Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, więc wraz z nią i początkiem wiosny na pewno masz chęć odświeżenia i ożywienia domowego zacisza. W prosty sposób, za pomocą dekoracji z bazi, wprowadź do domu wiosenny nastrój.
Najczęściej bazie kojarzą się z palmą wielkanocną i wjazdem Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Są symbolem życia, dlatego można je wykorzystywać również do innych wielkanocnych dekoracji, nie tylko do tworzenia palm. Jak jednak wykorzystać ten naturalny skarb, by rzeczywiście zachwycił i wprowadził wyjątkową atmosferę? Oto kilka pomysłów, które sprawią, że Święta Wielkanocne nabiorą zupełnie nowego wymiaru.
Wielkanoc w domu – obecność bazi obowiązkowa
Bazie, pojawiające się już często na początku marca na gałązkach wierzby (Salix), same w sobie mają tyle uroku, że nie potrzebują wielu dodatków. Doskonale wyglądają w prostych szklanych lub porcelanowych naczyniach. Idealnie komponują się we wnętrzach rustykalnych czy tradycyjnych, ale pasują równie dobrze do nowoczesnych stylizacji.
Delikatność i oryginalny wygląd gałązek z baziami sprawia, że nie powinno się zbyt mocno ich dekorować. Aby dodać do kompozycji z baziami wielkanocnego nastroju można wykorzystać kwitnące rośliny cebulowe, np. tulipany, hiacynty czy narcyzy i wstawić je z baziami do wazonu. W Wielkanoc warto też ułożyć bazie na tle drewna, lnianego obrusu, albo przewiązać wstążką lub koronką i położyć na stole.
Ożywiającym dodatkiem do bazi mogą też być żywo zielone gałązki bukszpanu (Buxus) lub liście barwinka (Vinca). Ale pamiętaj, prostota to klucz do sukcesu; lepiej mniej dodatków do bazi, niż więcej.
Co można wyczarować z bazi na Wielkanoc?
Wszystko to, co mamy ochotę! Giętkie gałązki z baziami idealnie nadają się do wyplatania wieńców (można nim udekorować stół lub go powiesić). Bazie w wazonie mogą być dekoracją samą w sobie lub miejscem do zawieszenia kolorowych wydmuszek, piórek lub wielkanocnych dekoracji w papieru.
Na stole bazie można wykorzystać do dekoracji pojedynczych nakryć, albo do ozdoby pustych skorupek od jaj czy kompozycji roślin doniczkowych. Świetnie wyglądają na tle lnianych serwetek lub kawałków juty.
Na kominku, komodzie czy kredensie bazie uroczo będą wyglądać jako ozdoba porcelanowych zajączków, kurek czy kolorowych pisanek, a także jako wypełnienie koszyczków, wyplatanych z gałązek brzozowych gniazdek czy kawałków kory wyłożonych mchem. Wprowadzają do domu nie tylko świąteczny, wielkanocny nastrój, ale i ciepłą, przytulną atmosferę.
Jeśli chcesz, baw się w tworzenie dekoracji z baziami nie tylko przy świątecznym stole – gałązki z baziami użyj do dekoracji okna, do zrobienia ramki do zdjęcia dla bliskiej osoby, albo zakładki do książki.
Obejrzyj 15 pomysłów na dekoracje z baziami na Wielkanoc
Skąd się biorą bazie?
Bazie pojawiają się wczesną wiosną. To kwiaty wielu gatunków roślin – do dekoracji najczęściej wykorzystuje się bazie różnych gatunków wierzb (Salix), ale ciekawe efekty możemy uzyskać zdobiąc dom pędami z długimi, zwisającymi kwiatostanami leszczyny (Corylus), brzozy (Betula) czy olchy (Alnus).
Do celów dekoracyjnych najlepiej zebrać gałązki z baziami z własnego ogrodu lub kupić w kwiaciarni. Choć wymienione rośliny nie są objęte ochroną, jeśli chcemy ściąć kilka pędów z roślin dziko rosnących, sprawdźmy wcześniej, czy cały teren nie jest objęty ochroną. Nie zrywajmy z jednej rośliny zbyt wielu gałązek, nie niszczmy roślin – pamiętajmy, że bazie, czyli kwiatostany roślin są o tej porze roku cennym źródłem pokarmu dla owadów.
Zwierzęta z dala od bazi
Z pewnością wielu właścicieli zwierząt domowych zastanawia się, czy wprowadzając do swojego domu wiosenne dekoracje z baziami, nie narażają swoich czworonożnych przyjaciół na niebezpieczeństwo.
Bazie są toksyczne dla wielu zwierząt domowych, w tym kotów i psów. Zawierają substancje, które po spożyciu mogą prowadzić do różnych objawów zatrucia, takich jak wymioty, biegunka, nadmierne ślinienie, a nawet poważniejsze problemy zdrowotne.
Jeśli więc masz domowe zwierzaki, rozważ umieszczenie dekoracji z baziami w miejscach dla nich niedostępnych. I zawsze, planując świąteczne dekoracje, wcześniej sprawdzaj, które rośliny są bezpieczne dla twoich pupili, a które toksyczne. Dzięki temu zarówno my, jak i nasze zwierzaki, będziemy mogli w pełni cieszyć się atmosferą nadchodzących świąt, bez zbędnych zmartwień.
Wielkanocne dekoracje z bazi mają w sobie coś magicznego. Przywołują na myśl odrodzenie, radość i nadzieję, które są nieodłącznym elementem tej wyjątkowej pory roku. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na prostą aranżację, czy bardziej skomplikowane kompozycje, bazie z pewnością dodadzą Twojemu domowi wyjątkowego, świątecznego blasku.
Zachęcam do eksperymentowania i łączenia różnych technik oraz materiałów z baziami, by stworzyć coś naprawdę unikalnego – w końcu to właśnie indywidualny charakter dekoracji sprawia, że święta stają się jeszcze bardziej osobiste i niezapomniane. Wielkanoc to czas radości, więc niech i Twoje dekoracje będą jej pełne!
Zdjęcia tytułowe, kolaż: Kulkann, Syda Productions, Anna-Mari West, Tetiana Liubarska, Yulia, weyo / AdobeStock