Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Symbolika roślin | Znaczenie najpopularniejszych kwiatów i ich kolorów

Rośliny są doskonałym sposobem na wyrażenie uczuć bądź dodatkiem do życzeń dla bliskiej osoby. Wiele z nich ma swoją symbolikę, co oznacza, że ich wręczenie jest doskonałym sposobem na okazanie konkretnych uczuć, ale uwaga – może też być sporym faux pas. Zwłaszcza że nawet barwa kwiatów może zmieniać symbolikę danych roślin. Dlatego warto poznać znaczenie najpopularniejszych roślin.

Jak jest symbolika najpopularniejszych roślin? Jakie znaczenie ma konkretny kolor kwiatów?

Spis treści
Jakie znaczenie mają kolory kwiatów? Co symbolizuje dany kwiat?

Znaczenie kolorów kwiatów

We florystyce bardzo ważna jest kolorystyka kwiatów, która oznacza konkretne uczucia lub życzenia, które chcemy wyrazić bliskiej osobie. Symbolika kwiatów i ich kolorów może mieć również znaczenie w ogrodzie i stanowić dobrą wróżbę na przyszłość. Co oznaczają kolory kwiatów?

 • Czerwony – to symbol miłości i romantycznych uczuć. Oznacza szczere, głębokie uczucie i namiętność. Taką symbolikę ma przede wszystkim klasyczna czerwień, a zwłaszcza czerwone róże.
 • Biały – kolor niewinności i czystości uczuć. Dlatego na śluby i komunie najczęściej wybierane są białe kwiaty.
 • Żółty – w Europie oznacza radość i przyjaźń. Żółte kwiaty wręczane są z okazji sukcesu, ale też jako forma pocieszenia w trudnej sytuacji. W Ameryce Południowej i Środkowej żółty to przesłanie śmierci i symbol połączenia z duchami przodków. Żółte kwiaty często kładzie się na grobach i przynosi na pogrzeby.
 • Jasny żółty – symbol zawiści i fałszu.
 • Brzoskwiniowy – symbolizuje skromność, optymizm i pozytywne myślenie na przyszłość.
 • Herbaciany – dotyczy przede wszystkim róż i oznacza rozstanie.
 • Pomarańczowy – bardzo energetyczna barwa, która oznacza pasję, radość i ciepłe uczucia. Często pomarańczowe kwiaty stosuje się w wielobarwnych bukietach np. z okazji urodzin.
 • Niebieski – we florystyce oznacza wierność i tęsknotę. Niebieskie kwiaty doskonale pasują na bukiety wysyłane pocztą kwiatową, czy wręczanych przy rozstaniach.
 • Różowy – elegancja i subtelność. Różowe kwiaty wręczane są jako wyraz podziwu i delikatnych emocji. To symbol kobiecości i delikatności.
 • Fioletowy – oznacza bogactwo i dobrobyt, ale też jest symbolem smutku i żalu w zależności od sytuacji.
 • Zielony – symbol radości, obfitości i żyzności, dlatego zielone gałązki i liście dodawane są do najróżniejszych wiązanek; symbolizują życzenia dobrobytu.

Symbolika najpopularniejszych kwiatów

Kwiaty od wieków są inspiracją w sztuce i sposobem na wyrażanie uczuć i okazanie swoich zamiarów, a ich symbolika towarzyszyła ludziom i była wykorzystywana w codziennym życiu oraz sztuce od wieków. Dziś mniejsze znaczenie przywiązuje się do symboliki wręczanych kwiatów, czy uprawianych w ogrodzie roślin, ale dla wielu osób wciąż ma ona ogromne znaczenie. Dlatego warto wiedzieć, co oznaczają konkretne gatunki kwiatów.

symbolika kwitów – kolorowe róże
Fot. Alexa / Pixabay
Kwiaty róż mają różne kolory – każdy z nich symbolizuje inne uczucia

Róże

Róże to kwiaty o najsilniejszej symbolice, które są najczęściej wręczane bliskim i najchętniej uprawiane w ogrodach. Symbolika róż zmieniała się w zależności od epoki i regionu, ale zawsze wiązała się ona z ważnymi wydarzeniami i silnymi emocjami. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku róż ogromne znaczenie ma także kolor, a w zależności od barwy kwiatów zmienia się ich znaczenie. Symbolika róż w zależności od koloru przedstawia się następująco:

 • czerwone – gorąca, namiętna miłość
 • białe – niewinność, nadzieja na przyszłość oraz szacunek
 • jasnoróżowe – podziw
 • ciemnoróżowe – uznanie i wdzięczność
 • bordowe – szaleńczy podziw
 • żółte – przyjaźń i radość
 • pomarańczowe – pożądanie i chęć przejścia ze stopy przyjacielskiej na romantyczną
 • herbaciane – rozstanie
 • fioletowe – zauroczenie, miłość od pierwszego wejrzenia
 • niebieskie – tajemniczość i coś niemożliwego

Frezje

Frezje nie mają tak bogatej symboliki jak róże, ale również nadają się na wiele okazji. Kwiaty te wyrażają szacunek, uznanie i podziw, więc bukiet z frezji to idealna propozycja na upominek z okazji osiągniętego sukcesu. Frezje sprawdzą się również na pierwszą randkę, gdyż są zaproszeniem do filtru i pogłębienia znajomości.

Tulipany

Tulipany to symbol nowych możliwości, zmiany i nadziei na przyszłość. Znaczenie jest silnie powiązane z marzeniami, zaufaniem i radością. Kwiaty te są dostępne w różnych kolorach, co dodatkowo wzmacnia ich symbolikę: czerwone oznaczają miłość, żółte – przyjaźń, a fioletowe – zazdrość.

Narcyzy

symbolem odrodzenia i odnowienia, dlatego często pojawiają się na Wielkanocnym stole i w koszyczku. Natomiast według Chińczyków to wróżba przyszłego dobrobytu i szczęścia. Narcyz jest też symbolem wiosny i nadchodzących zmian.

Żonkile

Żonkile, chociaż tak podobne do narcyzów to mają mniej pozytywną symbolikę. Żółte żonkile oznaczają zazdrość, egoizm i miłość bez wzajemności. Jednak w niektórych kręgach oznaczają pamięć i szacunek, a anonimowa postać przekazywała te kwiaty Markowi Edelmanowi w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim jako wyraz podziwu.

Nagietki

Oznaczają niespełnioną miłość i odrzucenie. Często układane są na grobach bliskich, gdyż symbolizuje pamięć o zmarłych bliskich. Nagietek dawniej był często stosowany w ziołolecznictwie, a także do przepowiadania pogody. Wierzono również, że rozsypane pod łóżkiem płatki kwiatów zapewnią spokojny sen.

Chryzantemy

Chryzantemy kojarzone są głównie ze Świętem Zmarłych i zazwyczaj ustawiane są na grobach. Jednak wynika to bardziej z faktu, że są dostępne jesienią, trwałe i odporne na trudne warunki pogodowe niż z ich symboliki. Chryzantemy oznaczają miłość, pamięć i oddanie w zależności od barwy kwiatów.

Lilie

Lilie od zawsze były uważane za kwiaty wyjątkowe zarówno przez swój wspaniały, niezwykły wygląd, jak i zapach. Oznaczają czystość i niewinność, a także chwałę, czyste intencje i poważne zamiary wobec obdarowanej.

Goździki

Znienawidzone po okresie PRL-u, gdy były wręczane z okazji Dnia Kobiet, ponownie zyskują popularność. Goździki wręczane są głównie, gdy chce się wyrazić podziw i szacunek, szczególnie podczas oficjalnych uroczystości – nie symbolizują żadnych głębokich, czy romantycznych uczuć, więc są kwiatami „bezpiecznymi” w każdej sytuacji. Różowe oznaczają wdzięczność, białe – czystość i powodzenie, a czerwone – przywiązane.

Niezapominajki

Z niezapominajkami związanych jest wiele legend i baśni, a wszystkie traktują o rozłące ukochanych. Powiązane jest z tym ich znaczenie i nazwa – niezapominajki to symbol zakochanych, których czeka rozłąka, a kwiaty mówią: nie zapomnij o mnie.

Bzy

Bez, tak naprawdę lilak pospolity, to kwiat, który symbolizuje miłość i radość. Zazwyczaj oznacza szaloną, ale niewinną młodzieńczą miłość. To symbol słodkiej tajemnicy i czystości uczuć, a także wyjątkowego uczucia do drugiej osoby. Biały bez oznacza niewinność, a fioletowy połączony jest z pierwszą miłością.

Fiołki

Fiołki wręczane są jako wyraz tęsknoty i skrywanych uczuć. Są oznaką potajemnej miłości i wierności. To też symbol piękna, prawdy, stałości i czystości w uczuciach oraz szczerości i pokory. Ich znaczenie jest więc bardzo szerokie, a kwiaty można wręczyć na różne okazje.

Storczyki

Te zachwycające rośliny na całym świecie są symbolem miłości, piękna, doskonałości i wyjątkowości. To właśnie dlatego storczyki są coraz chętniej wykorzystywane w wiązankach ślubnych, ale i są uważane za doskonały prezent, jako roślina doniczkowa.

Tekst Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcia tytułowe: Hans, Johanna Pakkala, Ray Shrewsberry, Nadine Doerlé, MrGajowy3, JackieLou DL / Pixabay

Autor
Symbolika roślin | Znaczenie najpopularniejszych kwiatów i ich kolorów
Symbolika roślin | Znaczenie najpopularniejszych kwiatów i ich kolorów
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl