Znaczenie kolorów kwiatów
We florystyce bardzo ważna jest kolorystyka kwiatów, która oznacza konkretne uczucia lub życzenia, które chcemy wyrazić bliskiej osobie. Symbolika kwiatów i ich kolorów może mieć również znaczenie w ogrodzie i stanowić dobrą wróżbę na przyszłość. Co oznaczają kolory kwiatów?
- Czerwony – to symbol miłości i romantycznych uczuć. Oznacza szczere, głębokie uczucie i namiętność. Taką symbolikę ma przede wszystkim klasyczna czerwień, a zwłaszcza czerwone róże.
- Biały – kolor niewinności i czystości uczuć. Dlatego na śluby i komunie najczęściej wybierane są białe kwiaty.
- Żółty – w Europie oznacza radość i przyjaźń. Żółte kwiaty wręczane są z okazji sukcesu, ale też jako forma pocieszenia w trudnej sytuacji. W Ameryce Południowej i Środkowej żółty to przesłanie śmierci i symbol połączenia z duchami przodków. Żółte kwiaty często kładzie się na grobach i przynosi na pogrzeby.
- Jasny żółty – symbol zawiści i fałszu.
- Brzoskwiniowy – symbolizuje skromność, optymizm i pozytywne myślenie na przyszłość.
- Herbaciany – dotyczy przede wszystkim róż i oznacza rozstanie.
- Pomarańczowy – bardzo energetyczna barwa, która oznacza pasję, radość i ciepłe uczucia. Często pomarańczowe kwiaty stosuje się w wielobarwnych bukietach np. z okazji urodzin.
- Niebieski – we florystyce oznacza wierność i tęsknotę. Niebieskie kwiaty doskonale pasują na bukiety wysyłane pocztą kwiatową, czy wręczanych przy rozstaniach.
- Różowy – elegancja i subtelność. Różowe kwiaty wręczane są jako wyraz podziwu i delikatnych emocji. To symbol kobiecości i delikatności.
- Fioletowy – oznacza bogactwo i dobrobyt, ale też jest symbolem smutku i żalu w zależności od sytuacji.
- Zielony – symbol radości, obfitości i żyzności, dlatego zielone gałązki i liście dodawane są do najróżniejszych wiązanek; symbolizują życzenia dobrobytu.
Symbolika najpopularniejszych kwiatów
Kwiaty od wieków są inspiracją w sztuce i sposobem na wyrażanie uczuć i okazanie swoich zamiarów, a ich symbolika towarzyszyła ludziom i była wykorzystywana w codziennym życiu oraz sztuce od wieków. Dziś mniejsze znaczenie przywiązuje się do symboliki wręczanych kwiatów, czy uprawianych w ogrodzie roślin, ale dla wielu osób wciąż ma ona ogromne znaczenie. Dlatego warto wiedzieć, co oznaczają konkretne gatunki kwiatów.
Róże
Róże to kwiaty o najsilniejszej symbolice, które są najczęściej wręczane bliskim i najchętniej uprawiane w ogrodach. Symbolika róż zmieniała się w zależności od epoki i regionu, ale zawsze wiązała się ona z ważnymi wydarzeniami i silnymi emocjami. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku róż ogromne znaczenie ma także kolor, a w zależności od barwy kwiatów zmienia się ich znaczenie. Symbolika róż w zależności od koloru przedstawia się następująco:
- czerwone – gorąca, namiętna miłość
- białe – niewinność, nadzieja na przyszłość oraz szacunek
- jasnoróżowe – podziw
- ciemnoróżowe – uznanie i wdzięczność
- bordowe – szaleńczy podziw
- żółte – przyjaźń i radość
- pomarańczowe – pożądanie i chęć przejścia ze stopy przyjacielskiej na romantyczną
- herbaciane – rozstanie
- fioletowe – zauroczenie, miłość od pierwszego wejrzenia
- niebieskie – tajemniczość i coś niemożliwego
Frezje
Frezje nie mają tak bogatej symboliki jak róże, ale również nadają się na wiele okazji. Kwiaty te wyrażają szacunek, uznanie i podziw, więc bukiet z frezji to idealna propozycja na upominek z okazji osiągniętego sukcesu. Frezje sprawdzą się również na pierwszą randkę, gdyż są zaproszeniem do filtru i pogłębienia znajomości.
