Żonkile, prawidłowo nazywane narcyzami (Narcissus), to kwitnące wiosną kwiaty, które rozweselają ogród, kiedy inne rośliny, drzewa i krzewy nadal pozostają w hibernacji. Rodzina żonkili składa się z wielu ich odmian. Najmniejsze osiągają wysokość dziesięciu centymetrów, a największe nawet sześćdziesięciu. Rozmiar ich kwiecia jest tak różnorodny, jak ich wysokość. I nie daj się zwieść: występują nie tylko w kolorze żółtym. Kolor ich kwiatów może być w dowolnym odcieniu bieli, żółci lub pomarańczy. Cóż za różnorodność!
Najpiękniejsze żonkile
Rodzina żonkili jest ogromna i składa się z około trzydziestu pięciu różnych grup. Najbardziej znane gatunki to żonkil dziki, żonkil wielkokwiatowy oraz żonkil drobnokwiatowy. Ogromną liczbę różnych odmian można podzielić na około 23 000 wariantów i odmian uprawnych. Od takiej ilości może zakręcić się w głowie! Tutaj zapoznasz się z dwunastoma głównymi grupami, które pomogą ci lepiej zrozumieć różnorodność kształtów, kolorów i zapachów:
Żonkil halowy – hybryda
Ten frywolnie wyglądający żonkil zwany jest także żonkilem halowym. Wyróżnia się stosunkowo dużymi koronami i małymi płatkami. Wydaje się, że ich trąbki odgrywają niekończącą się muzykę dla świata.
Żonkil cyklamenowy
Ten żonkil ma nieco odstające płatki. Jeśli przyjrzeć się bliżej, można zauważyć, że z szacunkiem pochyla swój łepek lekko ku ziemi.
Żonkil podwójny
Pełne wdzięku żonkile podwójne dają dwa razy więcej radości. Wypuszczają na jednej łodydze jeden lub więcej kwiatów o podwójnych płatkach, podwójnych trąbkach, a czasem nawet o obu tych cechach!
Żonkil wielkokwiatowy
Każda łodyga żonkila wielkokwiatowego rodzi jeden efektowny kwiat. Kwiaty te wyglądają jak żonkile dzikie, ale ich korony są nieco dłuższe.
Żonkil Jonquilla oraz apodenthus
Ten wesoły, mały żonkil tworzy grona do pięciu kwiatów na jednej łodydze. Kwiaty są delikatne i wydzielają przyjemny zapach.
Żonkil drobnokwiatowy
Ten pogodny żonkil ma kwiaty bardzo podobne do żonkili dzikich, ale o krótszej koronie.
Żonkil poetycki
Żonkil poetycki rozumie poezję natury. Jego małe, żółte trąbki z czerwoną obwódką i zielonym sercem wspaniale kontrastują ze śnieżnobiałymi płatkami.
Narcyz trąbkowy
Jest to dziki żonkil, jedna z najstarszych roślin z Stinzen. Kontrast między bladożółtymi płatkami a jaskrawożółtą koroną jest piękny i uderzający. Kwiat lekko opada.
Żonkil edynburski
Ten piękny kwiat znany jest także jako żonkil motylkowy. Wytwarza wiele kwiatów, których korony są głęboko rozchylone i niemalże leżą na płatkach.
Żonkil Tazetta
Jeśli zależy Ci na obfitym gronie kwiatów, doskonałym wyborem będzie hojny żonkil Tazetta. Z jego mocnych pędów wyrasta do dwudziestu kwiatów, często z przyjemny zapachem.
Anielskie łzy (Narcissus triandrus)
Elegancki narcyz "Anielskie łzy" wytwarza na jednej łodydze dwa kwiaty albo i więcej. Jego cechą charakterystyczną jest to, że zewnętrzne płatki wdzięcznie wyginają się do góry.
Żonkil dziki
Te żonkile mają duże trąbki o mniej więcej tej samej długości, co płatki, albo dłuższe.
Jak sadzić żonkile w ogrodzie?
Jeśli chcesz mieć w ogrodzie te świeże, radosne kwiaty, posadź je jesienią, od września do pierwszych przymrozków. Żonkile będą rosły w każdym rodzaju gleby. Należy jednak pamiętać o umieszczeniu ich w miejscu o dobrym drenażu. Zbyt duża ilość wilgoci spowoduje gnicie roślin. Żonkile preferują stanowiska słoneczne, ale sprawdzą się także w półcieniu. W zależności od odmiany należy sadzić je na głębokości 12-20 cm, w odległości co 10-15 cm.
Ciekawostki o żonkilach
- Żonkile są samowysiewającymi się roślinami cebulowymi. Oznacza to, że co roku będzie ich przybywać, bez konieczności Twojej ingerencji.
- Pierwszą wyhodowaną w Holandii odmianą był Narcissus 'Kampernelle' z roku 1601.
- Okres kwitnienia trwa od lutego do końca maja, a każdy żonkil wybiera swój indywidualny moment.
- Żonkile świetnie czują się także w doniczkach. Należy zadbać o prawidłowy drenaż, robiąc otwór w dnie donicy i umieszczając na spodzie odłamki potłuczonych donic.
- Przekwitnięte kwiaty należy ściąć, tak aby nie zużywały energii na tworzenie nasion. Nie należy jednak usuwać liści, ponieważ to właśnie z nich cebulka czerpie składniki odżywcze na następny rok.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat cebulek kwiatowych? Wejdź na stronę www.cebulkikwiatowe.info.
Tekst i zdjęcia: materiały prasowe iBulb