Orszelina olcholistna 'Ruby Spice'

orszelina olcholistna Clethra alnifolia ‘Ruby Spice’ Fot. Grzegorz Falkowski

Orszelina to mało u nas znany rodzaj botaniczny, reprezentowany na świecie przez około 60 gatunków drzew i krzewów liściastych, o sezonowym lub trwałym ulistnieniu, spokrewnionych z roślinami z rodziny wrzosowatych i mających podobne wymagania uprawowe. W krajowych kolekcjach dendrologicznych i ogrodach botanicznych najczęściej spotyka się orszelinę olcholistną, krzew o sezonowym ulistnieniu i ozdobnych białych kwiatach, wytrzymały na mróz.

Posłuchaj
00:00
12
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Orszelina olcholitna (Clethra alnifolia) naturalnie występuje w Ameryce Północnej, gdzie porasta tereny bagienne, łąki i mokradła. Szkółki roślin ozdobnych oraz centra ogrodnicze oferują ciekawe odmiany ogrodowe, o kompaktowym pokroju oraz okazałych, białych lub różowych kwiatostanach. Można je z powodzeniem uprawiać w ogrodach przydomowych i na działkach.

Spośród kultywarów o różowych kwiatach warto zwrócić uwagę na amerykańską odmianę ‘Ruby Spice’ – krzew o jajowatym pokroju, jasnozielonych liściach i uniesionych do góry kwiatostanach, przypominających szczotki do mycia butelek.

Roślina ta osiąga 1,5-2 m wysokości. Liście ma wąskie, eliptyczne, do 10 cm długości, jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty w pąkach przypominają wrzosy, są zebrane w smukłe groniaste kwiatostany długości 10-15 cm. Po rozwinięciu kwiaty mają około 1 cm średnicy, są zbudowane z 5 różowych płatków z białymi nasadami, otaczających zebrane w środku pręciki o długich, białych nitkach zwieńczonych żółtymi woreczkami pyłkowymi. W czasie kwitnienia w lipcu i sierpniu roślina przyciąga liczne owady zapylające, przyjemnie pachnie.

orszelina olcholistna Clethra alnifolia Ruby Spice Fot. G. Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Orszelina olcholistna ma podobne wymagania uprawowe do roślin z rodziny wrzosowatych. Preferuje podłoża o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym, próchniczne, z dużą zawartością materii organicznej, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne do lekko ocienionych.

W centrum i na zachodzie kraju zimuje bez problemu, ale w chłodniejszych rejonach kraju warto zabezpieczyć młode rośliny przed mrozem, obsypując podstawę krzewów korą sosnową i osłaniając pędy agrowłókniną. Wiosną zabezpieczenia należy usunąć. Roślina jest nietrudna w utrzymaniu, zdrowa, nie wymaga przycinania.

Gdzie posadzić?

Nadaje się do sadzenia na rabatach z różanecznikami i azaliami oraz do sadzenia na wrzosowiskach. Pięknie prezentuje się posadzona w niewielkich grupach, po 3-5 sztuk.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści