Logo
Logo

Podstawki do doniczek | Czy są potrzebne?

Uprawa roślin domowych wymaga odpowiednich akcesoriów, a najważniejszy jest właściwy dobór doniczki. Jednak sam pojemnik nie wystarczy i musi do niego zostać dopasowana podstawka, która pełni bardzo ważną funkcję w pielęgnacji roślin. Podstawki do doniczek dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, co ułatwia dopasowanie ich do doniczki. Jaką funkcję pełni podstawka do doniczki? Z czego są wykonane? Czym można zastąpić podstawkę do doniczki?

Spis treści
Jak wyglądają? Z czego mogą być wykonane? Jaką funkcję pełnią podstawki? Czy są niezbędne? Co zamiast podstawek do doniczek?

Jak wyglądają? Z czego mogą być wykonane?

Podstawki to niskie pojemniki, które kształtem odpowiadają doniczce i są o kilka cm szersze, co umożliwia ustawienie pojemnika na podstawce i gromadzenie się wody. Podstawki mogą być wykonane z:

  • plastiku – lekkie, tanie, łatwo dostępne i praktyczne. Niestety nie są zbyt wytrzymałe, za to występują w najróżniejszych kolorach;
  • ceramiczne, gliniane i terakotowe – naturalne, więc doskonale wpasowują się w trend eko, a dodatkowo pięknie wyglądają zwłaszcza w rustykalnych wnętrzach. Są mało odporne na uszkodzenia i ciężkie;
  • ceramiczne szkliwione – bardzo dekoracyjne, występują w wielu kolorach i wzorach, a dodatkowo są wytrzymałe i dość lekkie.

Podstawki należy dopasowywać do doniczki i najlepiej wybierać je tak, aby pasowały nie tylko wielkością, ale i kolorem oraz materiałem, z jakiego są wykonane. Dzięki temu podstawka będzie się ładnie komponować z doniczką, stanowiąc ozdobę domu.

Jaką funkcję pełnią podstawki? Czy są niezbędne?

Podstawki są niezbędnym elementem podczas pielęgnacji roślin, stanowiąc kluczowe akcesorium podczas podlewania. Doniczka posiada otwory odpływowe, które umożliwiają swobodne odsączania nadmiaru wody z podłoża, co zapobiega przelaniu rośliny, które mogłoby spowodować gnicie korzeni i rozwój chorób grzybowych. Natomiast podstawka ustawiona pod doniczką zapobiega rozlewaniu się wody. Dodatkowo jest ona bardzo przydatna przy uprawie roślin, które wymagają większej wilgotności, którą pozwala utrzymać woda w podstawce, gdyż zapewnia wilgotność podłoża i zwiększa wilgotność powietrza. Jasne jest więc, że podstawki są niezbędne, aby roślina dobrze rosła, a wylewająca się woda nie powodowała bałaganu.

Co zamiast podstawek do doniczek?

Podstawki są niezbędne do wszystkich doniczek z otworami odpływowymi, ale można je też zastąpić, stosując osłonki. Wyglądem przypominają one doniczki, ale nie posiadają otworów na dnie, więc woda nie wypływa. Co ważne, w osłonkach nie sadzi się roślin – wkłada się do nich doniczkę z rośliną, dzięki czemu osłonka pełni funkcję podstawki, gromadząc wypływającą wodę. To doskonałe rozwiązanie, jeśli doniczka nie jest zbyt ładna, ale trzeba pamiętać, że osłonka musi być kilka cm szersza od doniczki, aby dobrze spełniała swoją funkcję. Są też rośliny, które nie wymagają stosowania doniczek z otworami – to przede wszystkim kaktusy i sukulenty, które uprawia się w bardzo przepuszczalnym podłożu. Jednak brak otworów i podstawki, a co za tym idzie brak możliwości swobodnego wypływania wody, dlatego niezbędne jest przygotowanie na dnie doniczki warstwy drenażowej z keramzytu, piasku lub kamieni.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: New Africa / AdobeStock

Autor
Podstawki do doniczek | Czy są potrzebne?
Podstawki do doniczek | Czy są potrzebne?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu
NAJNOWSZE TREŚCI