Logo
Logo

Kolorowe szczepione kaktusy | Jak powstają? Jak o nie dbać?

Kaktusy to fantastyczne rośliny o najróżniejszych kształtach i rozmiarach. Dawniej polecane głównie dla osób, które nie mają „ręki do roślin” lub czasu, aby się nimi zajmować, a dziś prawdziwy hit. Doskonale wyglądają w nowoczesnych i klasycznych wnętrzach oraz świetnie się sprawdzają w biurach. Przy niewielkim wysiłku potrafią utrzymywać się latami, oferując swój ciekawy wygląd. Szczególnie popularne są kolorowe kaktusy szczepione. Jak powstają kolorowe kaktusy? Jak dbać o kolorowe kaktusy i jakie szczepione kaktusy wybrać?

Spis treści
Jak powstają szczepione kaktusy? Dlaczego te na górze są kolorowe a te a dole zielone? Jakie to gatunki? Jak wybrać kolorowe kaktusy? Jak dbać o kolorowe kaktusy?

Jak powstają szczepione kaktusy?

Szczepienie roślin to działanie wykonywane przez ogrodników, dzięki któremu z dwóch roślin tworzony jest jeden organizm o wyjątkowym wyglądzie lub cechach. Wykorzystano to, tworząc kolorowe kaktusy, których podstawa jest zielona, a u góry mają „główkę” w czerwonym, żółtym lub różowym kolorze, stając się ciekawą ozdobą domu.

Historia powstania!

Kolorowe kaktusy powstały przypadkiem na ogromnej, japońskiej plantacji kaktusów. Tamtejszy ogrodnik wysiał 10 000 nasion kaktusów, a po ich wykiełkowaniu zauważył, że dwie siewki są całkowicie pozbawione chlorofilu, a przez dużą ilość innych barwników mają czerwony, żółty lub różowy kolor. Ogrodnik szybko zareagował, szczepiąc siewki na zdrowych podkładach i uzyskując w ten sposób fenomenalny efekt. Aktualnie kolorowe, szczepione kaktusy można spotkać w każdym większym sklepie ogrodniczym.

Na filmiku kilka młodych kaktusików, w mniejszym lub większym stopniu pozbawionych chlorofilu.

Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność
Przeczytaj także
Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność

Dlaczego te na górze są kolorowe a te a dole zielone?

Szczepienie roślin polega na zaszczepieniu odmiany, która samodzielnie nie ma szans na przetrwanie na podkładkę. Podkładka to roślina silna, zdrowa i często dużo odporniejsza na czynniki zewnętrzne.

Jak wspomniano wcześniej, kolorowe kaktusy są całkowicie pozbawione chlorofilu, a to oznacza, że samodzielnie by nie przetrwały. Dlatego szczepi się je na zdrowych, zielonych kaktusach, na których rosną niczym swoisty pasożyt, czerpiąc z wytworzonych przez nie składników pokarmowych. Oczywiście niektóre z kolorowych odmian dzięki śladowej ilości chlorofilu są w stanie przetrwać na własnych korzeniach, ale taka uprawa jest bardzo ryzykowna, a rośliny często i szybko obumierają.

Jakie to gatunki?

Podkładkę, czyli dolną część stanowi zazwyczaj zielony kaktus Hylocereus undatus (nazywany czasem pitają, gdyż tak nazywane są jego owoce), który jest trwały, odporny i może przetrwać wiele lat. Do tego nie ma szczególnych wymagań uprawowych, więc jest łatwy w pielęgnacji.

Kolorowy kaktus (górna część) to Gymnocalicium michanovichii v. friedrichii znany pod angielskimi nazwami handlowymi: 'Red Cap Cactus',  'Ruby Ball', 'Red Hibotan', 'Hibotan', 'Blondie' i 'Moon Cactus'.

Jak wybrać kolorowe kaktusy?

Kupując kolorowe kaktusy, należy szczególną uwagę zwrócić na ich kondycję, gdyż w przeciwieństwie do zielonych odmian są one dość podatne na różnego rodzaju choroby. Na powierzchni rośliny nie powinno być żadnego nalotu ani brązowych plamek, które są oznaką infekcji. Kaktus powinien mieć dość intensywną barwę, twardy i jędrny.

Jak dbać o kolorowe kaktusy?

  • Trzeba pamiętać, że w przeciwieństwie do innych kaktusów kolorowe odmiany nie lubią nadmiaru słońca, więc powinny być w półcieniu. Dobrą osłonę od bezpośredniego słońca może stanowić nawet firanka, za którą zostaną ustawione rośliny.
  • Podlewanie powinno być niezbyt częste i delikatne. Kaktusy należy podlewać regularnie, pozwalając, aby ziemia od czasu do czasu przeschła.
  • Kaktusy nie wymagają nawożenia, ale trzeba zadbać o odpowiednie podłoże, które powinno być mocno przepuszczalne. Najlepsze będzie podłoże do kaktusów i sukulentów.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: thejoyofplants.co.uk

Autor
Kolorowe szczepione kaktusy | Jak powstają? Jak o nie dbać?
Kolorowe szczepione kaktusy | Jak powstają? Jak o nie dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)