Logo
Logo

Te 7 mitów sprawia, że wasze rośliny są w coraz gorszej kondycji. Nie popełniajcie tych błędów

Niektóre z teorii przekazywanych z rak do rąk lub z ust do ust sprawia, że czasami niepotrzebnie powielamy niektóre z nich. Nie każda okazuje się tak zaskakująca i fascynująca, jak autor twierdzi. Zdarza się, ze przez dłuższy czas, stosując je regularnie, możemy zaszkodzić ulubionym roślinom doniczkowym. Wiele z nich z pewnością słyszeliście lub sami powtórzyliście, aby pomóc znajomemu czy rodzinie. To nie problem, gdy już teraz będziecie wiedzieć, co jest prawdą, a co fałszem.

Jako osoba, która na co dzień obcuje z roślinami wiem, jak bardzo możemy być dotknięci dezinformacją na temat ich pielęgnacji. Czasem zdarzało się, że znajomi pokazywali materiały wideo, które obiecywały wręcz gruszki na wierzbie. W szczególności śmieszył jeden z nich, który obiecywał rozrost róży, która miała być posadzona w surowym ziemniaku zakopanym do ziemi. Osobiście przeprowadziliśmy podobny test w warunkach ogrodowych i niestety muszę was zmartwić - róże nie przyjęły się, natomiast uzyskaliśmy inny efekt - pędy wypuścił ziemniak, co było do przewidzenia. Sprawdźcie poniższe mity, które warto zdementować.

7 mitów na temat pielęgnacji roślin

Jak wspomniałam wcześniej, każdy z nas spotkał się dotychczasowo z pewnymi teoriami, które nie do końca były właściwe. Warto sprawdzić, czy któryś z nich nie macie na swojej liście. To jedne z poważniejszych, z którymi spotkałam się podczas swojej pracy:

Rośliny doniczkowe zawsze powinny mieć warstwę z kamieni, które pomagają w przepływie wody

Jedną ważną rzeczą, która należy zrozumieć jest fakt, że rośliny doniczkowe powinny mieć odpowiednią przepuszczalność gleby, ale również należy zadbać o to, aby wilgoć nie zalegała w jednym miejscu. Układając kamienie na sam dół doniczki mamy pewność, że woda będzie zalegała blisko bryły korzeniowej, która powoli zgnije. Nie stosujcie tej metody, gdyż będzie szkodliwa dla większości doniczkowych.

Łazienki są świetnym stanowiskiem do rozwoju roślin doniczkowych

Niestety ten mit jest powtarzany dość często. Oczywiście, wzmożona wilgotność w łazience może być rajem dla niektórych roślin doniczkowych, jednak nie cały czas. Możecie przełożyć je na chwilę, gdy para wodna zbierze się po gorącym prysznicu. Jednak przebywając tam zbyt długo, możemy doprowadzić do zalegania pleśni w doniczkach i narażać je na choroby grzybowe.

Zraszanie liście roślin doniczkowych zwiększa wilgotność

 Oczywiście zraszanie liści to jedna z tych czynności, która jest oczywiście bardzo korzystna dla roślin, zwłaszcza tych, o dużej powierzchni liściowej. Niestety muszę was zmartwić, że dzięki takiemu zabiegowi, możemy jedynie dobrze oczyścić w kolejnym kroku ich powierzchnię - nie uzyskamy takiej wilgotności powietrza, jaką rośliny by tego wymagały.

Rośliny rozrosną się większe w znacznie większych doniczkach

To jeden z tych mitów, który jest najpowszechniejszy. Większość osób w poprzednich latach często doradzało, aby rośliny przekładać do większej doniczki, aby móc się cieszyć okazałą rośliną. Nic bardziej mylnego. Niestety roślina przesadzona do większej doniczki, będzie musiała mierzyć się z gnijącą warstwą korzeni. Dodatkowo zwiększona powierzchnia sprawi, że wybrane okazy będą "szły" w korzenie, a nie w liście czy kwiaty. warto przemyśleć dwukrotnie, nim przesadzimy roślinę do znacznie większej donicy.

Nie należy odżywiać i nawozić roślin doniczkowych zimą

Nie jest to prawdą - warto sprawdzić czy niektóre z naszych podopiecznych nie przechodzą w stan zimowy. Jedyne, co warto ograniczyć w tym czasie, to podlewanie roślin, aby dostosować do zmian temperatur w otaczającym je środowisku.

Rośliny mogą przetrwać bez dostępu do światła słonecznego

Wbrew powszechnym mitom, wszystkie rośliny potrzebują promieni słonecznych, dzięki którym mogą rozwijać się prawidłowo. Są jednak takie, którym wystarczy ich minimalna ilość do wzrostu.

Rośliny w słabej kondycji i chore potrzebują jedynie dobrego nawozu

Owszem, te w słabszej kondycji tak, jednak nie chore, zainfekowane przez choroby grzybowe. Dolewając nawozy możemy dodatkowo porazić korzenie i sprawić, że roślina dodatkowo osłabnie.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Kostikovanata / Adobe Stock

Autor
Te 7 mitów sprawia, że wasze rośliny są w coraz gorszej kondycji. Nie popełniajcie tych błędów
Te 7 mitów sprawia, że wasze rośliny są w coraz gorszej kondycji. Nie popełniajcie tych błędów
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl