Wielkanoc w ogrodzie: rośliny o świątecznej symbolice
Wielkanoc, najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa – początkowo w dniu żydowskiej Paschy, a obecnie w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.
Święta wielkanocne są wiosenne: radosne i kolorowe, głównie dzięki kwitnącym wtedy roślinom cebulowym, forsycji i wierzbowym baziom. Jednak to nie one posiadają bogatą świąteczną symbolikę. Poznaj rośliny Wielkanocy i dowiedz się jakie mają znaczenie.
Wielkanocne rośliny

![]() fot. Hans Braxmeier Pixabay |
Bukszpan – roślina nieśmiertelności
Typowe wielkanocna roślina to bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens). To symbol nieśmiertelności, jego gałązkami można udekorować np. koszyczek wielkanocny oraz talerze z pisankami (należy jednak pamiętać, że jest niejadalny, a wręcz trujący!).
Z bukszpanu robimy także stroiki i wianki, które zawieszone na drzwiach ponoć odstraszają złe moce. Skąd ta tradycja? Bukszpan przez cały rok jest zielony, dlatego wiosną symbolizuje odradzająca się przyrodę.
Można uprawiać go zarówno w formie żywopłotu, jak również w doniczce lub pojemniku. Nie wymaga dużo pracy i jest w stanie przetrwać ciężkie zimowe warunki pogodowe.
![]() fot. isisnedjem Pixabay |
Rzeżucha – symbol nowego życia
W okresie wielkanocnym nie można zapomnieć o rzeżusze - czyli pieprzycy siewnej (Lepidium sativum), która jest nie tylko typową dekoracją, lecz również źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Zwyczaj wysiewania jej na Wielkanoc datuje się od XV wieku.
![]() fot. Nat Aggiato Pixabay |
Oliwka – symbol pokoju i pojednania
Gałązka drzewa oliwnego, czyli oliwki europejskiej (Olea europaea), zdobiąca koszyczki wielkanocne oraz świąteczne stoły, jest symbolem o wielorakim, pozytywnym znaczeniu.
W starożytnym Egipcie gałąź oliwna była symbolem zwycięstwa faraona. W starożytnej Grecji także jako symbol zwycięstwa wręczana była zwycięzcom igrzysk olimpijskich. Współcześnie gałązka oliwna symbolizuje pokój i pojednanie.

![]() fot. Stefan Schweihofer Pixabay |
Rącznik – krzew Jonasza
Rącznik pospolity (Ricinus communis), znany również jako rycynus i kleszczowina, należy do rodziny wilczomleczowatych. Posiada również jeszcze jedną nazwę symboliczną – krzew Jonasza, związaną z opowieścią biblijną o Jonaszu, któremu Bóg darował życie i dał drugą szansę.

Poza tym jest ponoć skutecznym i naturalnym sposobem na niemile widzianych gości w ogrodzie, jakimi są turkucie i krety. W cieplejszym klimacie (m.in. Indie, Chiny, Brazylia, Egipt, europejskie kraje śródziemnomorskie) rącznik pospolity osiąga nawet 10 metrów wysokości i jest wieloletnią, rośliną przemysłową, służącą przede wszystkim do produkcji oleju rycynowego.
![]() fot. HonzaCech Pixabay |
Sasanka – kwiat zmartwychwstania Jezusa
Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris), to niezwykle charakterystyczna, pojawiająca się na wysokogórskich łąkach bylina, symbol wiosennego ożywienia przyrody po zimowej martwocie, dodatkowo kojarzyła się ze Zmartwychwstaniem Jezusa.
Roślina o pięknych dzwonkowatych, fioletowych, białych, czerwonych czy purpurowych kwiatach rozkwitają od końca marca do maja, w zależności od ich odmiany i wiosennej pogody. Z uwagi na rozkwitanie na przełomie marca, kwietnia i maja, w kilku europejskich językach znane są jako kwiaty Wielkanocy. Zawarty w kwiatach, zielony barwnik, używany był dawniej do barwienia pisanek.

![]() |
![]() |
Inne rośliny kojarzone z Wielkanocą
Najważniejsze roślinne symbole Wielkanocy zostały już wymienione – jednak jest ich o wiele, wiele więcej. Rośliny takie jak rokitnik zwyczajny czy oliwnik wąskolistny symbolizują koronę cierniową, goryczka krzyżowa – drzewo krzyża, na którym umarł Jezus, natomiast mirra i aloes – śmierć i odkupienie, ponieważ używano ich do namaszczania ciała Jezusa po śmierci.
Należy również wspomnieć o uwielbianych przez wszystkich wierzbowych witkach, potocznie zwanych „baziami” lub „kotkami” (czyli pąki kwiatowe, na wpół okryte łuską). Symbolizują życie, które potrafi odrodzić się w trudnych warunkach. Wszak wierzbowe gałązki, wetknięte w ziemię szybko się zakorzeniają, dając początek nowym roślinom.
Ponadto, z Wielkanocą kojarzą nam się zwykle wszystkie wiosenne rośliny ogrodowe: kolorowe rośliny cebulowe: narcyzy, krokusy, tulipany kwitnące na żółto krzewy forsycji i innych wiosennych krzewów.
Tekst: Patrycja Lipiec, zdjęcie tytułowe: LiliGraphie / Depositphotos oraz Christine Sponchia Pixabay
Komentarze