Logo
Logo

Osłonki są piękne, ale mają 1 problem. Mogą być dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia roślin

Osłonki na doniczki to popularny wybór wśród miłośników roślin, którzy pragną dodać swojemu wnętrzu nieco stylu i elegancji. Choć osłonki mogą znacznie podnieść estetykę naszych roślinnych kompozycji, niestety, mogą również stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia naszych roślin. Dlaczego? W tym artykule wyjaśnimy, z jakiego powodu osłonki mogą być problematyczne i jak ich używać, aby nie zaszkodzić roślinom.

Osłonki na doniczki stały się niezwykle popularnym elementem dekoracyjnym w wielu domach i wyparły klasyczne podstawki pod doniczki. Dostępne są w różnych kolorach, kształtach i stylach, co sprawia, że łatwo dopasować je do każdego wnętrza. Chociaż osłonki mogą doskonale komponować się z naszymi meblami i dodatkami, warto zastanowić się, czy są one równie korzystne dla naszych roślin.

Wielu z nas czerpie radość z hodowli roślin, widząc, jak rosną i kwitną. Potrafią wprowadzić do wnętrza świeżość i pozytywną energię. Niemniej jednak, aby nasze rośliny były zdrowe i piękne, musimy zrozumieć, jak ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków do wzrostu. Jednym z kluczowych elementów jest właściwe zadbanie o korzenie, czyli odpowiednie podłoże, przestrzeń oraz sama doniczka, a w tym i jej osłonka! W jaki sposób osłonki doniczek, których zadaniem jest właściwie tylko ozdoba, mogą stać się problematyczne dla roślin? Czytaj dalej.

Dlaczego osłonki są problemem dla roślin? 1 istotna wada!

Głównym problemem związanym z osłonkami jest brak otworów drenażowych na dnie oraz utrudnione jej odparowywanie. Bez tych otworów nadmiar wody, który gromadzi się podczas podlewania, nie ma gdzie odpłynąć. To może prowadzić do nadmiernej wilgoci w glebie, co z kolei może powodować gnicie korzeni roślin.

Rośliny potrzebują odpowiedniej ilości wody do prawidłowego wzrostu, ale jak wiadomo, zbyt duża jej ilość może być dla nich śmiertelna. Nadmiar wody sprawia, że gleba staje się podmokła, co blokuje dostęp powietrza do korzeni. Brak tlenu powoduje, że korzenie zaczynają gnić, a to z kolei prowadzi do obumarcia całej rośliny. Oznaki przelania to między innymi żółknięcie liści, więdnięcie oraz obecność pleśni na powierzchni ziemi.

Liście anturium z objawami przelania
Fot. Martina / AdobeStock
Na zdjęciu przelane anturium, które objawia się ciemnymi, nieregularnie pojawiającymi się plamami na liściach. Pamiętajmy jednak, że różne gatunki roślin, posiadają różne objawy przelania – nie zawsze są to tego rodzaju przebarwienia.
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Jak unikać problemów z osłonkami? 2 kroki

Nie trzeba jednak rezygnować z pięknych osłonek, jeśli będziemy systematyczni i uważni w podlewaniu naszych roślin. Jeśli decydujemy się na ich zakup, pamiętajmy o 2 głównych aspektach – o świadomym wyborze i uwadze w podlewaniu.

1. Wybierz osłonkę, której wnętrze będzie łatwe do sprawdzenia

Wybierz takie osłonki, które nie będą sprawiać trudności w sprawdzaniu, co się dzieje pod doniczką z rośliną. Niech wyjmowanie z nich doniczek nie stwarza problemu oraz niech nie będą zbyt ciężkie. Najlepsze będą takie, w których łatwo zobaczymy gdy woda zbiera się na dnie. 

Warto też  wiedzieć, że na rynku dostępne są również osłonki, które mają wbudowane systemy drenażowe. Choć są one droższe, mogą stanowić świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą rezygnować z estetyki osłonek, ale jednocześnie dbają o zdrowie swoich roślin.

2. Podlewaj świadomie i prawidłowo

  • Uważaj z ilością wody: Najważniejsze jest kontrolowanie ilości wody, jaką podlewamy rośliny w osłonkach. Lepiej podlewać częściej małymi ilościami, niż rzadziej dużymi dawkami. Warto sprawdzać wilgotność gleby palcem – jeśli jest wilgotna na głębokości około 2 cm, roślina nie wymaga podlewania.
  • Usuwaj nadmiar wody: Po podlaniu rośliny warto po kilku minutach sprawdzić, czy w osłonce nie zgromadziła się nadmiarowa woda. Jeśli tak, należy ją wylać. To prosta, ale skuteczna metoda na uniknięcie problemów związanych z przelaniem.
  • Stosuj keramzyt lub kamyki: Na dno osłonki można wsypać warstwę keramzytu lub małych kamyków i dopiero na nie ustawić doniczkę z rośliną. Taka warstwa nie tylko uchroni korzenie przed ciągłym staniem w wodzie, jeśli z nią przesadzimy, ale będzie też pomagać w jej odparowywaniu z osłonki.

Zdjęcie tytułowe: Firn / AdobeStock

Autor
Osłonki są piękne, ale mają 1 problem. Mogą być dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia roślin
Osłonki są piękne, ale mają 1 problem. Mogą być dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia roślin
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl