Bluszcz kanaryjski Hedera canariensis

Bluszcz kanaryjski (Hedera canariensis)
Bluszcz kanaryjski (Hedera canariensis) | To prawdziwy zielony klejnot, który potrafi ozdobić każde wnętrze i ogród. Dzięki swoim elastycznym, wiecznie zielonym pędom, które mogą osiągać imponujące długości, wprowadza do przestrzeni wyjątkowy klimat. Roślina ta ma duże, błyszczące liście nie tylko przyciągają wzrok, ale także pełnią rolę naturalnego filtra powietrza. Niewymagająca w uprawie, preferuje półcieniste stanowiska i wilgotne podłoża. Bluszcz kanaryjski nadaje się do uprawy w pojemnikach, jako ozdoba nie tylko domu, ale też balkonów i tarasów. Poznaj bliżej tę wyjątkową roślinę, która zaskoczy Cię swoją wytrzymałością i urodą.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
3
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: żółte
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: drobne, pachnące
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: kuliste, owalne
Pokrój: pnącze, pokładający się
Zapach: kwiaty
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: roślina okrywowa, roślina dekoracyjna, pojemniki, balkony, tarasy, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

Bluszcz kanaryjski (Hedera canariensis) to wiecznie zielone pnącze z rodziny araliowatych (Araliaceae). Naturalnie występuje w cieplejszych rejonach świata, w tym min. na Wyspach Kanaryjskich, na Maderze, w Tunezji i w Portugali, ale jest też uprawiany w innych krajach jako ogrodowa roślina ozdobna, a w chłodniejszym klimacie doniczkowa.

Jak wygląda bluszcz kanaryjski? Czym się różni od pospolitego?

Bluszcz kanaryjski tworzy elastyczne, długie, z czasem drewniejące pędy, które w naturalnym środowisku mogą osiągać nawet do 20-30 m długości. W warunkach doniczkowych są o wiele mniejsze i w wyjątkowo sprzyjających warunkach dorastają do ok. 2 m. Pędy na całej długości pokryte są dużymi, zielonymi, błyszczącymi z wierzchu, skórzastymi liśćmi z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Są one większe i bardziej błyszczące niż te u bluszczu pospolitego. Dodatkowo są osadzone na długich, charakterystycznie podbarwianych na czerwono ogonkach. Roślina tworzy dwa rodzaje liści: klapowane i szerokie na pędach płonnych oraz węższe, całobrzegie na pędach kwiatostanowych. 

Bluszcz kanaryjski może kwitnąć w różnych terminach, jednak zwykle jest to koniec lata lub początek jesieni. Roślina tworzy drobne, żółtozielone kwiaty, zebrane na długich szypułkach w główkowate kwiatostany. Po przekwitaniu kwiaty przekształcają się w kuliste owoce (pestkowce), które po dojrzeniu stają się czarne.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Bluszcz kanaryjski z natury jest pnączem, które wspina się po podporach (np. pień drzewa, ogrodzenie, słup), za pomocą korzeni czepnych, jeśli jednak nie znajdzie podpory, będzie rozrastał się i płożył po ziemi, podobnie, jak rośliny okrywowe. Pnącze rośnie wolno, ale jest długowieczne.

Wymagania uprawowe bluszczu kanaryjskiego

Bluszcz kanaryjski preferuje jasne, półcieniste stanowiska (jaśniejsze dla odmian o pstrych liściach), chronione przed bezpośrednim słońcem oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoża.

Ponieważ nie jest dostatecznie mrozoodporny, w naszym klimacie powinien być uprawiany przede wszystkim w pojemnikach jako roślina pokojowa, sezonowo wystawiana na balkon lub do ogrodu. Jedynie w najcieplejszych rejonach kraju, na ciepłych, osłoniętych od wiatru stanowiskach i pod zimowym okryciem można spróbować całorocznej uprawy rośliny w gruncie, jednak wtedy należy liczyć się z możliwością jej przemarznięcia.

Bluszcz kanaryjski może być rozmnażany przez podział, odkłady poziome lub sadzonki pędowe, ukorzeniane w wodzie.

Pielęgnacja bluszczu kanaryjskiego w doniczce

Bluszcz powinien być podlewany umiarkowanie ze szczególną uwagą, by go nie przelać. Lubi też podwyższoną wilgotność powietrza. Nawozić go możemy tak jak inne rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach.

Bluszcz kanaryjski nie wymaga systematycznego cięcia, jeśli jednak jego zbyt długie pędy wymagają korekty, bez obaw można je przyciąć.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Choroby i szkodniki bluszczu kanaryjskiego

Bluszcz kanaryjski jest dość podatny na choroby i szkodniki. Najczęściej zagrażają mu choroby grzybowe (np. antraknoza, fytoftoroza) i bakteryjne (plamistość bakteryjna liści) oraz takie szkodniki jak przędziorek, mszyca czy tarcznik.

Zastosowanie bluszczu w domu i ogrodzie

Bluszcz kanaryjski doskonale sprawdza się jako roślina pokojowa. Może być uprawiany przy kratach jako pnącze, ale może być też sadzony w wiszących donicach, z których jego pędy będą mogły swobodnie zwieszać się do dołu.

W sezonie letnim roślina może zdobić też tarasy, balkony lub ogrodowe patio. Ładnie będzie się też prezentowała w pobliżu oczka wodnego. Na zimę należy jednak z powrotem zabrać ją do pomieszczenia.

Wybrane odmiany bluszczu kanaryjskiego

  • 'Gloria' – (zdj. 1) odmiana o zielonych liściach z szerokim, nieregularnym, białym obrzeżem

Zdjęcia: Marc, Дмитрий Дмитриев, amovitania / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści