Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Najpiękniejsze żonkile do ogrodu

Ich wyróżniająca się trąbka oraz słoneczne, świeże kolory sprawiają, że żonkile wnoszą do ogrodu mnóstwo radości. Wiele osób nie ma jednak pojęcia o tym, jak różnorodna jest ta kolekcja kwitnących wiosną cebulek kwiatowych. Chcecie poznać najpiękniejsze odmiany żonkili? Sprawdźcie, co dla was przygotowaliśmy! 

Żonkile, prawidłowo nazywane narcyzami (Narcissus), to kwitnące wiosną kwiaty, które rozweselają ogród, kiedy inne rośliny, drzewa i krzewy nadal pozostają w hibernacji. Rodzina żonkili składa się z wielu ich odmian. Najmniejsze osiągają wysokość dziesięciu centymetrów, a największe nawet sześćdziesięciu. Rozmiar ich kwiecia jest tak różnorodny, jak ich wysokość. I nie daj się zwieść: występują nie tylko w kolorze żółtym. Kolor ich kwiatów może być w dowolnym odcieniu bieli, żółci lub pomarańczy. Cóż za różnorodność!

Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji
Przeczytaj także
Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji

Najpiękniejsze żonkile

Rodzina żonkili jest ogromna i składa się z około trzydziestu pięciu różnych grup. Najbardziej znane gatunki to żonkil dziki, żonkil wielkokwiatowy oraz żonkil drobnokwiatowy. Ogromną liczbę różnych odmian można podzielić na około 23 000 wariantów i odmian uprawnych. Od takiej ilości może zakręcić się w głowie! Tutaj zapoznasz się z dwunastoma głównymi grupami, które pomogą ci lepiej zrozumieć różnorodność kształtów, kolorów i zapachów:

Żonkil halowy – hybryda

Ten frywolnie wyglądający żonkil zwany jest także żonkilem halowym. Wyróżnia się stosunkowo dużymi koronami i małymi płatkami. Wydaje się, że ich trąbki odgrywają niekończącą się muzykę dla świata.

Żonkil halowy
Fot. iBulb 
Narcissus 'Oxford Gold', Narcissus 'Golden Bells Hybrids' 

Żonkil cyklamenowy

Ten żonkil ma nieco odstające płatki. Jeśli przyjrzeć się bliżej, można zauważyć, że z szacunkiem pochyla swój łepek lekko ku ziemi.

Żonkil cyklamenowy
Fot. iBulb 
Narcissus 'February Gold', Narcissus 'Jumblie' 

Żonkil podwójny

Pełne wdzięku żonkile podwójne dają dwa razy więcej radości. Wypuszczają na jednej łodydze jeden lub więcej kwiatów o podwójnych płatkach, podwójnych trąbkach, a czasem nawet o obu tych cechach!

Żonkil podwójny
Fot. iBulb 
Narcissus 'Tahiti', Narcissus 'My Story' 

Żonkil wielkokwiatowy

Każda łodyga żonkila wielkokwiatowego rodzi jeden efektowny kwiat. Kwiaty te wyglądają jak żonkile dzikie, ale ich korony są nieco dłuższe.

Żonkil wielkokwiatowy
Fot. iBulb 
Narcissus 'Gentle Giant', Narcissus 'Red Devon' 

Żonkil Jonquilla oraz apodenthus

Ten wesoły, mały żonkil tworzy grona do pięciu kwiatów na jednej łodydze. Kwiaty są delikatne i wydzielają przyjemny zapach.

Fot. iBulb 
Narcissus 'Pueblo', Narcissus 'Pipit' 
Jak nawozić ogród bez chemii? Te granulki poprawią jakość gleby i odżywią rośliny – Naturalnie!
Przeczytaj także
Jak nawozić ogród bez chemii? Te granulki poprawią jakość gleby i odżywią rośliny – Naturalnie!

Żonkil drobnokwiatowy

Ten pogodny żonkil ma kwiaty bardzo podobne do żonkili dzikich, ale o krótszej koronie.

Żonkil drobnokwiatowy
Fot. iBulb 
Narcissus 'Barret Browning', Narcissus 'Pink Charm' 

Żonkil poetycki

Żonkil poetycki rozumie poezję natury. Jego małe, żółte trąbki z czerwoną obwódką i zielonym sercem wspaniale kontrastują ze śnieżnobiałymi płatkami.

Żonkil poetycki
Fot. iBulb 
Narcissus 'Actea', Narcissus poeticus var. recurvus 

Narcyz trąbkowy

Jest to dziki żonkil, jedna z najstarszych roślin z Stinzen. Kontrast między bladożółtymi płatkami a jaskrawożółtą koroną jest piękny i uderzający. Kwiat lekko opada.

Narcyz trąbkowy
Fot. iBulb 
Pseudonarcissus lobularis

Żonkil edynburski

Ten piękny kwiat znany jest także jako żonkil motylkowy. Wytwarza wiele kwiatów, których korony są głęboko rozchylone i niemalże leżą na płatkach.

Żonkil edynburski
Fot. iBulb 
Narcissus 'Congress', Narcissus 'Pretty In Yellow' 

Żonkil Tazetta

Jeśli zależy Ci na obfitym gronie kwiatów, doskonałym wyborem będzie hojny żonkil Tazetta. Z jego mocnych pędów wyrasta do dwudziestu kwiatów, często z przyjemny zapachem.

Żonkil Tazetta
Fot. iBulb 
Narcissus 'Geranium', Narcissus 'Avalanche' 

Anielskie łzy (Narcissus triandrus)

Elegancki narcyz "Anielskie łzy" wytwarza na jednej łodydze dwa kwiaty albo i więcej. Jego cechą charakterystyczną jest to, że zewnętrzne płatki wdzięcznie wyginają się do góry.

Anielskie łzy
Fot. iBulb 
Narcissus 'Thalia', Narcissus 'Sunlight Sensation' 

Żonkil dziki

Te żonkile mają duże trąbki o mniej więcej tej samej długości, co płatki, albo dłuższe.

Żonkil dziki
Fot. iBulb 
Narcissus 'Lorikeet', Narcissus 'Dutch Master' 

Jak sadzić żonkile w ogrodzie?

Jeśli chcesz mieć w ogrodzie te świeże, radosne kwiaty, posadź je jesienią, od września do pierwszych przymrozków. Żonkile będą rosły w każdym rodzaju gleby. Należy jednak pamiętać o umieszczeniu ich w miejscu o dobrym drenażu. Zbyt duża ilość wilgoci spowoduje gnicie roślin. Żonkile preferują stanowiska słoneczne, ale sprawdzą się także w półcieniu. W zależności od odmiany należy sadzić je na głębokości 12-20 cm, w odległości co 10-15 cm.

Ciekawostki o żonkilach 

  • Żonkile są samowysiewającymi się roślinami cebulowymi. Oznacza to, że co roku będzie ich przybywać, bez konieczności Twojej ingerencji.
  • Pierwszą wyhodowaną w Holandii odmianą był Narcissus 'Kampernelle' z roku 1601.
  • Okres kwitnienia trwa od lutego do końca maja, a każdy żonkil wybiera swój indywidualny moment.
  • Żonkile świetnie czują się także w doniczkach. Należy zadbać o prawidłowy drenaż, robiąc otwór w dnie donicy i umieszczając na spodzie odłamki potłuczonych donic.
  • Przekwitnięte kwiaty należy ściąć, tak aby nie zużywały energii na tworzenie nasion. Nie należy jednak usuwać liści, ponieważ to właśnie z nich cebulka czerpie składniki odżywcze na następny rok. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat cebulek kwiatowych? Wejdź na stronę www.cebulkikwiatowe.info

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe iBulb 

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)