Tulipany
Tulipany to symbol nowych możliwości, zmiany i nadziei na przyszłość. Znaczenie jest silnie powiązane z marzeniami, zaufaniem i radością. Kwiaty te są dostępne w różnych kolorach, co dodatkowo wzmacnia ich symbolikę: czerwone oznaczają miłość, żółte – przyjaźń, a fioletowe – zazdrość.
Narcyzy
Są symbolem odrodzenia i odnowienia, dlatego często pojawiają się na Wielkanocnym stole i w koszyczku. Natomiast według Chińczyków to wróżba przyszłego dobrobytu i szczęścia. Narcyz jest też symbolem wiosny i nadchodzących zmian.
Żonkile
Żonkile, chociaż tak podobne do narcyzów to mają mniej pozytywną symbolikę. Żółte żonkile oznaczają zazdrość, egoizm i miłość bez wzajemności. Jednak w niektórych kręgach oznaczają pamięć i szacunek, a anonimowa postać przekazywała te kwiaty Markowi Edelmanowi w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim jako wyraz podziwu.
Nagietki
Oznaczają niespełnioną miłość i odrzucenie. Często układane są na grobach bliskich, gdyż symbolizuje pamięć o zmarłych bliskich. Nagietek dawniej był często stosowany w ziołolecznictwie, a także do przepowiadania pogody. Wierzono również, że rozsypane pod łóżkiem płatki kwiatów zapewnią spokojny sen.
Chryzantemy
Chryzantemy kojarzone są głównie ze Świętem Zmarłych i zazwyczaj ustawiane są na grobach. Jednak wynika to bardziej z faktu, że są dostępne jesienią, trwałe i odporne na trudne warunki pogodowe niż z ich symboliki. Chryzantemy oznaczają miłość, pamięć i oddanie w zależności od barwy kwiatów.
Lilie
Lilie od zawsze były uważane za kwiaty wyjątkowe zarówno przez swój wspaniały, niezwykły wygląd, jak i zapach. Oznaczają czystość i niewinność, a także chwałę, czyste intencje i poważne zamiary wobec obdarowanej.
Goździki
Znienawidzone po okresie PRL-u, gdy były wręczane z okazji Dnia Kobiet, ponownie zyskują popularność. Goździki wręczane są głównie, gdy chce się wyrazić podziw i szacunek, szczególnie podczas oficjalnych uroczystości – nie symbolizują żadnych głębokich, czy romantycznych uczuć, więc są kwiatami „bezpiecznymi” w każdej sytuacji. Różowe oznaczają wdzięczność, białe – czystość i powodzenie, a czerwone – przywiązane.
Niezapominajki
Z niezapominajkami związanych jest wiele legend i baśni, a wszystkie traktują o rozłące ukochanych. Powiązane jest z tym ich znaczenie i nazwa – niezapominajki to symbol zakochanych, których czeka rozłąka, a kwiaty mówią: nie zapomnij o mnie.
Bzy
Bez, tak naprawdę lilak pospolity, to kwiat, który symbolizuje miłość i radość. Zazwyczaj oznacza szaloną, ale niewinną młodzieńczą miłość. To symbol słodkiej tajemnicy i czystości uczuć, a także wyjątkowego uczucia do drugiej osoby. Biały bez oznacza niewinność, a fioletowy połączony jest z pierwszą miłością.
Fiołki
Fiołki wręczane są jako wyraz tęsknoty i skrywanych uczuć. Są oznaką potajemnej miłości i wierności. To też symbol piękna, prawdy, stałości i czystości w uczuciach oraz szczerości i pokory. Ich znaczenie jest więc bardzo szerokie, a kwiaty można wręczyć na różne okazje.
Storczyki
Te zachwycające rośliny na całym świecie są symbolem miłości, piękna, doskonałości i wyjątkowości. To właśnie dlatego storczyki są coraz chętniej wykorzystywane w wiązankach ślubnych, ale i są uważane za doskonały prezent, jako roślina doniczkowa.
Tekst Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcia tytułowe: Hans, Johanna Pakkala, Ray Shrewsberry, Nadine Doerlé, MrGajowy3, JackieLou DL / Pixabay