Skąd wzięła się nazwa "szafirki"?
Nazwa szafirki związana jest z wyglądem kwiatów tego gatunku, które przypominają skupisko kamieni szlachetnych – szafirów. Ich oficjalna nazwa jest jednak o wiele bardziej elegancka – jest to Muscari. Pochodzi ona od greckiego słowa muschos i odnosi się do miłego piżmowego zapachu niektórych odmian tych kwiatów.
Muscari aucheri 'Blue Magic' |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jakie są odmiany i kolory szafirków?
Wielu z nas może się wydawać, że wszystkie odmiany szafirków, jak wskazuje ich nazwa, mają kolor niebieski. Wiemy, że każdy może tak myśleć. Jednak nie wszystkie kwiaty tego gatunku mają niebieskie zabarwienie. W rzeczywistości szafirki występują w wielu odcieniach niebieskiego, a także białego, liliowego, fioletowego i różowego, a niektóre są nawet dwukolorowe!
Aby ogród stał się miejscem świętowania nadchodzącej wiosny powinien zdobić wieloma kolorami, dlatego warto posadzić różne odmiany szafirków.
Muscari botryoides (szafirek drobnokwiatowy) 'Album' |
Muscari aucheri 'Ocean Magic' |
Muscari 'Pink Sunrise' |
Muscari latifolium |
Bukiet z muscari macrocarpum 'Golden Fragrance' |
Muscari armeniacum 'Blue Spike' |
Z jakimi kwiatami najlepiej łączyć szafirki?
Żadne przyjęcie nie jest udane bez gości. To samo dotyczy kwiatów i małych uroczystości w ogrodzie. Dlatego pamiętaj, aby oprócz szafirków zaprosić do swojego ogrodu inne wcześnie kwitnące odmiany kwiatów. Możesz nawet zorganizować „wyjątkową małą uroczystość"!
Szafirki świetnie wyglądają pośród innych wczesnych odmian, takich jak: krokusy, hiacynty, irysy, puszkinie, cebulice i tulipany. Im więcej kolorów, tym bardziej radosne świętowanie nadchodzącej wiosny!
Krokusy i szafirki |
Cebulica, hiacynty, szafirki i puszkinie |
Sadzenie cebulek szafirków
Każda udana uczta wymaga odpowiedniego przygotowania. Szafirki i inne gatunki kwiatów cebulowych zacznij sadzić w październiku, a najpóźniej pod koniec listopada. Aby nadać ogrodowi jeszcze żywszego blasku, posadź kępy składające się z co najmniej 25 cebulek kwiatowych. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, posadź 40 lub 50 cebulek.
Bardziej kameralną ucztę dla oczu uzyskasz, sadząc tylko ich jedną odmianę. Jeśli jednak marzysz o czymś znacznie ciekawszym, posadź wszystkie rodzaje cebulek i stwórz bardziej urozmaicony obraz.
Sadzenie szafirków w pojemnikach pozwala na udekorowanie tarasów i balkonów. |
Posadź cebulki na głębokości od 10 do 15 cm, a następnie przykryj je ziemią. Na koniec delikatnie udepcz ziemię. Cebulki posadzone w odpowiednim miejscu (słonecznym, w półcieniu, niezbyt mokrym), każdego roku zakwitną bez żadnej pomocy. Już w tym roku świętuj nadchodzącą wiosnę, organizując „małą uroczystość z szafirkami w roli głównej".
Źródło: iBulb, więcej informacji na www.bulb.com