Ogrodowy upcykling to tworzenie dekoracji i przedmiotów użytkowych z recyklingu (t.j. z wtórnego przetworzenia odpadów). Dla jednych to synonim kiczu, dla innych kreatywne wykorzystanie niepotrzebnych już przedmiotów i nadanie im "drugiego życia" w formie oryginalnych dekoracji. Nie ma tu żadnych zasad. Wykorzystać można wszystko, a ogranicza nas jedynie fantazja i indywidualne "poczucie smaku". Wśród przeróżnych materiałów na ogrodowe ozdoby z recyklingu najczęściej wykorzystuje się:
1. Palety – to doskonały, tani i uniwersalny materiał do budowy mebli ogrodowych, ale nie tylko. Ich rozmiar, kształt i specyficzna budowa pozwala na szybkie i łatwe tworzenie efektownych kwietników i minimalistycznych ogrodów wertykalnych.
2. Drewniane meble – kredensy i szafy mogą posłużyć do stworzenia nastrojowej narzędziowni w ogrodzie. Ponadto są cenione jako kwietniki. Poza kredensami kuchennymi bardzo często wykorzystuje się krzesła, komody, stoliki oraz skrzynie, a nawet same szuflady. Zdarza się, że w ogrodzie spotyka się nawet łóżko bogato udekorowane roślinami. Choć nie można na nim spać, to trudno oderwać od niego wzrok.
3. Gliniane donice – w ogrodach służą do budowy specyficznych „ludzików”, czasem dodatkowo obsadzonych roślinami. Ponadto ze starych donic (szczególnie tych uszkodzonych) można tworzyć urokliwe miniaturowe ogrody. W internecie można znaleźć sporo inspiracji i gotowych DIY.
4. Opony – to dość kontrowersyjny sposób na dekorowanie ogrodu. Cóż, o gustach nie dyskutuje się, choć niektóre z nich to kit, a nie hit! Opony są wykorzystywane w ogrodach zwykle jako pojemniki do uprawy kwiatów – zarówno w naturalnym kształcie (często pomalowane farbą) jak i zamienione na bardziej „wykwintne” dekoracje (np.: łabędzie, filiżanki).
5. Rowery – stare nieużywane „jednoślady” dobrze sprawdzają się jako kwietniki. Z powodzeniem można montować na nich pojemniki z roślinami – od bagażnika po kierownicę. Takie dekoracje wprowadzą specyficzny klimat w ogrodzie.
6. Szklane butelki – mogą posłużyć do budowy mało uczęstowanej nawierzchni, jako obrzeża oddzielające np.: trawnik od rabaty (trzeba ostrożnie kosić trawę) czy do montażu nastrojowego oświetlenia.
7. Sprzęty gospodarstwa wiejskiego – znajdują szczególne zastosowanie w ogrodach rustykalnych. Kreatywność właścicieli czasem wręcz zaskakuje (i to z reguły pozytywnie). Jako kwietniki wykorzystuje się wozy drabiniaste, sieczkarnie, drewniane taczki i beczki. Dekoracjami są także koła od wozów, gliniane garnki, maselniczki, itp.
8. Lustra – umocowane w odpowiednim, przemyślanym miejscu powiększają optycznie powierzchnię ogrodu (oczywiście gdy się patrzy pod pewnym kątem – nie bezpośrednio naprzeciw).
9. Puste opakowania, puszki lub plastikowe butelki – to świetne pojemniki na doniczki z recyklingu. Są tanie i bardzo łatwe do zrobienia. Pamiętaj, by wygładzić krawędzie metalu lub plastiku, by się nie skaleczyć! Zrób także otwory w pojemnikach, by nadmiar wody mógł swobodnie odpłynąć.
10. Koszyki – najlepiej wykorzystać jako rustykalne pojemniki do uprawy kwiatów. Doskonale pasują do ozdoby ogrodów wiejskich, śródziemnomorskich i romantycznych. Najlepiej wyłożyć je jutowym lub filcowym workiem, by podłoże nie wypływało przez otwory. Zobacz najlepsze rośliny do wiszących pojemników
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Davgood Kirshot/Pixabay, zdjęcia w tekście: Jeerayut, juan_aunion, Jeanette Dietl/Fotolia, iBulb, Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk, Flora Dania, Pixabay