Budleja skrętolistna (Buddleja alternifolia) to okazały krzew liściasty z rodziny trędownikowatych. Naturalnie występuje w Chinach, ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.
Jak wygląda budleja skrętolistna?
Budleja skrętolistna w naturze może dorastać do ok. 5 m wys, w naszym klimacie rzadko jednak przekracza 2-3 m wys. Roślina tworzy liczne cienkie, rozgałęzione, długie, drewniejące pędy, które przewieszają się łukowato na zewnątrz, nadając krzewowi kopulasty, rozłożysty pokrój. Pędy na całej długości pokryte są wąskimi, długimi, lancetowatymi liśćmi, układającymi się skrętolegle. Liście z wierzchu są ciemnozielone, nagie i błyszczące, a od spodu matowe, szare i omszone.
Budleja skrętolistna kwitnie wczesnym latem (VI-VII), rozwijając na całej długości pędów drobne, bladofioletowe, pachnące kwiaty zebrane w pęczki. Kwiaty w przeciwieństwie do popularnej budlei Dawida nie pojawiają się jednak na pędach tegorocznych, tylko ubiegłorocznych, co ma zasadniczy wpływ na cięcie rośliny.
Jak uprawiać budleję skrętolistną? Jakie są jej wymagania?
Budleja skrętolistna nie jest szczególnie wymagająca, jednak najlepiej rośnie i kwitnie na słonecznych stanowiskach. Preferuje żyzne, próchnicze, lekko wilgotne gleby, najlepiej o obojętnym lub zasadowym odczynie pH.
Mrozoodporność budlei skrętolistnej jest umiarkowana (ok. -20°C / -18°C), dlatego poleca się uprawiać ja w cieplejszych rejonach kraju, na ciepłych, osłoniętych od wiatru stanowiskach.
Krzew można rozmnażać przez wysiew nasion lub sadzonki pędowe.
Jak pielęgnować budleję skrentolistną, by pięknie kwitła?
Regularne podlewanie jest kluczowe, szczególnie dla młodych roślin, które wymagają częstszego nawadniania, aby dobrze się ukorzeniły. W czasie suszy lub upałów podlewaj budleję co kilka dni, dbając o wilgotną, ale nie przemokłą glebę, najlepiej rano lub wieczorem. Dla obfitego kwitnienia roślina potrzebuje nawożenia, np. nawozami wieloskładnikowymi od wiosny do końca lata, co 4-6 tygodni. Na wiosnę stosuj nawóz bogaty w azot, a później nawozy z większą ilością fosforu i potasu. Ściółkowanie kompostem lub korą sosnową pomaga utrzymać wilgoć i ogranicza wzrost chwastów, dodatkowo wzbogacając glebę w składniki odżywcze.
Ponieważ kwitnie na pędach ubiegłorocznych, należy przycinać ją tylko w ostateczności (dla nadania odpowiednio zwartej formy) i to zaraz po kwitnieniu.
Które szkodniki i choroby zagrażają budlei skrętolistnej?
Budleja skrętolistna nie jest szczególnie podatna na choroby i szkodniki, mimo to czasami może być porażana przez choroby grzybowe (np. brunatna plamistość liści, zamieranie pędów, mączniak prawdziwy, rdza) oraz atakowana przez mszyce i przędziorki.
Zastosowanie budlei skrętolistnej w ogrodzie
Budleja skrętolistna ma nietypowy jak na budleje, delikatny, ażurowy pokrój i bardzo szczególne kwiaty, dlatego z daleka może przypominać krzew tamaryszku. W ogrodzie pięknie prezentuje się na rabatach z innymi krzewami ozdobnymi jak np. krzewuszki, żylistki, róże pnące czy krzewy iglaste. Jest też doskonałym tłem dla mniejszych krzewów ozdobnych (np. tawuły japońskie, bukszpany) i bylin (np. liliowców, szałwii ozdobnych). Ładnie prezentuje się także nad brzegami oczek i zbiorników wodnych. Roślinę można też powadzić w formie piennej.
Wybrane odmiany budlei skrętolistnej
- 'Unique 'Pmoore 12'' – karłowa odmiana wys ok. 1 m
- 'Argentea' – (zdj. 4) liście szaro omszone po obu stronach blaszki
Zdjęcia: Kyaw Thiha, LianeM, Michal, Peter / AdobeStock