Ozdoby na rabaty – rdzą patynowane
W ostatnim czasie na rynku pojawiała się nowa propozycja ogrodowych dekoracji w postaci ordzewionego metalu. Takie ozdoby początkowo budziły kontrowersje, ale szybko zyskały popularność. Obecnie pordzewiałe dekoracje oferowane są przez wiele firm, ale bywają drogie i nie zawsze dopasowane do naszych potrzeb, dlatego warto spróbować wykonać je samodzielnie.
Wprawdzie ciężko będzie nam stworzyć formę przestrzenną, bo takie wzory wymagają wiedzy i doświadczenia, ale z ważką, liściem czy kwiatkiem powinniśmy sobie poradzić.
Jak samemu zrobić biżuterię ogrodową?
Do wykonania ogrodowej ozdoby będziemy potrzebować:
- kawałka stalowej, nieocynkowanej blachy,
- nożyc do jej cięcia i
- kartonowego szablonu.
Na kartonie szkicujemy wybrany kształt (np. liść), odrysowujemy go na blasze i wycinamy nożycami. Gotową ozdobę mocujemy do podpory i umieszczamy w ogrodzie. Oczywiście dekoracja wykonana z nowej blachy początkowo będzie gładka, a na rdzę przyjdzie nam poczekać, aż deszcz, słońce i śnieg zrobią swoje. Dlatego chcąc szybciej uzyskać oczekiwany efekt, musimy „pomóc” metalowi w rdzewieniu. Możemy zrobić to na kilka sposobów.
Mnogość biżuterii ogrodowej jest obecnie bardzo duża. Ozdoby takie możemy znaleźć niemal w każdym centrum ogrodniczym jak i w mniejszych i większych sklepach oferujących produkty dla ogrodników. |
Jak przyśpieszyć rdzewienie?
♣ Najprościej jest pomalować metalową ozdobę specjalnymi farbami, dającymi efekt dekoracyjnej rdzy (np. Ironic). Musimy jednak pamiętać, że takie farby mogą być drogie lub mogą zawierać szkodliwe chemikalia.
♣ Kolejna metoda to wykonanie ozdoby z kawałka blachy corten, która jest chętnie wykorzystywana przez profesjonalistów w budownictwie i metaloplastyce. Za sprawą warunków atmosferycznych, blacha szybko pokrywa się powłoką ochronną imitującą rdzę, dlatego daje znakomity efekt w krótkim czasie. Niestety jej wadą jest wysoka cena, choć w Internecie można też znaleźć niewielkie kawałki za względnie przystępne kwoty.
♣ Najtańszym sposobem na uzyskanie rdzawej ozdoby jest stworzenie jej z kawałka już zardzewiałej blachy lub pordzewienie jej samodzielnie, przez przecieranie blaszanej powierzchni roztworem wody z solą (5:1) i pozostawienie jej na kilka dni do naturalnego zardzewienia (wcześniej powierzchnię warto też przetrzeć octem).
Gdzie ustawić biżuterię ogrodową?
Ordzewione ozdoby znakomicie sprawdzają się na rabatach, trawnikach i w donicach z kwiatami, ale mogą też uatrakcyjnić palenisko lub podwyższoną grządkę. Ładnie komponują się też z ozdobnymi trawami i dobrze wyglądają w ogródkach żwirowych.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Paweł Romanowski