Logo
Logo

Orszelina olcholistna 'Ruby Spice'

Orszelina to mało u nas znany rodzaj botaniczny, reprezentowany na świecie przez około 60 gatunków drzew i krzewów liściastych, o sezonowym lub trwałym ulistnieniu, spokrewnionych z roślinami z rodziny wrzosowatych i mających podobne wymagania uprawowe. W krajowych kolekcjach dendrologicznych i ogrodach botanicznych najczęściej spotyka się orszelinę olcholistną, krzew o sezonowym ulistnieniu i ozdobnych białych kwiatach, wytrzymały na mróz.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Orszelina olcholitna (Clethra alnifolia) naturalnie występuje w Ameryce Północnej, gdzie porasta tereny bagienne, łąki i mokradła. Szkółki roślin ozdobnych oraz centra ogrodnicze oferują ciekawe odmiany ogrodowe, o kompaktowym pokroju oraz okazałych, białych lub różowych kwiatostanach. Można je z powodzeniem uprawiać w ogrodach przydomowych i na działkach.

Spośród kultywarów o różowych kwiatach warto zwrócić uwagę na amerykańską odmianę ‘Ruby Spice’ – krzew o jajowatym pokroju, jasnozielonych liściach i uniesionych do góry kwiatostanach, przypominających szczotki do mycia butelek.

Roślina ta osiąga 1,5-2 m wysokości. Liście ma wąskie, eliptyczne, do 10 cm długości, jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty w pąkach przypominają wrzosy, są zebrane w smukłe groniaste kwiatostany długości 10-15 cm. Po rozwinięciu kwiaty mają około 1 cm średnicy, są zbudowane z 5 różowych płatków z białymi nasadami, otaczających zebrane w środku pręciki o długich, białych nitkach zwieńczonych żółtymi woreczkami pyłkowymi. W czasie kwitnienia w lipcu i sierpniu roślina przyciąga liczne owady zapylające, przyjemnie pachnie.

orszelina olcholistna Clethra alnifolia Ruby Spice Fot. G. Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Orszelina olcholistna ma podobne wymagania uprawowe do roślin z rodziny wrzosowatych. Preferuje podłoża o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym, próchniczne, z dużą zawartością materii organicznej, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne do lekko ocienionych.

W centrum i na zachodzie kraju zimuje bez problemu, ale w chłodniejszych rejonach kraju warto zabezpieczyć młode rośliny przed mrozem, obsypując podstawę krzewów korą sosnową i osłaniając pędy agrowłókniną. Wiosną zabezpieczenia należy usunąć. Roślina jest nietrudna w utrzymaniu, zdrowa, nie wymaga przycinania.

Gdzie posadzić?

Nadaje się do sadzenia na rabatach z różanecznikami i azaliami oraz do sadzenia na wrzosowiskach. Pięknie prezentuje się posadzona w niewielkich grupach, po 3-5 sztuk.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Orszelina olcholistna 'Ruby Spice'
Orszelina olcholistna 'Ruby Spice'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl