Nie tnij teraz! Cięcie wiosną = brak kwiatów latem

Cięcie wiosną to brak kwiatów latem

Wiosna kusi do działania, ale nie każdy krzew potrzebuje teraz fryzjera. Dla wielu roślin to idealna pora na cięcie, jednak dla innych może to oznaczać... koniec z kwiatami w tym sezonie. Sprawdź, których roślin nie wolno ciąć wiosną, jeśli chcesz cieszyć się ich urodą latem.

Posłuchaj
00:00
1

Dlaczego niektóre rośliny nie powinny być cięte wiosną? 

Wiosenne cięcie pobudza wiele gatunków do wzrostu, usuwa martwe pędy i poprawia pokrój roślin. Jednak niektóre krzewy i drzewa tworzą pąki kwiatowe już w poprzednim sezonie. Jeśli zetniemy ich pędy wczesną wiosną, usuniemy również zawiązane kwiaty – a roślina nie będzie miała czasu, by stworzyć nowe. W efekcie latem zobaczymy jedynie liście. 

Nie warto więc działać pochopnie. Zanim sięgniesz po sekator, sprawdź, kiedy i jak dany gatunek należy ciąć

Ogrodnicza lista zakupów: 12 produktów "must have" na kwiecień – co warto kupić na start sezonu 2025?

Tych krzewów nie przycinaj wiosną 

Na czele listy roślin, których nie należy ciąć wiosną, stoją najczęściej spotykane w ogrodach krzewy kwitnące na pędach zeszłorocznych. To właśnie te rośliny wytwarzają kwiaty na ubiegłorocznych przyrostach, które teraz – wiosną – wyglądają niepozornie, ale są pełne życia. 

Do tej grupy należą:

Wszystkie te krzewy powinno się ciąć dopiero latem, zaraz po kwitnieniu. To najlepszy moment, by dać im czas na wytworzenie nowych pędów z pąkami na kolejny sezon. 

Kiedy i jak ciąć bezpiecznie?

Cięcie wiosenne rezerwujemy dla roślin, które kwitną latem i jesienią na tegorocznych przyrostach. Do tej grupy należą np. budleja Dawida, hortensja bukietowa, ketmia syryjska czy róże wielkokwiatowe. One właśnie teraz potrzebują odmłodzenia, aby w sezonie pokazać pełnię swoich możliwości. 

Natomiast w przypadku krzewów kwitnących wiosną lub na przełomie wiosny i lata, odczekaj, aż przekwitną, i dopiero wtedy sięgnij po sekator. Skróć stare pędy, usuń słabe i przemarznięte gałązki, ale zostaw młode przyrosty. 

Może warto odłożyć sekator na kilka tygodni?

Wiosna to pracowity czas w ogrodzie, ale cięcie „na oślep” może przynieść więcej szkody niż pożytku. Rośliny kwitnące na pędach zeszłorocznych nie wybaczają błędów – raz usunięte pąki nie odrosną. Dlatego zanim przytniesz jakikolwiek krzew, upewnij się, kiedy powinien być cięty i na jakich pędach kwitnie. 

Zdjęcie tytułowe: Asier, photohampster / Adobe Stock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator do gałęzi
Sekator do gałęzi
Nożyce do cięcia żywopłotu
Nożyce do cięcia żywopłotu
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Twoje rośliny zasługują na najlepsze. Zacznij od podstaw... i wybierz odpowiednie podłoże
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści