Logo
Logo

Dlaczego kaktus nie kwitnie? Błędy w uprawie

Kaktusy to niezwykle wdzięczne w uprawie rośliny. Mają małe wymagania, wolno rosną, dzięki czemu łatwiej je kontrolować, a dodatkowo mnogość odmian i gatunków pozwala na wybranie naprawdę efektownych roślin. Kaktus wygląda szczególnie wspaniale, gdy kwitnie, dlatego, jeśli na roślinie nie pojawiają się kwiaty, to warto sprawdzić, czy nie popełnia się jakichś błędów w uprawie. Dlaczego kaktus nie kwitnie? Co zrobić, żeby kaktus zakwitł?

Spis treści
Dlaczego kaktus nie kwitnie? Sprawdź, jakie błędy popełniasz! Upewnij się, czy wybrałeś dobre stanowisko Kaktusy też zapadają w sen zimowy. Pamiętasz? Zapomniałeś o nawożeniu? A może po prostu robisz to źle? Podlewanie to prosta sprawa? Niekoniecznie! Żadna metoda nie działa? Może za mało wiesz o swoim kaktusie!

Brak kwitnienia u kaktusów
5 przyczyn i błędów

Niewłaściwe stanowisko

Kaktusy rosną w słonecznych miejscach i takie warunki należy im zapewnić w uprawie domowej. Najlepiej będą się czuły w miejscach o dużej ilości światła np. na południowym parapecie. W takim miejscu powinien być ustawiony przez cały okres wzrostu, a więc od kwietnia do września.

Brak okresu spoczynku

Kaktusy dla prawidłowego rozwoju i kwitnienia muszą przejść odpowiedni okres spoczynku, a więc trzeba je przezimować. Rośliny powinny całą jesień i zimę spędzić w chłodniejszym miejscu. Należy również ograniczyć podlewanie i całkowicie zrezygnować z nawożenia, aby nie pobudzać rośliny do wzrostu. Dzięki temu może okazać się, że w kolejnym sezonie kaktus rozwinie piękny kwiat.

Okres spoczynku kaktusów powinien rozpocząć się w październiku, a zakończyć w marcu.


Jeśli nie mamy możliwość przeniesienia kaktusów do nieogrzewanego pomieszczenia, to warto przynajmniej zrezygnować z nawożenia i ograniczyć podlewanie do 1 razu w miesiącu. Może się okazać, że roślina i tak nie zakwitnie, ale przynajmniej pozostanie w dobrej kondycji. Kaktusy, które cały rok mają zapewnione te same warunki, tracą swój piękny kształt i stają się słabsze.

Nieprawidłowe nawożenie

Wielu osobom wydaje się, że kaktus może rosnąć wszędzie, nawet na wyjałowionej ziemi. Tymczasem, mimo że jest to roślina mało wymagająca, to wciąż potrzebuje składników pokarmowych do wzrostu. Kaktus nie zakwitnie więc bez odpowiedniego nawożenia. Do wzbogacania ziemi można wybrać specjalny nawóz do kaktusów lub zasilić go standardowym nawozem do roślin doniczkowych, redukując zalecaną przez producenta dawkę o połowę. Nawożenie w okresie wzrostu powinno się przeprowadzać raz w miesiącu. Innym rozwiązaniem są pałeczki nawozowe, które stopniowo uwalniają składniki pokarmowe nawet przez pół roku, zapewniając roślinie dostęp do odpowiednich związków przez cały okres wzrostu.

Niewłaściwe podlewanie

Kaktusy wymagają niewielkiej ilości wody, a jej nadmiar może doprowadzić do gnicia korzeni i złego stanu całej rośliny. Podłoże wystarczy podlać raz na dwa tygodnie lub raz na tydzień w bardzo ciepłych pomieszczeniach, dopiero gdy zauważymy, że gleba jest całkowicie wysuszona. Należy przy tym pamiętać, aby nadmiar wody, który spłynie do podstawki od razu wylać. Chcąc sprawdzić, czy kaktus wymaga podlania, można do podłoża włożyć patyczek – jeśli jest on całkowicie suchy, to znak, że czas podlać roślinę.

Zbyt młody osobnik

Warto dobrze zapoznać się z informacjami o uprawianym gatunku kaktusa, gdyż niektóre odmiany potrzebują naprawdę długiego czasu wzrostu, aby móc zakwitnąć. Przykładowo Echinocactus grusonii potocznie nazywany poduszką teściowej zakwitnie dopiero w wieku od 40 do 50 lat! Większość kaktusów kwitnie jednak, mając 2 lub 3 lata.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Alejandro Morgado/Unsplash

Autor
Dlaczego kaktus nie kwitnie? Błędy w uprawie
Dlaczego kaktus nie kwitnie? Błędy w uprawie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl