Logo
Logo

Jak rozmnażać storczyki? Terminy, sposoby i pielęgnacja

Odkryj tajemnice storczyków – królów domowych parapetów! Te egzotyczne kwiaty nie tylko zachwycają swoim kolorytem, ale też dają możliwość rozmnażania w prosty sposób. Chcesz wiedzieć, jak tanio pozyskać nowe rośliny i cieszyć się ich obfitym kwitnieniem? Poznaj sprawdzone metody rozmnażania storczyków i zaskocz bliskich pięknem tych niezwykłych roślin!

Spis treści
Kiedy rozmnażać storczyki? Jakie są sposoby na rozmnażanie storczyków? Z łodygi Przez kieki Przez podział Ze starych pseudobulw Z pędu kwiatowego Z nasion Jak pielęgnować młode storczyki?

Kiedy rozmnażać storczyki?

Storczyki najlepiej rozmnażać wiosną – w marcu lub kwietniu, kiedy ten zabieg będzie miał najmniejszy wpływ na roślinę. Trzeba bowiem pamiętać, że zarówno przesadzanie, podział jak i przycinanie, czy pobieranie części roślin jest dla rośliny mocno obciążające i jeśli jest nieumiejętnie przeprowadzone lub w złym czasie, to może ją osłabić. Dlatego rozmnaża się jedynie zdrowe rośliny, które są w dobrej kondycji. Nie powinny być one porażone chorobami ani zaatakowanie przez szkodniki.

Jak rozmnażać storczyki?

Rozmnażanie storczyków można przeprowadzić na kilka sposobów, a wybór metody musi być uzależniony od gatunku orchidei i stanu rośliny matecznej. Poznaj 6 sposobów na rozmnażanie storczyków:

1. Rozmnażanie storczyków z łodygi

Storczyki z rodziny Vanda oraz Phalaenopsis można rozmnażać z łodygi, która ma co najmniej 30 cm oraz korzenie powierzchniowe. Następnie wycina się łodygę na około 1 cm poniżej korzeni i sadzi się w doniczce z mieszaniną torfu, piasku oraz kory sosnowej. Korzenie powietrzne powinny być zachowane, a do doniczki można dodać odrobinę podłoża od rośliny matecznej.

 
 

2. Rozmnażanie storczyków przez keiki

To najprostsza metoda, którą można zastosować we wszystkich odmianach i gatunkach storczyków. Keik to młoda szczepka storczyka, która samoistnie pojawia się na pędach kwiatowych zamiast kwiatów. Gdy szczepka ma co najmniej 2 liście i 2 cm długości można pęd wraz z keikiem odciąć ostrym nożem od rośliny macierzystej. Pęd powinien mieć po około 5 cm z każdej strony szczepki. Tak przygotowaną sadzonkę można przesadzić do nowej doniczki z warstwą drenażową i podłożem do storczyków. Roślinę należy podlać po 2 dniach od zasadzenia i postępować, jak z innymi storczykami. Pierwsze kwitnienie powinno wystąpić w kolejnym roku.

3. Rozmnażanie storczyków przez podział

Bardzo proste do przeprowadzenia dla storczyków Epidendrum, Dendrobium, Cambrie, Bulbophyllum, Cymbidium oraz Miltonipsis, o ile mają nowe pędy lub pseudobulwy. Rozmnażanie przez podział wykonuje się podczas przesadzania, rozdzielając roślinę między pseudobulwami na kilka mniejszych tak, aby nie uszkodzić korzeni i bulw. Do doniczki z keramzytem i podłożem do storczyków można wsadzić nowe rośliny. Storczyki podlewa się dopiero po kilku dniach od podziału.

4. Rozmnażanie storczyków ze starych pseudobulw

Stare, zmarszczone, pozbawione liści bulwy storczyków można wysadzić do skrzynek (rozstawa 5x10 cm) wypełnionych perlitem i wilgotnych torfem. Tak przygotowaną rozsadę należy delikatnie zwilżać każdego dnia, ale nie podlewać. Po kilku miesiącach z pseudobulw powinny zacząć wyrastać nowe rośliny, ale do nowych, docelowych doniczek można je przesadzić dopiero po roku.

 
 

5. Rozmnażanie storczyków z pędu kwiatowego

Storczyki z rodziny Phalaenopsis oraz Dendrobium można rozmnażać z pędów kwiatowych, gdyż mają one zdolność do wytwarzania nowych pędów. Pędy kwiatowe, na których nie ma już kwiatów, ścina się przy samym podłożu i przycina się do wysokości około 15 cm tak, aby miały kilka oczek. Pobrane pędy umieszcza się w doniczce wypełnionej torfem i piaskiem, a następnie codziennie zrasza. Po mniej więcej 2 miesiącach młode storczyki powinny się ukorzenić – wtedy można je zasadzić w docelowych doniczkach z podłożem do storczyków.

Oglądając filmik należy włączyć polskie napisy. Źródło: Orhideja / Youtube

 

6. Rozmnażanie storczyków z nasion

Rozmnażanie storczyków z nasion jest o tyle kłopotliwe, że trzeba samodzielnie zapylić kwiaty, przenosząc delikatnie (np. za pomocą pędzelka) pyłek z męskiego słupka na żeński. Po kilku miesiącach powinno pojawić się nasionko. Zdecydowanie prościej jest kupić nasiona storczyka w dobrym sklepie ogrodniczym. Nasiona wysiewa się na specjalnej odżywce do kiełkowania, a w trakcie kiełkowania nasiona trzeba kilkukrotnie przenosić na nową odżywkę. Jest to proces długotrwały, trudny i kosztowny. Z tego powodu raczej w domowych warunkach nie praktykuje się rozmnażania storczyków z nasion.

Pielęgnacja młodych storczyków

Rozmnażanie storczyków wymaga też odpowiedniej pielęgnacji młodych roślin, aby mogły one wyrosnąć i kwitnąć, zachwycając kwiatami. Podstawą jest zastosowanie odpowiedniego podłoża do storczyków, które jest dostępne w dobrym sklepie ogrodniczym. Jednym z częstych błędów w uprawie storczyków, jest wybieranie złej doniczki – pojemnik na storczyka powinien być dość wąski, wysoki i koniecznie z otworami odpływowymi, aby zapobiegać zastojowi wody. Stanowisko powinno być ciepłe i jasne, ale bez bezpośredniego działania słońca. Storczyki warto też regularnie nawozić, wykorzystując nawozy do storczyków lub pałeczki nawozowe, które zapewniając długotrwałe działanie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Олеся Болтенкова / AdobeStock

Autor
Jak rozmnażać storczyki? Terminy, sposoby i pielęgnacja
Jak rozmnażać storczyki? Terminy, sposoby i pielęgnacja
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu