Logo
Logo
148
Do góry

Uprawa kaktusa bożonarodzeniowego (szlumbergery)

Schlumbergera kwitnie kiedy większość roślin pozostaje w stanie uśpienia. Jej piękne kwiaty pojawiają się najczęściej w grudniu – stąd często nazywana jest grudnikiem lub kaktusem Bożonarodzeniowym. Dowiedz się jakie ma wymagania i jak ją uprawiać.

Szlumbergera, zwana kaktusem bożonarodzeniowym lub grudnikiem

Kaktus bożonarodzeniowy znany jest pod wieloma różnymi nazwami – grudnik, grudzień, grudniówka, barbórka, raczek, kaktus Bożego Narodzenia, zygokaktus, filokaktus, epifylum zimowe i bierwion zimowy. Obecnie ta popularna roślina zaliczana jest do rodzaju Schlumbergera, a jej prawidłowa nazwa to schlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata).

Nazwa rodzaju pochodzi od francuskiego kolekcjonera kaktusów – Frédérica Schlumbergera. Znanych jest ich 6 gatunków – S. kautskyi, S. microsphaerica, S. opuntioides, S. orssichiana, S. russelliana, S. truncata, a w uprawie występują głównie mieszańce schlumbergery zimowej (S. truncata).

Uprawa kaktusa bożonarodzeniowego, Schlumbergera kwiat fot. floradania.dkFot. floradania.dk

Kaktus bożonarodzeniowy zachwyca obfitym kwitnieniem w różnych kolorach – różowym, białym i czerwonym, a nawet żółtym (nowa odmiana 'Gold Charm')

Podobne do siebie świąteczne kaktusy

Kaktus bożonarodzeniowy jest bardzo często mylony z kaktusem wielkanocnym zwanym Rhipsalidopsis gaertneri  lub Hatiora gaertneri. Rośliny są bardzo podobne i trudno je od siebie odróżnić. Różnią się przede wszystkim budową kwiatów – schlumbergera ma kwiaty długości około 5 cm, z warstwami wygiętych do tyłu płatków i wystającymi pręcikami, a kwiaty kaktusa Wielkanocnego są mniejsze, do 3 cm, mają ostro zakończone płatki i krótkie pręciki. Kaktus bożonarodzeniowy kwitnie od grudnia do końca zimy, a kwiaty na kaktusie wielkanocnym pojawiają się wiosną – od marca do maja.

Różnokolorowe kaktusy bozonarodzeniowe fot. Biuro Kwiatowe Holandia
Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Kolorowe odmiany zygokaktusów:

 • 'Bristol Queen' – białe kwiaty
 • 'Bristol Rose' – dwubarwne kwiaty (ciemnoróżowe i białe)
 • 'Christmas Cheer' – dwubarwne kwiaty (pomarańczowo-czerwone)
 • 'Dark Eva' – dwubarwne kwiaty (biało-różowe)
 • 'Gold Charm' – żółte kwiaty
 • 'Nicole' – różowe kwiaty
 • 'Sunset Dancer' – czerwone kwiaty
 • 'Thoralise' – jasnoczerwone kwiaty
 • 'Westland' – małe, czerwone kwiaty
 • 'White Christmas' – białe lub biało-różowe kwiaty

Cechy charakterystyczne szlumbergery

Schlumbergera (Schlumbergera) należy do rodziny kaktusowatych (Cactaceae) jednak nie posiada cierni, za to na szczycie liściokształtnych odcinków mogą występować delikatne włoski lub szczecinki.

Jest epitifem rosnącym w koronach tropikalnych drzew i na skałach. Pokrój rośliny jest zwisający, pędy dorastają do 15-30 cm. Ma spłaszczone podłużne kilkucentymetrowe człony pędowe (połączone niczym ogniwa zielonego łańcucha), z karbowanymi lub ząbkowanymi brzegami. Kwiaty tworzą się na wierzchołkach pędów, a różnej długości płatki osadzone są w 2 rzędach.

