Logo
Logo

Epifilum: królowa jednej nocy | Kiedy kwitnie? Co lubi? Jak dbać?

Epifilum, niezwykłe rośliny, nazywane również królowymi jednej nocy, to kaktusy o niezwykłych kwiatach, które zdobywają serca ogrodników na całym świecie. Dowiedz się, jak je uprawiać i cieszyć się ich pięknem. Niezależnie od poziomu doświadczenia, te kaktusy czekają, by stać się częścią Twojej domowej kolekcji roślin.

Anna Skorupska z kanału Make Your Life Greener odkrywa tajemnice kwitnienia epifilum! Poznaj sekrety pielęgnacji tych niezwykłych roślin. Zobacz FILM! 

Make Your Life Greener / YouTubeJak wygląda Epifilum? 

Epifilum (Epiphyllum) to kaktusy, które wyróżniają się spektakularnymi kwiatami, często kwitnącymi wieczorem lub w nocy. Chociaż większość z nich kwitnie tylko przez jedną noc, istnieją odmiany, które zachwycają nas swoim pięknem przez kilka dni. Te rośliny pochodzą z tropikalnych lasów deszczowych, gdzie rosną na drzewach, skałach i innych roślinach, przyczepiając się do nich korzeniami. Są epifitami, co oznacza, że rosną na innych roślinach, ale nie są pasożytami.

Jak dbać, by zapewnić zdrowy wzrost i obfite kwitnienie?

Aby cieszyć się pięknem epifilum, warto znać kilka podstawowych zasad ich uprawy. Przede wszystkim, te rośliny potrzebują odpowiedniej dojrzałości, aby zakwitnąć. Kwiaty wytwarzają się na pędach, które mają przynajmniej 2-3 lata. W okresie zimowym najlepiej przechowywać je w chłodnych pomieszczeniach o temperaturze od 11 do 15 stopni Celsjusza. Wiosną, gdy wracają do cieplejszych warunków, warto delikatnie zwilżyć podłoże.

Problemy w uprawie

Jak każda roślina, epifilum mogą napotkać pewne problemy. Mogą się marszczyć, co może być spowodowane zarówno przesuszeniem, jak i przelaniem. Warto również uważać na szkodniki, takie jak tarczniki czy wełnowce. Regularne sprawdzanie roślin i odpowiednie działania zapobiegawcze pomogą uniknąć większości problemów.

Epifilum to niewątpliwie jedne z najbardziej fascynujących roślin w świecie kaktusów. Ich niezwykłe kwiaty i unikalne wymagania uprawowe czynią je idealnym wyborem dla tych, którzy szukają czegoś wyjątkowego do swojego ogrodu czy domu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie filmu Make Your Life Greener, zdjęcie tytułowe: kolaż – karichs / Adobe Stock

Autor
Epifilum: królowa jednej nocy | Kiedy kwitnie? Co lubi? Jak dbać?
Epifilum: królowa jednej nocy | Kiedy kwitnie? Co lubi? Jak dbać?
Make Your Life Greener

Anna Skorupska, z wykształcenia architekt krajobrazu z warszawskiej SGGW. Ogrodniczka z pokolenia na pokolenie. Projektuje i urządza ogrody od kilkunastu lat. Dzieli się z Wami swoim się bogatym doświadczeniem w uprawie roślin ogrodowych i domowych, a także wiedzą na temat projektowania i budowy ogrodów. Jej motywem przewodnim jest uczynienie świata bardziej zielonym. Jej filmy znajdziecie na YouTube na kanale Make Your Life Greener. 

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl