Logo
Logo

15 dekoracji z baziami na Wielkanoc | Zobacz, jak oryginalnie udekorować dom na Święta

Obejrzyj inspirujące i łatwe do wykonania pomysły na dekoracje z baziami w roli głównej, które z pewnością oczarują zarówno Ciebie, jak i Twoich gości. Przemień swoje wnętrza, celebrując odradzającą się przyrodę oraz tradycję. Twój dom nabierze wyjątkowej atmosfery, jeśli wprowadzisz na Wielkanoc te urokliwe zwiastuny wiosny.

Przygotowałam dla Ciebie 15 pomysłów w różnych stylach, więc daj w te Święta porwać się kreatywności.

Spis treści
Czego symbolem są bazie? Jakie dodatki stosować do bazi na Wielkanoc? Co zrobić z bazi na Święta? Z czego można zrobić dekoracje wielkanocne? Co to są bazie? Czy bazie szkodzą zwierzętom domowym?

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, więc wraz z nią i początkiem wiosny na pewno masz chęć odświeżenia i ożywienia domowego zacisza. W prosty sposób, za pomocą dekoracji z bazi, wprowadź do domu wiosenny nastrój.

Bazie, zwane też kotkami, czyli gałązki z delikatnymi, puszystymi pąkami to uosobienie najpiękniejszej i długo wyczekiwanej pory roku, jaką jest wiosna. Wnoszą do naszych domów obietnicę nowego początku i radości.

Najczęściej bazie kojarzą się z palmą wielkanocną i wjazdem Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Są symbolem życia, dlatego można je wykorzystywać również do innych wielkanocnych dekoracji, nie  tylko do tworzenia palm. Jak jednak wykorzystać ten naturalny skarb, by rzeczywiście zachwycił i wprowadził wyjątkową atmosferę? Oto kilka pomysłów, które sprawią, że Święta Wielkanocne nabiorą zupełnie nowego wymiaru.

Wielkanoc w domu – obecność bazi obowiązkowa

Bazie, pojawiające się już często na początku marca na gałązkach wierzby (Salix), same w sobie mają tyle uroku, że nie potrzebują wielu dodatków. Doskonale wyglądają w prostych szklanych lub porcelanowych naczyniach. Idealnie komponują się we wnętrzach rustykalnych czy tradycyjnych, ale pasują równie dobrze do nowoczesnych stylizacji.

Delikatność i oryginalny wygląd gałązek z baziami sprawia, że nie powinno się zbyt mocno ich dekorować. Aby dodać do kompozycji z baziami wielkanocnego nastroju można wykorzystać kwitnące rośliny cebulowe, np. tulipany, hiacynty czy narcyzy i wstawić je z baziami do wazonu. W Wielkanoc warto też ułożyć bazie na tle drewna, lnianego obrusu, albo przewiązać wstążką lub koronką i położyć na stole.

Ożywiającym dodatkiem do bazi mogą też być żywo zielone gałązki bukszpanu (Buxus) lub liście barwinka (Vinca). Ale pamiętaj, prostota to klucz do sukcesu; lepiej mniej dodatków do bazi, niż więcej

Szare bazie świetnie wyglądają na tle bieli, brązów i beżu, ale dla nieco większego kontrastu można je wyeksponować na tle barwy jasno niebieskiej czy pudrowego różu.

palma wielkanocna z bazi i zielonych gałązek bukszpanu
Fot. manfredxy / AdobeStock
Prosta palma wielkanocna – gałązki z baziami i gałązki zimozielonego bukszpanu
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Co można wyczarować z bazi na Wielkanoc?

Wszystko to, co mamy ochotę! Giętkie gałązki z baziami idealnie nadają się do wyplatania wieńców (można nim udekorować stół lub go powiesić). Bazie w wazonie mogą być dekoracją samą w sobie lub miejscem do zawieszenia kolorowych wydmuszek, piórek lub wielkanocnych dekoracji w papieru.

Na stole bazie można wykorzystać do dekoracji pojedynczych nakryć, albo do ozdoby pustych skorupek od jaj czy kompozycji roślin doniczkowych. Świetnie wyglądają na tle lnianych serwetek lub kawałków juty.

Na kominku, komodzie czy kredensie bazie uroczo będą wyglądać jako ozdoba porcelanowych zajączków, kurek czy kolorowych pisanek, a także jako wypełnienie koszyczków, wyplatanych z gałązek brzozowych gniazdek czy kawałków kory wyłożonych mchem. Wprowadzają do domu nie tylko świąteczny, wielkanocny nastrój, ale i ciepłą, przytulną atmosferę.

Jeśli chcesz, baw się w tworzenie dekoracji z baziami nie tylko przy świątecznym stole – gałązki z baziami użyj do dekoracji okna, do zrobienia ramki do zdjęcia dla bliskiej osoby, albo zakładki do książki.