Kwitnienie

Kaktus bożonarodzeniowy kwitnie od grudnia (a czasem nawet w połowie października), zwykle do końca zimy. Aby schlumbergera zakwitła ponownie, zapewniamy jej dwukrotny spoczynek w ciągu roku. Pierwszy, na przełomie lutego i marca, drugi od sierpnia do października.

Warunkiem obfitego kwitnienia w okresie Bożego Narodzenia jest o ustawienie rośliny od sierpnia do października w chłodnym miejscu (8-10ºC). Kaktus Bożonarodzeniowy podobnie jak poinsecja wytwarza kwiaty pod warunkiem, że ma zapewnione co najmniej 10 godzin zupełnej ciemności (codziennie). Nawet światło żarówki wpływa na przedłużenie dnia, dlatego roślinę można przykryć pudełkiem lub schować do szafki.

Jeśli nie zapewnimy roślinie takich warunków może nie zakwitnąć. Od momentu pojawienia się pąków rośliny regularnie zraszamy i podlewamy obficie, nie dopuszczając jednak do zalania bryły korzeniowej.

Po zakończeniu kwitnienia schlumbergera traci charakterystyczny połysk, a pędy zaczynają się kurczyć, co jest oznaką przechodzenia w kolejny stan spoczynku. W tym okresie rośliny nie nawozimy i podlewamy dopiero wtedy, gdy zacznie się marszczyć.

Po około 8 tygodniach można zacząć ją oszczędnie podlewać aż do wiosny. Gdy pojawią się nowe pędy należy zwiększyć podlewanie.

kaktus bożonarodzeniowy fot. Biuro Kwiatowe HolandiaFot. Biuro Kwiatowe Holandia

Schlumbergery postawionej na parapecie nie przekręcamy i nie przenosimy, gdyż na zmianę położenia reaguje zrzucaniem pąków kwiatowych.

Stanowisko

Schlumbergera powinna stać w jasnym lub półcienistym miejscu, na oknie o wystawie południowo-wschodniej lub zachodniej.

Latem lubi być wystawiana na świeże powietrze, ale nie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż mogą one ją poparzyć. Najlepiej rośnie w temperaturze 18-20ºC.

Podlewanie i nawożenie

Schlumbergera w warunkach naturalnych rośnie w wilgotnych lasach więc potrzebuje odmiennych warunków niż większość kaktusów. Aby utrzymać wilgotność powietrza warto regularnie opryskiwać roślinę miękką wodą. W okresie wzrostu regularnie ją podlewamy i nawozimy raz w miesiącu nawozami do sukulentów. Nie wolno jednak dopuścić, aby stała w wodzie! Przelane rośliny należy przesuszyć, a w przypadku, kiedy nie można ich uratować, warto spróbować zrobić z nich sadzonki pędowe.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, źródło: Biuro Kwiatowe Holandia, zdjęcie tytułowe: floradania.dk


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Katalog roślin
LAWENDA
Na czasie
LAWENDA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 28, Sentencja nr:8
Tydzień 28, Sentencja nr:8
Zaczynamy zbierać kwiaty i kłosy traw oraz zbóż przeznaczone do suszenia. Ścinamy je w ciągu słonecznego dnia, wiążemy w pęczki i wieszamy główkami w dół, w miejscu przewiewnym i cienistym.
Tydzień 28, Sentencja nr:3
Tydzień 28, Sentencja nr:3
Z warzyw i owoców robimy przetwory: kisimy ogórki, fermentujemy wino, robimy soki.
Tydzień 28, Sentencja nr:1
Tydzień 28, Sentencja nr:1
Możemy uprzątnąć grządki po zbiorze wczesnych warzyw (np. cebuli z dymki, kalafiorów, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty, szpinaku). Przygotujmy je do uprawy kolejnych roślin.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 28314
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => lato-na-swiezym-powietrzu-inspiracje-tarasowe
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 27082
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => jak-wykonac-i-zabezpieczyc-meble-z-palet
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu