Logo
Logo

Dlaczego warto mieć szachownicę cesarską w ogrodzie? Ma kwiaty jak korony!

Pytanie czytelnika: Poszukuję ciekawej rośliny o lekko egzotycznym wyglądzie, która urozmaici niewielki ogródek, w którym znajdują się głównie zimozielone krzewy? Sąsiedzi mają korony cesarskie. Wyglądają bardzo okazale. Jak je uprawiać?

Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis) to bylina cebulowa o bardzo interesującym wyglądzie. Ten gatunek nie jest bardzo popularny, dlatego obecność tych bylin w ogrodzie oraz niebanalny wygląd na pewno będzie przyciągać uwagę.

Na wiosnę, z dużej cebuli wyrastają u nasady liście oraz mięsisty i gruby pęd o wysokości do 1 m. W kwietniu i w maju na szczycie pędu pojawiają się pomarańczowożółte lub czerwone kwiaty. Są zwieszone płatkami do dołu, a nad nimi wyrasta dodatkowy pióropusz z liści. Prezentują się wyjątkowo okazale w grupach. Nadają się też na kwiat cięty. W połowie maja, po przekwitnięciu, część nadziemna rośliny zamiera.

Na szczycie sztywnej łodygi znajdują się imponujące, dzwonkowate kwiatostany szachownicy cesarskiej. Nic dziwnego, że tę imponującą roślinę nazywają koroną cesarską.

Gdzie posadzić cebulki szachownicy cesarskiej?

Cebule sadzi się na rabacie już na początku września, aby zdążyły się dobrze ukorzenić przed zimą. Dołki o głębokości 15–20 cm podsypuje się żwirkiem, który stanowi warstwę drenującą. Szachownice powinny być sadzone w odstępie 25–35 cm i obficie podlane.

Wymagają żyznej gleby, przepuszczalnej i zasobnej w składniki organiczne. Preferują słoneczne lub lekko ocienione miejsca i są wrażliwe na wiosenne przymrozki.

Kiedy wykopać cebule?

Jeżeli w sezonie rośliny są zasilane nawozami organicznymi, nie ma konieczności wyjmowania cebul z ziemi. W innym przypadku, w czerwcu–lipcu, zaleca się ich wykopanie. Przechowywanie musi odbywać się w ciepłym miejscu pod przykryciem piasku czy trocin, aby cebule nie wyschły.

  logo BudujemyDom.pl

Źródło: Magazyn Budujemy Dom 3/2016tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier - Pixabay.com

 

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl