zapałem wysiewałam trawę. Równo, zgodnie z instrukcją. A potem czekałem – i czekałem – aż coś z tego będzie. Później zaczęły się wieczne problemy: susze, chwasty, kretowiska i wypalone placki po upalnym lecie. Zrozumiałem, że mój ogród nie potrzebuje idealnego trawnika. Potrzebuje roślin, które go pokochają, a nie tych, które trzeba ciągle ratować.

Co to są rośliny okrywowe i dlaczego warto je znać?

Rośliny okrywowe to prawdziwe ogrodowe bohaterki. Tworzą zwarte dywany zieleni, chronią glebę przed erozją i wysychaniem, tłumią wzrost chwastów i nie wymagają częstego przycinania. Są idealne na skarpy, rabaty, miejsca pod drzewami, a nawet – co podkreślamy w tym artykule – mogą służyć zamiast trawnika.

Co więcej, to rozwiązanie nie tylko piękne, ale też praktyczne – szczególnie dla tych z nas, które nie chcą spędzać połowy życia z kosiarką w ręku.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jakie rośliny sadzić zamiast trawy?

Zanim posadzisz cokolwiek, przyjrzyj się swojemu ogrodowi: ile słońca dociera do ziemi? Czy gleba jest sucha, czy może wilgotna przez większość dnia? Dobór odpowiednich roślin zależy właśnie od stanowiska i warunków na nim panujących. I to jest największy plus – w przeciwieństwie do trawnika, który „wszędzie wygląda tak samo”, rośliny zadarniające można dobrać tak, by idealnie pasowały do każdego zakątka ogrodu – i świetnie się tam czuły przez lata.

Rośliny okrywowe na stanowiska słoneczne:

Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum)
Fot. orestligetka / AdobeStock
Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum) – niska, pachnąca roślina, która tworzy gęsty dywan, doskonale znosi suszę i jest odporna na udeptywanie. Kwitnie na różowo lub fioletowo, przyciągając pszczoły i motyle.
Rozchodnik ostry (Sedum acre)
Fot. Наталья Жукова / AdobeStock
Rozchodnik ostry (Sedum acre) – sukulent o żółtych kwiatach, idealny na suche, nasłonecznione skarpy. Jest niemal bezobsługowy i świetnie sprawdza się tam, gdzie inne rośliny nie dają sobie rady.
Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
Fot. Anna / AdobeStock
Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) – ekspansywna bylina z dekoracyjnymi liśćmi (zielonymi, bordowymi, a nawet pstrymi) i niebieskimi kwiatostanami. Świetnie znosi pełne słońce i tworzy efektowny dywan.

Rośliny okrywowe do miejsc cienistych:

Barwinek pospolity (Vinca minor)
Fot. Ivanna / AdobeStock
Barwinek pospolity (Vinca minor) – klasyk wśród cieniolubnych roślin okrywowych. Wiecznie zielony, dobrze znosi suszę, szybko się rozrasta i wiosną zachwyca niebieskimi kwiatami.
Runianka japońska (Pachysandra terminalis)
Fot. rama / AdobeStock
Runianka japońska (Pachysandra terminalis) – zimozielona bylina o błyszczących liściach, idealna pod drzewa i do półcienia. Tworzy gęste kobierce, które nie przepuszczają chwastów.
Kopytnik europejski (Asarum europaeum)
Fot. Patricia / AdobeStock
Kopytnik europejski (Asarum europaeum) – efektowna roślina o błyszczących, sercowatych liściach. Dobrze rośnie w wilgotnych, cienistych zakątkach, tworząc niskie, gęste runo o bardzo eleganckim wyglądzie.

Jak je sadzić i pielęgnować? Kilka praktycznych porad

Najlepiej sadzić je wiosną lub wczesną jesienią, kiedy gleba jest jeszcze wilgotna. Ziemię warto najpierw odchwaścić i spulchnić, a potem rozmieścić sadzonki w odpowiednich odstępach – zazwyczaj co 20-30 cm. Początkowo mogą wymagać podlewania, ale już po kilku tygodniach same zaczną szczelnie pokrywać powierzchnię.

Niektóre, jak dąbrówka czy barwinek, potrafią być dość ekspansywne, dlatego warto je kontrolować – ale dzięki temu bardzo szybko zapełnią puste miejsca.

Naturalność jest modna. I praktyczna

Coraz więcej ogrodników – nie tylko amatorów – odchodzi od klasycznych trawników. Trend ten nie bierze się znikąd. To odpowiedź na zmieniający się klimat, oszczędność wody i… zdrowy rozsądek. W ogrodzie chodzi przecież o kontakt z naturą, a nie o walkę z nią.

Rośliny zadarniające uczą cierpliwości, pokory i dają poczucie, że ogród może być piękny bez wysiłku. To one najlepiej wiedzą, jak zadbać o siebie same.

Jeśli dopiero planujesz ogród albo masz dość wiecznego koszenia i podlewania – spróbuj posadzić choćby mały fragment roślin okrywowych. Zobaczysz, jak szybko się rozrosną i jak bardzo odmienią Twoją przestrzeń.

Zdjęcie tytułowe: AdobeStock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Żywopłoty inne niż tuje. Oto dwie piękniejsze alternatywy
Komentarze

Artykuł sponsorowany
Żywopłoty inne niż tuje. Oto dwie piękniejsze alternatywy
Tagi
Najnowsze treści