Jak uprawiać storczyki w domu? Wymagania
Światło | Gdzie ustawić storczyki?
Istotnym elementem uprawy jest miejsce, w którym będzie stała nasza orchidea, bowiem niedobór jak również nadmiar promieni słonecznych może doprowadzić do wielu zaburzeń. Niedostateczna ilość światła jest najczęstszą przyczyną braku kwitnienia, nadmiar zaś może doprowadzić do poparzenia delikatnych liści storczyków. Dlatego zanim wybierzemy idealne miejsce dla naszego storczyka, warto poznać jego wymagania.
fot. RainerBerns/Pixabay
Storczyk Phalaenopsis |
- Dla storczyków z rodzaju Vanda, które potrzebują dobrego oświetlenia, najlepszym miejscem będzie parapet w południowej części mieszkani
- Storczyki wymagające średniego oświetlenia, którymi są wszystkie mieszańce z rodzaju Phalaenopsis, należy ustawić na wschodnich parapetach, gdzie nasłonecznienie jest najłagodniejsze.
- Gatunkom z podrodzaju Paphiopedilum, potrzebującym niewiele światła wystarczy okno wychodzące na północ.
Temperatura | Czy storczyki dobrze będą się czuły w mieszkaniu?
Ze względu na różnorodne pochodzenie, storczyki nie maja jednakowych wymagań co do temperatury otoczenia, jednak większość orchidei dostępnych w handlu toleruje temperaturę pokojową, która waha się w granicach 20-23 ºC w dzień oraz 18 ºC w nocy. Możemy do nich zaliczyć storczyki z gatunku Phalaenopsis oraz Vanda.
Storczyki z innej licznej grupy mieszańców Cambria, wymagają natomiast niższych temperatur – ok 20 ºC w dzień do 13-15 ºC w nocy.
Ziemia/podłoże | Jakie podłoże do storczyków wybrać, by pięknie kwitły?
Warto zwrócić uwagę na gatunek storczyka, bowiem wymagają one różnego podłoża. Storczykom z gatunku Phalaenopsis wystarczy podłoże o średniej grubości, natomiast storczyki o delikatniejszych korzeniach (do których należy Vanda) wymagają słabo rozdrobnionej kory sosnowej.
Kupując storczyka w sklepie ogrodniczym, zwróćmy uwagę na podłoże, w którym rośnie. Najczęściej jest to kora drzewna, jednak można spotkać storczyki w tak zwanym "sphagnum", czyli podłożu z mchem, które dość długo utrzymuje wilgoć.
Można również samemu przygotować odpowiednie podłoże, w skład którego powinny wchodzić: kora drzewna, torf, węgiel drzewny, korzonki oraz niewielka ilość nawozu do storczyków w odpowiednich proporcjach.
Doniczki | W jakich doniczkach powinny być storczyki?
Najpopularniejszy Phalaenopsis, najlepiej czuje się w przeźroczystych osłonkach i doniczkach. Przy wyborze osłonki, warto zwrócić uwagę, aby nie była zbyt mocno przylegająca do doniczki, gdyż w ten sposób nie zapewnimy korzeniom odpowiedniej cyrkulacji powietrza.
Storczyka można również uprawiać w szklanym lub glinianym naczyniu bez podłoża. Tę metodę możemy stosować dla storczyków z rodzaju Vanda, wymaga ona jednak regularnego nawadniania korzeni, poprzez zanurzanie w wodzie. Ciekawą formą uprawy, która wymaga dużej wilgotności powietrza, jest uprawa na kawałku kory (bez podłoża).
Storczyk Dendrobium |
Jak dbać o storczyki? Pielęgnacja
Podlewanie | Jak często trzeba podlewać storczyki?
Ważnym elementem w uprawie storczyków jest podlewanie, które odpowiednio nawilża korzenie rośliny. Zabieg najlepiej wykonywać rano, ponieważ woda, która "zalegnie" w podłożu będzie mogła stopniowo odparować przed wieczorną zmianą temperatury.
Storczyki podlewamy poprzez zanurzenie doniczki ze storczykiem w wodzie na ok 15-20 minut, po czym odsączamy. Dzięki temu woda nie będzie stała doniczce – uchroni to roślinę przed chorobami grzybowymi, które rozwijają się w warunkach nadmiernej wilgotności. Taki zabieg powtarzamy średnio co 10-14 dni.
Aby mieć pewność, że storczyk potrzebuje podlania, należy sprawdzić jego korzenie – jeżeli mają kolor srebrny bądź biały, można śmiało podlać, kolor zielony oznacza dostateczny poziom wilgotności korzeni.
Nawożenie | Kiedy powinno się nawozić storczyki?
Storczyki jak wszystkie rośliny potrzebują składników mineralnych by zdrowo rosnąć. Ich niedobór może doprowadzić do zaniku kwitnienia oraz karłowatości, nadmiar zaś do "poparzenia" korzeni i obumarcia rośliny. Zaleca się nawożenie w fazie aktywnego wzrostu, czyli podczas wypuszczania liści, pędów i bulw.
Storczyk Vanda |
Przesadzanie | Jak i kiedy przesadzać storczyki?
Przesadzanie storczyka w dużej mierze zależy od samej orchidei i jej tempa wzrostu. Zwykle robimy to co 2-3 lata. Jednak gdy do podlewania używamy twardej wody (z kranu), należy przesadzać storczyka co roku. Pierwszym sygnałem, który informuje nas o konieczności przesadzenia jest znaczna ilość korzeni powietrznych, które wychodzą poza doniczkę, drugim jest zbite podłoże, które uniemożliwia cyrkulację powietrza.
Tekst: Kamila Jacak, mojstorczyk.pl, zdjęcie tytułowe: TapioHirvikorpi/Pixabay