Dlaczego niektóre rośliny nie powinny być cięte wiosną?
Wiosenne cięcie pobudza wiele gatunków do wzrostu, usuwa martwe pędy i poprawia pokrój roślin. Jednak niektóre krzewy i drzewa tworzą pąki kwiatowe już w poprzednim sezonie. Jeśli zetniemy ich pędy wczesną wiosną, usuniemy również zawiązane kwiaty – a roślina nie będzie miała czasu, by stworzyć nowe. W efekcie latem zobaczymy jedynie liście.
Nie warto więc działać pochopnie. Zanim sięgniesz po sekator, sprawdź, kiedy i jak dany gatunek należy ciąć.
▶ Ogrodnicza lista zakupów: 12 produktów "must have" na kwiecień – co warto kupić na start sezonu 2025?
Tych krzewów nie przycinaj wiosną
Na czele listy roślin, których nie należy ciąć wiosną, stoją najczęściej spotykane w ogrodach krzewy kwitnące na pędach zeszłorocznych. To właśnie te rośliny wytwarzają kwiaty na ubiegłorocznych przyrostach, które teraz – wiosną – wyglądają niepozornie, ale są pełne życia.
Do tej grupy należą:
- Hortensja ogrodowa – jej kule kwiatowe tworzą się na starych pędach. Wiosenne cięcie oznacza utratę wszystkich kwiatów.
- Forsycja – kwitnie jako jedna z pierwszych, zanim jeszcze rozwinie liście. Przycinanie przed kwitnieniem pozbawi ją efektownego wyglądu.
- Lilak pospolity (bez) – jego obfite wiechy kwiatowe również pojawiają się na starych pędach.
- Migdałek trójklapowy, tawuła wczesna, wawrzynek wilczełyko, jaśminowiec – wszystkie te rośliny kwitną na zeszłorocznych gałązkach.
Wszystkie te krzewy powinno się ciąć dopiero latem, zaraz po kwitnieniu. To najlepszy moment, by dać im czas na wytworzenie nowych pędów z pąkami na kolejny sezon.
Kiedy i jak ciąć bezpiecznie?
Cięcie wiosenne rezerwujemy dla roślin, które kwitną latem i jesienią na tegorocznych przyrostach. Do tej grupy należą np. budleja Dawida, hortensja bukietowa, ketmia syryjska czy róże wielkokwiatowe. One właśnie teraz potrzebują odmłodzenia, aby w sezonie pokazać pełnię swoich możliwości.
Natomiast w przypadku krzewów kwitnących wiosną lub na przełomie wiosny i lata, odczekaj, aż przekwitną, i dopiero wtedy sięgnij po sekator. Skróć stare pędy, usuń słabe i przemarznięte gałązki, ale zostaw młode przyrosty.
Może warto odłożyć sekator na kilka tygodni?
Wiosna to pracowity czas w ogrodzie, ale cięcie „na oślep” może przynieść więcej szkody niż pożytku. Rośliny kwitnące na pędach zeszłorocznych nie wybaczają błędów – raz usunięte pąki nie odrosną. Dlatego zanim przytniesz jakikolwiek krzew, upewnij się, kiedy powinien być cięty i na jakich pędach kwitnie.
Zdjęcie tytułowe: Asier, photohampster / Adobe Stock