Obejrzyj 15 pomysłów na dekoracje z baziami na Wielkanoc

skorupka od jajka z gałązką brzozy i baziami - dekoracja na Wielkanoc
Fot. Anna-Mari West / AdobeStoc
JAJKO Z NIESPODZIANKĄ
Prosta, urocza dekoracja – zmieści się na każdym stole. Zanim włożysz do skorupki po jajku gałązki z baziami, gałązkę brzozy i piórko, umyj skorupkę i na jej dnie umieść kawałek plasteliny lub wsyp trochę drobnego żwirku. W przeciwnym razie dekoracja będzie się przechylać.
wianek pleciony z gałązek bazi z białymi jajkami - dekoracja na Wielkanoc
Fot. Couleur / Pixabay
MIĘKKIE GNIAZDKO
Na świątecznym stole pisanki możesz ułożyć w gniazdku lub wianku owiniętym z brzozowych gałązek i udekorowanych ciasno baziami. Wiosenny akcent w postaci kwiatów bratków ożywi kolorem.
bazie na tle białego materiału na drewnianym tle obok białek miski z kolorowymi pisankami
Fot. hudsoncrafted / Pixabay
GRUNT TO PROSTOTA
Drewniany, rustykalny stół nie wymaga wielu dodatków. Pastelowe pisanki ozdobiono kawałkiem luźno ułożonej tkaniny, na której wyraźnie widać kształt wierzbowych gałązek i miękkie bazie.
wierzbowe bazie w białym wazonie - dekoracja na Wielkanoc na drewnianych skrzynkach z zajączkami
Fot. Karniewska /AdobeStock
BAZIOWY LASEK I HIACYNTOWA WYSPA
Gęsty bukiet z bazi umieszczono w prostym, ceramicznym wazonie z jednej strony dekoracji, a szklane, prostokątne naczynie z białymi hiacyntami z drugiej, jako przeciwwaga. Pomiędzy nimi ustawiono drewniane zajączki i porcelanowe figurki, które tworzą wyraźną graniczną linię między roślinami.
Jakie narzędzia do prac w ogrodzie? Oto must-have do pielęgnacji roślin
Przeczytaj także
Jakie narzędzia do prac w ogrodzie? Oto must-have do pielęgnacji roślin
bazie związane białą koronką i sznurkiem jutowym obok pisanek w kropki na niebieskiej, drewnianej desce
Fot. Kulkann / AdobeStock
NA OSTATNIĄ CHWILĘ
Nie miałaś czasu zająć się dekoracjami przed Wielkanocą? Nic nie szkodzi, bo tę dekoracje wykonasz nawet tuż przed przyjściem gości. Gałązki bazi owinięte u nasady koronką i przewiązane sznurkiem umieść przy jajkach – jeśli wcześniej ich nie barwiłaś, wystarczy, że zrobisz na nich białe kropki, nawiązujące do puszystych kotków.
wianek z bazi z wydmuszkami na niebieskim tle - dekoracja na Wielkanoc
Fot. Natalia Maliseva / AdobeStock
WIANEK NA ŚWIĄTECZNY STÓŁ
Gałązki bazi są giętkie, więc nieduży, luźny wianek można upleść bez większego kłopotu. Pisanki z kurzych i przepiórczych jajek zdobią tu kropkowane piórka perliczki.
bukiet z bazi w worku z juty przewiązany sznurkiem – rustykalna dekoracja na Wielkanoc
Fot. niki09 / AdobeStock
ZAMIAST WAZONU
Jeśli nie masz odpowiedniego wazonu do wyeksponowania bukietu z bazi, możesz włożyć je do szklanej butelki lub słoika, po czym wstawić naczynie do papierowej torebki, a następnie do lnianego worka. Na koniec przewiąż worek szeroką wstążką i obok ułóż pisanki owinięte kawałkiem koronki.
bazie jako wielkanocna dekoracja stołu przy białym talerzu
Fot. Sonyachny / AdobeStock
PUSZYSTY DODATEK
Miłym akcentem na świątecznym stole będą gałązki z baziami umieszczone obok nakrycia – nie zajmują dużo miejsca i idealnie wsuwają się pod krawędzie talerzy.
bazie w szklanym wazonie ozdobione kolorowymi wydmuszkami pisankami
Fot. Syda Productions / AdobeStock
DRZEWKO Z PISANKAMI
Pomalowane wydmuszki niczym świąteczne bombki mogą zawisnąć na gałązkach bazi wstawionych do szklanego wazonu. Świeczki w kształcie jajek dodają całej dekoracji ciepła i nawiązują kolorem do wydmuszek.
gniazdko z gałązek brzozy i wierzbowych bazi z czerwonymi pisankami ozdobionymi koronką
Fot. Tetiana Liubarska / AdobeStock
MIĘKKA KRAWĘDŹ
To wyplecione z brzozowych gałązek gniazdko zyskało delikatną, miękką krawędź, dzięki dodatkowi w postaci miękkich wierzbowych bazi.
bukiet z bazi na kolorowym obrusie i brązowe tradycyjne pisanki
Fot. tynza / AdobeStock
MOCNE AKCENTY
Wyraziste wzory na tradycyjnie zdobionych jajkach oraz lniany, tradycyjny obrus są tak mocnymi akcentami, że szare, miękkie bazie je łagodzą i wprowadzają do dekoracji trochę lekkości.
wielkanocne jajka w kieliszkach ozdobione bukszpanem i baziami
Fot. udra11 / AdobeStock
MIĘKKIE UBRANKO
Drewniane kieliszki do jajek i białe, nie ozdobione niczym jajka wyglądałyby na stole smutno, gdyby nie prosta dekoracja – bazie, kawałek gałązki bukszpanu i zielony, papierowy sznurek.
Wielkanocny biały koszyk z pisankami i gałązkami wierzbowych bazi
Fot. Valeria / AdobeStock
W PASTELOWYCH BARWACH
Prosty, biały koszyczek wypełniony zabarwionymi na pastelowe kolory pisankami ożywiają delikatne, luźno pokładane wierzbowe bazie. Ta dekoracja nie wymaga już żadnych innych dodatków.
dekoracja na wielkanocny stół - lniana serwetka ozdobiona baziami i czerwona kokardka
Fot. weyo / AdobeStock
Z CZERWONYMI DODATKAMI
Tradycyjny nastrój tej dekoracji nadaje czerwień oraz kraciasta kokardka, natomiast lekkości i nowoczesności luźno ułożona pod baziami lniana serwetka.
bazie i wiszące wydmuszki na pionowej drewnianej ścianie
Fot. Yulia / AdobeStock
W PIONIE
Gdy brakuje miejsca na dekoracje na świątecznym stole, ozdobą mogą stać się powieszone na ścianie równolegle do siebie wierzbowe gałązki z baziami. Pomiędzy nimi ładnie wyglądają kolorowe wydmuszki zawieszone na wstążkach.

Skąd się biorą bazie?

Bazie pojawiają się wczesną wiosną. To kwiaty wielu gatunków roślin – do dekoracji najczęściej wykorzystuje się bazie różnych gatunków wierzb (Salix), ale ciekawe efekty możemy uzyskać zdobiąc dom pędami z długimi, zwisającymi kwiatostanami leszczyny (Corylus), brzozy (Betula) czy olchy (Alnus). 

Do celów dekoracyjnych najlepiej zebrać gałązki z baziami z własnego ogrodu lub kupić w kwiaciarni. Choć wymienione rośliny nie są objęte ochroną, jeśli chcemy ściąć kilka pędów z roślin dziko rosnących, sprawdźmy wcześniej, czy cały teren nie jest objęty ochroną. Nie zrywajmy z jednej rośliny zbyt wielu gałązek, nie niszczmy roślin – pamiętajmy, że bazie, czyli kwiatostany roślin są o tej porze roku cennym źródłem pokarmu dla owadów.

Zwierzęta z dala od bazi

Z pewnością wielu właścicieli zwierząt domowych zastanawia się, czy wprowadzając do swojego domu wiosenne dekoracje z baziami, nie narażają swoich czworonożnych przyjaciół na niebezpieczeństwo.

Bazie są toksyczne dla wielu zwierząt domowych, w tym kotów i psów. Zawierają substancje, które po spożyciu mogą prowadzić do różnych objawów zatrucia, takich jak wymioty, biegunka, nadmierne ślinienie, a nawet poważniejsze problemy zdrowotne.

Jeśli więc masz domowe zwierzaki, rozważ umieszczenie dekoracji z baziami w miejscach dla nich niedostępnych. I zawsze, planując świąteczne dekoracje, wcześniej sprawdzaj, które rośliny są bezpieczne dla twoich pupili, a które toksyczne. Dzięki temu zarówno my, jak i nasze zwierzaki, będziemy mogli w pełni cieszyć się atmosferą nadchodzących świąt, bez zbędnych zmartwień.

 Źródło: Domowe pasje Anki / YT


Wielkanocne dekoracje z bazi
mają w sobie coś magicznego. Przywołują na myśl odrodzenie, radość i nadzieję, które są nieodłącznym elementem tej wyjątkowej pory roku. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na prostą aranżację, czy bardziej skomplikowane kompozycje, bazie z pewnością dodadzą Twojemu domowi wyjątkowego, świątecznego blasku.

Zachęcam do eksperymentowania i łączenia różnych technik oraz materiałów z baziami, by stworzyć coś naprawdę unikalnego – w końcu to właśnie indywidualny charakter dekoracji sprawia, że święta stają się jeszcze bardziej osobiste i niezapomniane. Wielkanoc to czas radości, więc niech i Twoje dekoracje będą jej pełne!

Zdjęcia tytułowe, kolaż:  Kulkann, Syda Productions, Anna-Mari West, Tetiana Liubarska, Yulia, weyo / AdobeStock 

Autor
15 dekoracji z baziami na Wielkanoc | Zobacz, jak oryginalnie udekorować dom na Święta
15 dekoracji z baziami na Wielkanoc | Zobacz, jak oryginalnie udekorować dom na Święta
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl