Co wyróżnia rhipsalidopsisa?
Cechy kaktusa wielkanocnego
Rhipsalidopsis to inna nazwa kaktusa wielkanocnego (Rhipsalidopsis gaertneri syn. Hatiora gaertneri). Jest blisko spokrewniony ze szlumbergerą zwaną kaktusem bożonarodzeniowym. Rośliny są ze sobą bardzo często mylone, ze względu na bardzo podobny wygląd. Podczas gdy szlumbergera zwiastuje zimę (kwitnie w listopadzie i grudniu – stąd jej nazwa – grudnik), rhipsalidopsis jest zwiastunem wiosny (kwitnie zwykle na przełomie maca i kwietnia, w okolicach Świąt Wielkanocnych).
- Rhipsalidopsis jest najprawdziwszym kaktusem pomimo tego, że nie ma kłujących cierni.
- Ma nietypową bo zwisającą budowę, gdyż w warunkach naturalnych rośnie jako epifit wysoko w koronach drzew brazylijskiej dżungli.
- Zielone, spłaszczone łodygi rhipsalidopsa podzielone są na segmenty długości około 5 cm, o pokarbowanych brzegach, porośnięte szczecinkowatymi, drobnymi cierniami.
- Zwisające pędy w doniczkach mogą dorastać nawet do 50-60 cm, ale zwykle nie przekraczają 30. Są bardzo kruche i często się odłamują.
- Fragmenty pędów bardzo łatwo ukorzenić.
- Wiosną na szczytach pędów pojawiają się gwiaździste kwiaty, które utrzymują się 2-3 dni, ale kwitnienie rośliny może trwać nawet przez kilka tygodni.
Rhipsalidopsisy są bardzo popularnymi roślinami. Od wielu lat nieprzerwanie cieszą się popularnością. |
Najpopularniejsza i najczęściej spotykana jest odmiana o kwiatach amarantowych, ale w sprzedaży dostępne są także rośliny o barwie łososiowej, pomarańczowej, różowej, a nawet białej. |
Jak zadbać o rhipsalidopsisa, by pięknie kwitł?
Odpowiednie warunki i spoczynek
STANOWISKO I TEMPERATURA
Rhipsalidopsis wymaga jasnego stanowiska, ale nie lubi mocnego, bezpośredniego nasłonecznienia (wtedy pędy szybko czerwienieją). Światło powinno być rozproszone – najlepiej ustawić roślinę w niewielkiej odległości od parapetu południowego lub zachodniego.
W czasie wzrostu (od lutego do października) roślina najlepiej czuje się w temp. około 20 stopni, w czasie spoczynku wymaga chłodu, jednak bardzo nie lubi spadku temperatury poniżej 10 stopni!
PODŁOŻE I NAWOŻENIE
Najlepsze będzie przepuszczalne podłoże do kaktusów lub ziemia uniwersalna do roślin doniczkowych zmieszana z gruboziarnistym piaskiem w stosunku 3:1. Ważne, aby podłoże było żyzne i przepuszczalne, bo stojąca woda bardzo szybko powoduje gnicie korzeni. W okresie wzrostu roślinę należy regularnie zasilać – najlepiej płynnym nawozem do kaktusów co 2 tygodnie.
PODLEWANIE
Jeśli segmenty będą matowe i pomarszczone, będzie to dla nas sygnał, że roślina ma za mało wody. Rhipsalidopsis lubi regularne podlewanie (za wyjątkiem okresu spoczynku) ale ziemia nie powinna być stale lekko wilgotna – podlewaj ją dopiero, gdy lekko przeschnie. Nie zapomnij także o częstym spryskiwaniu liści bo rhipsalidopsis lubi wysoką wilgotność powietrza.
SPOCZYNEK
Aby kaktus Wielkanocny zakwitł na wiosnę, potrzebuje przejść w zimie (od listopada do stycznia) okres spoczynku w chłodzie – jest on niezbędny do zainicjowania kwitnienia. Roślinę najlepiej przenieść na kilka tygodni do jasnego pomieszczenia o temperaturze 10 stopni. W tym czasie zaprzestajemy nawożenia i podlewamy tylko tyle, aby podłoże nie wyschło na proch, a liście trochę się pomarszczyły.
Gdy pojawią się pąki trzeba przenieść roślinę do cieplejszego pomieszczenia o temperaturze 16-18 stopni i rozpocząć podlewanie. Po tej przeprowadzce nie należy już przenosić rośliny, gdyż zmiana miejsca mogłaby wpłynąć na opadanie pąków kwiatowych.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek, zdjęcia tytułowe i w tekście: Flora Dania