Bluszcz kanaryjski (Hedera canariensis) to wiecznie zielone pnącze z rodziny araliowatych (Araliaceae). Naturalnie występuje w cieplejszych rejonach świata, w tym min. na Wyspach Kanaryjskich, na Maderze, w Tunezji i w Portugali, ale jest też uprawiany w innych krajach jako ogrodowa roślina ozdobna, a w chłodniejszym klimacie doniczkowa.
Jak wygląda bluszcz kanaryjski? Czym się różni od pospolitego?
Bluszcz kanaryjski tworzy elastyczne, długie, z czasem drewniejące pędy, które w naturalnym środowisku mogą osiągać nawet do 20-30 m długości. W warunkach doniczkowych są o wiele mniejsze i w wyjątkowo sprzyjających warunkach dorastają do ok. 2 m. Pędy na całej długości pokryte są dużymi, zielonymi, błyszczącymi z wierzchu, skórzastymi liśćmi z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Są one większe i bardziej błyszczące niż te u bluszczu pospolitego. Dodatkowo są osadzone na długich, charakterystycznie podbarwianych na czerwono ogonkach. Roślina tworzy dwa rodzaje liści: klapowane i szerokie na pędach płonnych oraz węższe, całobrzegie na pędach kwiatostanowych.
Bluszcz kanaryjski może kwitnąć w różnych terminach, jednak zwykle jest to koniec lata lub początek jesieni. Roślina tworzy drobne, żółtozielone kwiaty, zebrane na długich szypułkach w główkowate kwiatostany. Po przekwitaniu kwiaty przekształcają się w kuliste owoce (pestkowce), które po dojrzeniu stają się czarne.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Bluszcz kanaryjski z natury jest pnączem, które wspina się po podporach (np. pień drzewa, ogrodzenie, słup), za pomocą korzeni czepnych, jeśli jednak nie znajdzie podpory, będzie rozrastał się i płożył po ziemi, podobnie, jak rośliny okrywowe. Pnącze rośnie wolno, ale jest długowieczne.
Wymagania uprawowe bluszczu kanaryjskiego
Bluszcz kanaryjski preferuje jasne, półcieniste stanowiska (jaśniejsze dla odmian o pstrych liściach), chronione przed bezpośrednim słońcem oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoża.
Ponieważ nie jest dostatecznie mrozoodporny, w naszym klimacie powinien być uprawiany przede wszystkim w pojemnikach jako roślina pokojowa, sezonowo wystawiana na balkon lub do ogrodu. Jedynie w najcieplejszych rejonach kraju, na ciepłych, osłoniętych od wiatru stanowiskach i pod zimowym okryciem można spróbować całorocznej uprawy rośliny w gruncie, jednak wtedy należy liczyć się z możliwością jej przemarznięcia.
Bluszcz kanaryjski może być rozmnażany przez podział, odkłady poziome lub sadzonki pędowe, ukorzeniane w wodzie.
Pielęgnacja bluszczu kanaryjskiego w doniczce
Bluszcz powinien być podlewany umiarkowanie ze szczególną uwagą, by go nie przelać. Lubi też podwyższoną wilgotność powietrza. Nawozić go możemy tak jak inne rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach.
Bluszcz kanaryjski nie wymaga systematycznego cięcia, jeśli jednak jego zbyt długie pędy wymagają korekty, bez obaw można je przyciąć.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Choroby i szkodniki bluszczu kanaryjskiego
Bluszcz kanaryjski jest dość podatny na choroby i szkodniki. Najczęściej zagrażają mu choroby grzybowe (np. antraknoza, fytoftoroza) i bakteryjne (plamistość bakteryjna liści) oraz takie szkodniki jak przędziorek, mszyca czy tarcznik.
Zastosowanie bluszczu w domu i ogrodzie
Bluszcz kanaryjski doskonale sprawdza się jako roślina pokojowa. Może być uprawiany przy kratach jako pnącze, ale może być też sadzony w wiszących donicach, z których jego pędy będą mogły swobodnie zwieszać się do dołu.
W sezonie letnim roślina może zdobić też tarasy, balkony lub ogrodowe patio. Ładnie będzie się też prezentowała w pobliżu oczka wodnego. Na zimę należy jednak z powrotem zabrać ją do pomieszczenia.
Wybrane odmiany bluszczu kanaryjskiego
- 'Gloria' – (zdj. 1) odmiana o zielonych liściach z szerokim, nieregularnym, białym obrzeżem
Zdjęcia: Marc, Дмитрий Дмитриев, amovitania / AdobeStock