Niezapominajka alpejska (Myosotis alpestris) to roślina wieloletnia należąca do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). W środowisku naturalnym roślinę można spotkać w górskich obszarach Europy, np.: w Tatrach. To niewielka bylina o wniesionym, kępiastym pokroju, dorastająca zwykle do 25 cm wysokości. Łodygi są wiotkie a liście lancetowate.

Niezapominajka alpejska kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty są drobne, pięciopłatkowe o barwie niebieskiej. Składają się w kwiatostany - sierpiki. Owocem jest rozłupka.

Uprawa niezapominajki alpejskiej

Roślina najlepiej rośnie na lekko zacienionych stanowiskach. Jest tolerancyjna względem gleby - może rosnąć również w podłożach wapiennych. Optymalne podłoże jest jednak żyzne i bogate w próchnicę.

Niezapominajki alpejskie można je rozmnażać przez sadzonki pędowe. Są polecane do uprawy w pojemnikach. W takim wypadku w czasie sezonu wegetacyjnego roślinę warto dokarmiać. Czasem może być atakowana przez mszyce. Nadaje się do uprawy hydroponicznej.

Zastosowanie

Niezapominajkę można sadzić grupowo na niskie rabaty, w ogrodach skalnych lub jako rośliny obwódkowe. Gatunek ten jednak znakomicie rośnie w pojemnikach i z powodzeniem może służyć za dekorację balkonów oraz tarasów.

Polecane odmiany:

'Rosa Pink' - o kwiatach różowych;
'Ultramarine' - niska o kwiatach ciemnoniebieskich;
'Blue Bouquet' - o kwiatach ciemnoniebieskich;

Zobacz także: Niezapominajka błotna