Jak wygląda storczyk falenopsis?
Falenopsis (Phalaenopsis) z rodziny storczykowatych, jest bardzo ozdobną rośliną, która dobrze daje sobie radę w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, ciesząc nas swoimi kwiatami nawet przez dziewięć miesięcy.
Storczyk ten ma zazwyczaj cztery owalnie zakończone, naprzemiennie wyrastające, mięsiste liście, które magazynują substancje odżywcze. Pomiędzy nimi roślina wypuszcza jeden lub więcej pędów kwiatostanowych, na których rozwijają się trwałe kwiaty o jaskrawych kolorach. Falenopsis nie ma stałej pory kwitnienia, ale zakwita przeważnie raz w roku, pod koniec jesieni, zimą lub wiosną.
Łatwa uprawa storczyka
Warunki
Aby roślina dobrze się rozwijała i długo cieszyła nas swoimi kwiatami, należy zapewnić jej stałą i wysoką temperaturę – idealna będzie dla niej ok. 16-18°C w nocy i 20-25°C w dzień. Światło powinno być rozproszone, bowiem w innym przypadku łatwo dochodzi do poparzenia liści. Storczyk długo utrzyma swoje kwiaty, jeśli oszczędzimy mu przeciągów oraz zbyt ciepłego powietrza od kaloryfera. Gdy roślina przez dłuższy okres sama nie wznawia kwitnienia, można indukować je samemu, przenosząc ją do jasnego pomieszczenia o temperaturze 15°C.
Podłoże
Podłoże dla storczyków to kawałki kory sosnowej czy węgla drzewnego wielkości 0,5-1,5 cm. Na dnie należy umieścić warstwę drenażu (np. z keramzytu), która stanowi 1/3 wysokości doniczki. Dla dobrego rozwoju falenopsisa zalecana jest zmiana podłoża co 2-3 lata: dopasowuje się wtedy wielkość doniczki do systemu korzeniowego. Lepiej, gdy jest ona mniejsza niż zbyt duża. Dość praktyczne są przezroczyste pojemniki, dzięki którym widać stan i rozwój korzeni.
Podlewanie
Podlewając kwiaty trzeba zachować ostrożność i nie doprowadzać do zbytniego przesuszenia ani zalania podłoża. Zatem w zależności od temperatury i wilgotności powietrza, podlewa się roślinę miękką (przegotowaną) wodą co trzy dni lub nawet co dwa tygodnie. Zimą, kiedy wegetacja jest spowolniona, roślina nie potrzebuje dużo wody, a i podłoże (substrat) wymaga więcej czasu, aby przeschnąć. Warto obserwować, jaki jest stan korzeni rośliny – przesuszone nabierają srebrnawo-szarego zabarwienia. Metodą często stosowaną podczas uprawy storczyków jest moczenie doniczki w większym pojemniku z wodą przez 10-20 min. Następnie stawia się na chwilę roślinę na spodku, odczekuje, aż odda nadmiar wody i na koniec umieszcza ją w suchej osłonce.
Nawożenie
Roślinę nawozi się przez cały rok nawozami przeznaczonymi do storczyków.
Kwitnienie
Storczyki zakwitają bez większych problemów przynajmniej raz w roku. Po przekwitnięciu przycina się pęd kwiatostanowy nad trzecim oczkiem, licząc od dołu. Roślina wyda kwiaty w kolejnym sezonie przez pobudzenie do rozwoju uśpionego pączka.
Źródło: Budujemydom.pl, zdjęcie: maryviolet / Depositphotos oraz Pitsch / Pixabay