Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) to bylina cebulowa o bardzo interesującym wyglądzie. Ten gatunek nie jest bardzo popularny, dlatego obecność tych bylin w ogrodzie oraz niebanalny wygląd na pewno będzie przyciągać uwagę.
Na wiosnę, z dużej cebuli wyrastają u nasady liście oraz mięsisty i gruby pęd o wysokości do 1 m. W kwietniu i w maju na szczycie pędu pojawiają się pomarańczowożółte lub czerwone kwiaty. Są zwieszone płatkami do dołu, a nad nimi wyrasta dodatkowy pióropusz z liści. Prezentują się wyjątkowo okazale w grupach. Nadają się też na kwiat cięty. W połowie maja, po przekwitnięciu, część nadziemna rośliny zamiera.
Gdzie posadzić cebulki szachownicy cesarskiej?
Cebule sadzi się na rabacie już na początku września, aby zdążyły się dobrze ukorzenić przed zimą. Dołki o głębokości 15–20 cm podsypuje się żwirkiem, który stanowi warstwę drenującą. Szachownice powinny być sadzone w odstępie 25–35 cm i obficie podlane.
Wymagają żyznej gleby, przepuszczalnej i zasobnej w składniki organiczne. Preferują słoneczne lub lekko ocienione miejsca i są wrażliwe na wiosenne przymrozki.
Kiedy wykopać cebule?
Jeżeli w sezonie rośliny są zasilane nawozami organicznymi, nie ma konieczności wyjmowania cebul z ziemi. W innym przypadku, w czerwcu–lipcu, zaleca się ich wykopanie. Przechowywanie musi odbywać się w ciepłym miejscu pod przykryciem piasku czy trocin, aby cebule nie wyschły.
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 3/2016tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier - Pixabay.com |