15 + pomysłów na ozdoby do ogrodu | Galeria inspiracji
Rodzaj i wielkość ogrodowych ozdób zależy od stylu domu i ogrodu oraz od naszych upodobań. To, co pasuje do ogrodu romantycznego, nie będzie dobrze wyglądać w ogrodzie minimalistycznym czy urządzonym w stylu orientalnym.
Fot. Hans Dietmann, Beverly Buckley, falco, Co_Sch, Erich Röthlisberger/Pixabay Dekoracje idealne dla miłośników przyrody. |
Ozdoba musi pasować nie tylko do całego założenia, ale także do każdego ogrodowego zakątka. Nad oczkiem wodnym, przy fontannie lub strumieniu można ustawić figurki zwierząt, które zwykle mieszkają nad wodą – żaby, ptaki wodne, żółwie czy bobry. Na leśnej polanie dobrze wyglądać będą koniki i jelonki, jeże, jaszczurki i zające.
Nie umieszczajmy figurek na środku trawnika lub rabaty. Trzeba je ustawić tak, by wyglądały naturalnie, jakby zwierzątko właśnie przyszło do nas do ogrodu i piło wodę z oczka wodnego, albo skubało kwiaty na rabacie.
Jeśli nie wiemy, gdzie ustawić wymarzoną ozdobę, najbezpieczniejszym miejscem jest rabata. Pomiędzy bylinami lub kwitnącymi krzewami ozdoba będzie wyglądała naturalnie. Trzeba pamiętać także o kolorach dekoracji – podobnie jak przy tworzeniu kompozycji roślinnych, dobieramy je na zasadzie podobieństwa lub kontrastu, aby były dobrze widoczne.
Fot. iBulb Klatki dla ptaków to wyjątkowo ciekawe ozdoby, które mogą służyć jako kolejne miejsce do uprawy roślin. |
Mnóstwo niebanalnych przedmiotów można znaleźć na targu staroci albo na własnym strychu.
Fot. Manfred Antranias Zimmer/Pixabay W niedużych metalowych naczyniach najlepiej sadzić rośliny sezonowe, takie jak nasturcje, pierwiosnki czy pelargonie. |
Niepotrzebny przedmiot, taki jak klatka dla ptaków, stara walizka lub metalowa miednica może zastąpić osłonkę na donicę.
Fot. Sue Rickhuss, GeorgeB2, Mupfel80, Orlando/Pixabay, iBulb |
Niektóre ozdoby można ustawić w ogrodzie na stałe, a nawet sprawić, by były zatopione w istniejących elementach małej architektury. Inne są tylko drobiazgami, nieraz nawet wykorzystywanymi jednorazowo na letnie przyjęcie w ogrodzie.
Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS Elementy ozdobne mogą w niektórych przypadkach zastępować rośliny. |
Dekoracje ogrodowe zdają egzamin także wtedy, gdy w ogrodzie nie ma wysokich drzew – jeszcze nie wyrosły lub nie zostały posadzone, ponieważ rośliny na grządkach w warzywniku lub rabatach potrzebują słońca. Ażurowe konstrukcje mogą stać samodzielnie lub służyć jako podstawa dla niskich, jednorocznych roślin pnących, np. takich jak groszek pachnący.
Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS Toaletka pełna skarbów. |
Nieużywany w domu mebel może zyskać nowe życie, właśnie w ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że drewniane elementy przed wystawieniem na zewnątrz trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Kolor niebieski jest doskonałym tłem dla kwitnących roślin i rozjaśni nawet ciemny, zadaszony taras. Wybierając rośliny do posadzenia w szufladach lub misach, korzystajmy z gatunków sezonowych lub tych o powolnym wzroście.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe MAK MEDIA/GAP GARDENS