Logo
Logo

Rhipsalidopsis kwitnie na Wielkanoc | Jak dbać o wiosennego kaktusa?

Każde święta mają swojego kwitnącego kaktusa. I tak, symbolem Bożego Narodzenia jest szlumbergera, a Wielkanocą nasze mieszkania zdobi rhipsalidopsis! Zobacz, jak wygląda kaktus wielkanocny i dowiedz się, jak o niego dbać. Nie zapomnij o okresie spoczynku i zapewnij mu odpowiednie warunki, by pięknie zakwitł na wiosnę!

Spis treści
Co to rhipsalidopsis i kiedy kwitnie? Jak dbać, by pięknie kwitł Wielkanocą? Stanowisko Nawożenie Podlewanie Spoczynek

Co wyróżnia rhipsalidopsisa?
Cechy kaktusa wielkanocnego

Rhipsalidopsis to inna nazwa kaktusa wielkanocnego (Rhipsalidopsis gaertneri syn. Hatiora gaertneri). Jest blisko spokrewniony ze szlumbergerą zwaną kaktusem bożonarodzeniowym. Rośliny są ze sobą bardzo często mylone, ze względu na bardzo podobny wygląd. Podczas gdy szlumbergera zwiastuje zimę (kwitnie w listopadzie i grudniu – stąd jej nazwa – grudnik), rhipsalidopsis jest zwiastunem wiosny (kwitnie zwykle na przełomie maca i kwietnia, w okolicach Świąt Wielkanocnych).

  • Rhipsalidopsis jest najprawdziwszym kaktusem pomimo tego, że nie ma kłujących cierni.
  • Ma nietypową bo zwisającą budowę, gdyż w warunkach naturalnych rośnie jako epifit wysoko w koronach drzew brazylijskiej dżungli.
  • Zielone, spłaszczone łodygi rhipsalidopsa podzielone są na segmenty długości około 5 cm, o pokarbowanych brzegach, porośnięte szczecinkowatymi, drobnymi cierniami.
  • Zwisające pędy w doniczkach mogą dorastać nawet do 50-60 cm, ale zwykle nie przekraczają 30. Są bardzo kruche i często się odłamują.
  • Fragmenty pędów bardzo łatwo ukorzenić.
  • Wiosną na szczytach pędów pojawiają się gwiaździste kwiaty, które utrzymują się 2-3 dni, ale kwitnienie rośliny może trwać nawet przez kilka tygodni.

Rhipsalidopsis: idealny na Wielkanoc

Rhipsalidopsisy są bardzo popularnymi roślinami. Od wielu lat nieprzerwanie cieszą się popularnością.

Rhipsalidopsis: kolory kwiatów

Najpopularniejsza i najczęściej spotykana jest odmiana o kwiatach amarantowych, ale w sprzedaży dostępne są także rośliny o barwie łososiowej, pomarańczowej, różowej, a nawet białej.

Jak zadbać o rhipsalidopsisa, by pięknie kwitł?
Odpowiednie warunki i spoczynek

STANOWISKO I TEMPERATURA 

Rhipsalidopsis wymaga jasnego stanowiska, ale nie lubi mocnego, bezpośredniego nasłonecznienia (wtedy pędy szybko czerwienieją). Światło powinno być rozproszone – najlepiej ustawić roślinę w niewielkiej odległości od parapetu południowego lub zachodniego.

W czasie wzrostu (od lutego do października) roślina najlepiej czuje się w temp. około 20 stopni, w czasie spoczynku wymaga chłodu, jednak bardzo nie lubi spadku temperatury poniżej 10 stopni!

PODŁOŻE I NAWOŻENIE

Najlepsze będzie przepuszczalne podłoże do kaktusów lub ziemia uniwersalna do roślin doniczkowych zmieszana z gruboziarnistym piaskiem w stosunku 3:1. Ważne, aby podłoże było żyzne i przepuszczalne, bo stojąca woda bardzo szybko powoduje gnicie korzeni. W okresie wzrostu roślinę należy regularnie zasilać – najlepiej płynnym nawozem do kaktusów co 2 tygodnie.

PODLEWANIE

Jeśli segmenty będą matowe i pomarszczone, będzie to dla nas sygnał, że roślina ma za mało wody. Rhipsalidopsis lubi regularne podlewanie (za wyjątkiem okresu spoczynku) ale ziemia nie powinna być stale lekko wilgotna – podlewaj ją dopiero, gdy lekko przeschnie. Nie zapomnij także o częstym spryskiwaniu liści bo rhipsalidopsis lubi wysoką wilgotność powietrza.

SPOCZYNEK 

Aby kaktus Wielkanocny zakwitł na wiosnę, potrzebuje przejść w zimie (od listopada do stycznia) okres spoczynku w chłodzie – jest on niezbędny do zainicjowania kwitnienia. Roślinę najlepiej przenieść na kilka tygodni do jasnego pomieszczenia o temperaturze 10 stopni. W tym czasie zaprzestajemy nawożenia i podlewamy tylko tyle, aby podłoże nie wyschło na proch, a liście trochę się pomarszczyły.

Gdy pojawią się pąki trzeba przenieść roślinę do cieplejszego pomieszczenia o temperaturze 16-18 stopni i rozpocząć podlewanie. Po tej przeprowadzce nie należy już przenosić rośliny, gdyż zmiana miejsca mogłaby wpłynąć na opadanie pąków kwiatowych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek, zdjęcia tytułowe i w tekście: Flora Dania

Autor
Rhipsalidopsis kwitnie na Wielkanoc | Jak dbać o wiosennego kaktusa?
Rhipsalidopsis kwitnie na Wielkanoc | Jak dbać o wiosennego kaktusa?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Ginewra

02-04-2020 14:38

Czy można je nawozić nawozami do kwiatów kwitnących? A dokładnie Florovit'em (w płynie)? Ktoś mi mówił, że można ale tylko na wiosnę... Już sama nie wiem.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl