Logo
Logo

Ciekawostki o szafirkach | Nazwa, odmiany, kwitnienie

Szafirki jako jedne z najważniejszych wiosennych roślin cebulkowych zdobią nasze ogrody czy też tarasy kwiatami. Sprawiają, że ogród nabiera kolorów po zimnym i szarym okresie zimy. Dowiedz się o nich więcej.

Spis treści
Skąd wzięła się nazwa "szafirki"?
Jakie są odmiany i kolory szafirków?
Z jakimi kwiatami najlepiej sadzić szafirki?
Sadzenie cebulek szafirków

Skąd wzięła się nazwa "szafirki"?

Nazwa szafirki związana jest z wyglądem kwiatów tego gatunku, które przypominają skupisko kamieni szlachetnych – szafirów. Ich oficjalna nazwa jest jednak o wiele bardziej elegancka – jest to Muscari. Pochodzi ona od greckiego słowa muschos i odnosi się do miłego piżmowego zapachu niektórych odmian tych kwiatów.

Klasyczne, niebieskie szafirlki

Muscari aucheri 'Blue Magic'

Jakie są odmiany i kolory szafirków?

Wielu z nas może się wydawać, że wszystkie odmiany szafirków, jak wskazuje ich nazwa, mają kolor niebieski. Wiemy, że każdy może tak myśleć. Jednak nie wszystkie kwiaty tego gatunku mają niebieskie zabarwienie. W rzeczywistości szafirki występują w wielu odcieniach niebieskiego, a także białego, liliowego, fioletowego i różowego, a niektóre są nawet dwukolorowe!

Aby ogród stał się miejscem świętowania nadchodzącej wiosny powinien zdobić wieloma kolorami, dlatego warto posadzić różne odmiany szafirków.

szafirki

Muscari botryoides (szafirek drobnokwiatowy) 'Album'

szafirki

Muscari aucheri 'Ocean Magic'

szafirki

Muscari 'Pink Sunrise'

szafirki

Muscari latifolium

Bukiet z szafirkami

Bukiet z muscari macrocarpum 'Golden Fragrance'

Bukiet z szafirkami

Muscari armeniacum 'Blue Spike'

Z jakimi kwiatami najlepiej łączyć szafirki?

Żadne przyjęcie nie jest udane bez gości. To samo dotyczy kwiatów i małych uroczystości w ogrodzie. Dlatego pamiętaj, aby oprócz szafirków zaprosić do swojego ogrodu inne wcześnie kwitnące odmiany kwiatów. Możesz nawet zorganizować „wyjątkową małą uroczystość"!

Szafirki świetnie wyglądają pośród innych wczesnych odmian, takich jak: krokusy, hiacynty, irysy, puszkinie, cebulice i tulipany. Im więcej kolorów, tym bardziej radosne świętowanie nadchodzącej wiosny!

krokusy i szafirki

Krokusy i szafirki

cebulica, hiacynty, szafirki i puszkinie

Cebulica, hiacynty, szafirki i puszkinie

Sadzenie cebulek szafirków

Każda udana uczta wymaga odpowiedniego przygotowania. Szafirki i inne gatunki kwiatów cebulowych zacznij sadzić w październiku, a najpóźniej pod koniec listopada. Aby nadać ogrodowi jeszcze żywszego blasku, posadź kępy składające się z co najmniej 25 cebulek kwiatowych. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, posadź 40 lub 50 cebulek.

Bardziej kameralną ucztę dla oczu uzyskasz, sadząc tylko ich jedną odmianę. Jeśli jednak marzysz o czymś znacznie ciekawszym, posadź wszystkie rodzaje cebulek i stwórz bardziej urozmaicony obraz.

sadzenie cebulek szafirków

Sadzenie szafirków w pojemnikach pozwala na udekorowanie tarasów i balkonów.

Posadź cebulki na głębokości od 10 do 15 cm, a następnie przykryj je ziemią. Na koniec delikatnie udepcz ziemię. Cebulki posadzone w odpowiednim miejscu (słonecznym, w półcieniu, niezbyt mokrym), każdego roku zakwitną bez żadnej pomocy. Już w tym roku świętuj nadchodzącą wiosnę, organizując „małą uroczystość z szafirkami w roli głównej".


Źródło: iBulb, więcej informacji na www.bulb.com

Autor
Ciekawostki o szafirkach | Nazwa, odmiany, kwitnienie
Ciekawostki o szafirkach | Nazwa, odmiany, kwitnienie
iBulb

iBulb poprzez ogólnoświatowe działania PR i kampanie reklamowe promuje sadzenie cebulek kwiatowych. W zielonym ogródku publikuje artykuły o kwiatach cebulowych.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz