Moda na orchidee: jakiego storczyka wybrać?

orchidee storczyki

Wiele osób ogarnęła już pasja uprawiania storczyków. Ich kwiaty to prawdziwe klejnoty w świecie przyrody. Bogactwo kolorów oraz kształtów sprawia, że te niezwykłe rośliny doskonale nadają się do każdego wnętrza.

Posłuchaj
00:00
37
Spis treści
Jaki storczyk wybrać? Jak pielęgnować storczyki? Jak podlewać? Jak nawozić? Na jakim stanowisku uprawiać storczyki?

Storczyki, inaczej orchidee, to niezwykle popularne i chętnie kupowane rośliny doniczkowe. Moda na storczyki doniczkowe związana jest przede wszystkim z ich pięknymi kwiatami. Czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy – storczyki występują prawie we wszystkich kolorach tęczy. Oprócz brązowych i białych odmian istnieje również szeroka paleta odcieni i kombinacji różnych barw. Niektóre storczyki posiadają nawet metaliczny pobłysk!

Omnia praeclara rara – Wszystko, co doskonałe, jest rzadkie.  Cyceron


Pierwsze okazy storczyków trafiły do Europy w XIX wieku. Te piękne kwiaty były bardzo drogie, ponieważ aby je zdobyć, organizowano dalekie i niebezpieczne ekspedycje. Ponad sto lat temu za jedną roślinę nowo odkrytego gatunku lord Sussex zapłacił na aukcji w Londynie astronomiczną jak na ówczesne czasy, sumę 1000 funtów!

Na szczęście minęły już czasy wielkich wypraw po storczyki. Dzięki wiedzy naukowców obecnie storczyki rozmnaża się na masową skalę metodą in vitro. Dzisiaj widok kwitnącego storczyka nikogo nie dziwi. Są wszechobecne i łatwo dostępne. Można je kupić praktycznie w każdym sklepie, ich wybór jest coraz większy, a ceny stają się bardzo atrakcyjne.

Jaki storczyk wybrać?

Różnorodność barw kwiatów storczyków jest ogromna, jednak przypomnijmy tutaj, że mitycznych, czarnych orchidei jak dotąd nie znaleziono (w języku Azteków tlilxochitl – czyli nazwa 'czarny kwiat', odnosiła się jedynie do zasuszonej torebki nasiennej storczyka, którą po dziś dzień stosowana jest jako przyprawa).

Miltonia (Miltonia) przypomina swoim kształtem popularnego bratka.
Katleja (Cattleya) wzięła swoją nazwę od nazwiska Williama Cattleya, brytyjskiego kolekcjonera roślin.
Wszystkie gatunki z rodzaju dendrobium (Dendrobium) są epifitami. Nazwa rodzaju wywodzi się z greki i znaczy "ten, który rośnie na drzewach".
Falenopsis (Phalaenopsis) wygląda jak ćma w locie, stąd jego nazwa – ćmówka, wywodząca się z języka greckiego.

Jak dbać o storczyki?

Kupując swój pierwszy storczyk, często niewiele wiemy o jego wymaganiach. Wbrew powszechnym opiniom pielęgnacja storczyków nie jest trudna. Wystarczy przestrzegać jedynie kilku zasad, aby odpowiednio o nie zadbać.

Podlewanie i nawożenie

  • Storczyki podlewamy dopiero wtedy, kiedy podłoże przeschnie. Woda powinna być miękka, pozbawiona wapnia i mieć temperaturę pokojową.
  • Storczyki nawozimy raz na dwa tygodnie tylko w okresie wzrostu, nigdy w okresie spoczynku. Warto zastosować specjalistyczny nawóz do storczyków.

Światło, temperatura i wilgotność

  • Storczyki lubią dobrze oświetlone pomieszczenia. Nie powinny jednak stać przy południowym oknie. Najlepiej rosną na oknie wschodnim lub zachodnim. Temperatura powinna wynosić około 25ºC, w nocy kilka stopni mniej, choć wytyczne te mogą się różnić w zależności od rodzaju storczyków. Wszystkie orchidee lubią powietrze o wysokiej wilgotności.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl; zdjęcia: www.funnyhowflowersdothat.co.uk, Flower Council Holland

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Katleja Cattleya

Storczyk Cymbidium Cymbidium

Storczyk Falenopsis Phalaenopsis

Storczyk Dendrobium Dendrobium

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści