Logo
Logo
74
Okazje
Artykuł na: 9-16 minut

Ogrody Markiewicz | Edukacyjne ogrody z pasją

Ogrody Markiewicz znajdują się Marcinkowie koło Mrągowa w województwie warmińsko-mazurskim. To kilkanaście zakątków w różnych stylach; miejsce, po których można swobodnie spacerować tonąc w kwiatach i zieleni. Odbywają się tu także liczne warsztaty edukacyjne i ciekawe wydarzenia w plenerze. Zobacz, co tam możesz zobaczyć i jak spędzić czas!

Całe założenie ogrodowe Ogrodów Markiewicz mieści się na powierzchni 3500 m². I choć firma, jako szkółka i pracownia projektowa, powstała w 2008 r., pierwsze zakątki tematyczne w Ogrodach założono w 2012 roku. Teren został podzielony na kameralne wnętrza (spacerując po ogrodzie prawie niezauważanie przechodzimy z jednego zakątka do drugiego); każdy zakątek ma przy tym inny styl i rządzą w nim zupełnie inne gatunki roślin.

Ogrody stworzyła projektantka zieleni Magdalena Markiewicz. Choć powierzchnia tego założenia jest nieduża, Ogrody Markiewicz wciąż ewoluują. Tak jak w każdym ogrodzie rośliny zajmują tu coraz większą przestrzeń; z roku na rok przybywa także elementów małej architektury ogrodowej, która w tym założeniu odgrywa niezwykle ważną rolę.

12 ogrodów tematycznych

Ogrody Markiewicz - ogród śródziemnomorski
Fot. Magdalena Markiewicz, Małgorzata Wójcik
Ogród śródziemnomorski

Ogród śródziemnomorski

Wokół placyków wysypanych żwirem i wzdłuż wijących się nieregularnie kamiennych ścieżek w ogrodzie śródziemnomorskim podziwiać można kwitnące latem perowskie łobodolistne (Perovskia atriplicifolia), okazałe juki (Yucca filamentosa) o strzelistych białych kwiatostanach oraz wonne lawendy wąskolistne (Lavandula angustifolia), których w lipcu nie ominie żaden okoliczny owad.

Wiosną delikatną mgiełką drobnych kwiatów pokrywa się krzaczasty tamaryszek, a latem można się delektować urodą ciemnozielonych, powcinanych liści figowców pospolitych (Ficus carica), które rosną w ogrodzie w gruncie przez cały rok. Całemu założeniu charakteru dodaje ceglana bramka prowadząca do kolejnego wnętrza i błękitna ściana z ławką, na której można w spokoju wypocząć chroniąc się przed słońcem.

Ogrody Markiewicz - ogród zakochanych
Fot. Małgorzata Wójcik
Ogród zakochanych

Ogród zakochanych

Przez ten zakątek prowadzi długa alejka obsadzona wonnymi lawendami, których pełnia kwitnienia przypada na lipiec. Ogród zakochanych stylizowany jest na założeniach barokowych, dlatego znajdziemy w nim głównie geometryczne formy roślin krzewów (kule, stożki), obwódki z berberysów tworzące wzory oraz figurki amorków ukryte między roślinami.

Od pozostałych wnętrz ten ogród odgradzają wysokie szpalery ze strzyżonych ligustrów i wiśni wonnej (Prunus mahaleb), tzw. antypki, dzięki którym nasadzenia wzdłuż ścieżek są osłonięte od wiatrów. Wiosną podziwiać tu można kwitnące wiśnie piłkowane (Prunus serrulata) 'Royal Burgundy', a na początku lata piwonie (Paeonia lactiflora) 'Shirley Temple'.

Ogrody Markiewicz - różanka
Fot. Małgorzata Wójcik
Różanka

Różanka

Ogród różany w Ogrodach Markiewicz zajmuje dużo miejsca i sąsiaduje z ogrodem zakochanych. Różanka założona została w barokowym, formalnym stylu. Główną osią jest prowadząca przez ogród ścieżka, w połowie której założony został placyk z fontanną i ławkami. Obwódki z bukszpanów (posadzono tu 1000 krzewów!) wyznaczają miejsca dla różnych odmian róż okrywowych; różowych 'The Fairy' i białych 'White the Fairy'. Wyższe róże parkowe, angielskie i historyczne posadzone zostały po bokach, wzdłuż grabowych i bukowych szpalerów.

Ogrody Markiewicz - ogród biały
Fot. Magdalena Markiewicz, Małgorzata Wójcik
Ogród biały

Ogród biały

Ogród biały jest efektowny od wczesnej wiosny do jesieni – najpierw rabaty wypełniają kwiaty cebulowe, a na gałązkach magnolii gwiaździstej ukazują się zjawiskowe, śnieżnobiałe kwiaty. Wczesną wiosną odpoczywając w białej altanie można cieszyć się intensywnym słodkim zapachem lilaków (Syringa) 'Acubaefolia' i wijących się po pergoli kwiatów glicynii kwiecistej (Wisteria floribunda) 'Texas White'.

Później swój urok prezentuje surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) oraz byliny, takie jak szałwia omszona (Salvia nemorosa) 'Adran', lawenda 'Alba' oraz tojeść orszelinowa (Lysimachia clethroides). Pod koniec lata przewodnictwo obejmują okazałe hortensje krzewiaste (Hydrangea arborescens) 'Anabelle', hortensja bukietowa (H. paniculata) 'Grandiflora' oraz ciekawie przebarwiająca się jesienią hortensja dębolistna (H. quercifolia). 

Ogrody Markiewicz - ogród traw
Fot. Magdalena Markiewicz, Małgorzata Wójcik
Ogród traw

Ogród traw

Trawy ozdobne w ogrodzie traw najciekawiej prezentują się pod koniec lata i jesienią, gdy wreszcie kępy osiągną duże rozmiary, źdźbła zaczną się przebarwiać, a pośród nich na wietrze kołysać się będą puszyste kwiatostany. Wzdłuż ścieżki porośniętej przez karmnik ościsty (Sagina subulata) można spacerować podziwiając urodę różnych gatunków traw – kępkowych kostrzew (Festuca), wyraziście zabarwionych na czerwono łanów imperaty cylindrycznej (Imperata cylindrica) 'Red Baron', delikatnych kęp rozplenicy japońskiej (Pennisetum aloperucodes) i tworzących najwyższe piętro miskantów olbrzymich i chińskich.

Wszystkie rośliny wyeksponowane zostały na tle jasnego żwiru, który świetnie podkreśla ich urodę. Dodatkiem do traw ozdobnych są w tym ogrodzie kępy bylin – wczesnym latem zakwita tu czosnek olbrzymi (Allium giganteum), potem oryginalnie wyglądający konwalnik płaskopędowy; kompozycję wzbogacają żurawki (Heuchera) o purpurowych liściach.

Ogrody Markiewicz - ogród marokański
Fot. Magdalena Markiewicz, Małgorzata Wójcik
Ogród marokański

Ogród marokański

Charakteru ogrodowi marokańskiemu nadają głównie elementy małej architektury – murek wyłożony ceramicznymi płytkami z wzorami przypominającymi kafle spotykane w ogrodach krajów północnoafrykańskich oraz stolik z blatem z mozaiki. Obok na rabatach królują rośliny ciepłolubne – ogniste trytomy groniaste (Knifophia) o żółtopomarańczowych kwiatach, zjawiskowe alstremerie (Alstroemeria) i kolczaste opuncje.

Dodatkiem są krzewy i byliny – kwitnące wiosną na żółto zimozielone mahonie pospolite (Mahonia aquifolium), które wiosną przywabiają głodne pszczoły, czerwonolistne berberysy (Berberis) rodzące smaczne czerwone owoce oraz kępy bylin, które doskonale współgrają z egzotycznymi roślinami. Spotkać tu można wdzięczne, pomarańczowe kukliki (Geum), a także zimujące w naszych warunkach klimatycznych, różnokolorowe rozchodniki i rojniki.

Ogrody Markiewicz - ogród nowoczesny
Fot. Magdalena Markiewicz
Ogród nowoczesny

Ogród nowoczesny

W ogrodzie nowoczesnym panuje spokój i harmonia, dzięki niewielkiej ilości roślin oraz elementów małej architektury. W cieniu platana klonolistnego (Platanus acerifolia) można odpocząć od upału. Na tle żwirowej nawierzchni posadzone zostały tu niskie obwódki z bukszpanu tworzące równoległe paski. Jedynym mocnym akcentem jest kolorowa postać gimnastyczki stojąca po środku ogródka.

Ogrody Markiewicz - ogród wiejski
Fot. Magdalena Markiewicz
Ogród wiejski

Ogródek wiejski

Tak jak przystało na wiejski ogródek, jest on przepełniony kolorowymi i pachnącymi roślinami, które tworzą bujny łan przyciągający nie tylko nasz wzrok, ale też i liczne owady.

Wiejski klimat tworzą byliny i rośliny jednoroczne, m.in. łubiny (Lupinus), strzeliste malwy (Alcea) i dumne ostróżki (Delphinium), drobne, ale tworzące zwarte kępy bodziszki korzeniaste (Geranium macrorrhizum), wonne piwonie (Paeonia), wdzięczne i kwitnące na jasnozielono przywrotniki ostroklapowe (Alchemilla mollis), kochające słońce szałwie (Salvia) i mniej popularne, ale wdzięczne firletki czy rdesty wężowniki (Polygonum bistorta). Uroku ogrodowi wiejskiemu dodają stojące wśród kwiatów klasyczne ule.

Ogrody Markiewicz - ogród pnączy
Fot. Magdalena Markiewicz
Ogród pnączy

Ogród pnączy

Wijące się po ażurowej konstrukcji pnącza w tym ogrodzie tworzą zielony dach nad kolistym placykiem ze stylizowaną fontanną. Można tu wytchnąć od upału odpoczywając na niebieskiej ławce i podziwiając kwitnące na żółto powojniki tanguckie (Clematis tangutica), przebarwiające się jesienią winobluszcze pięciolistkowe (Parthenocissus quinquefolia).

Siedząc przez dłuższy czas w ciszy można spotkać tu korzystające z wody ptaki. Wabi je tu nie tylko wodopój – znajdują dobre schronienie pod gęstym szpalerem z otaczających ten zakątek leszczyn, a jesienią podjadają drobne owoce winobluszczu.

Ogrody Markiewicz - ogród ziołowo-warzywny
Fot. Małgorzata Wójcik
Ogród ziołowo-warzywny

Ogród ziołowo-warzywny

Grządki dla warzyw w ogrodzie ziołowo-warzywnym wydzielają obwódki z bukszpanu. W środku, w najbardziej nasłonecznionym miejscu znajduje się okrąg przeznaczony do uprawy ziół (mięty, lebiodki oregano, melisy i tymianku), a po bokach znajdują się kwatery dla rozmaitych warzyw, które rosną w towarzystwie roślin ozdobnych. Poza klasycznymi warzywami, takimi jak buraki czy marchew można tu zobaczyć gatunki mniej popularne, które również doskonale znoszą nasze warunki klimatyczne, np. karczochy, szparagi, kapusta pak choi czy jagody goji.

Uroku ogrodowi dodają kwitnące latem słoneczniki i nagietki oraz typowe dla angielskich ogrodów wigwamy dla pnących gatunków, wykonane z gałązek leszczyny.

Ogrody Markiewicz - ogród skalny
Fot. Magdalena Markiewicz
Ogródek skalny

Ogródek skalny

To mini ogródek skalny, w którym na słonecznym stanowisku na ubogim podłożu doskonale dają sobie wytrzymałe, płożące jałowce. Pomiędzy nimi wiosną pojawiają się jaskrawe poduchy bylin – kwitną floksy szydlaste (Phlox subulata), a latem zakwitają rojniki murowe (Sempervivum tectorum) i skalnice Arendsa (Astilbe arendsi) 'Peter Pan'. Przez cały sezon pomiędzy roślinami wiją się pędy tojeści rozesłanej (Lysimachia nummularia).

Ogrody Markiewicz - ogród egipski
Fot. Małgorzata Wójcik
Ogród egipski

Ogród egipski

Nowym ogródkiem, który dopiero powstaje jest ogród egipski – obecnie widać już ozdobiony mur z charakterystyczną płaskorzeźbą.

Ogrody Markiewicz - ogród japoński
Fot. Małgorzata Wójcik
Ogród japoński

Ogród japoński

Do ogrodu japońskiego zaprasza pomalowana na czerwono brama Tori. Harmonia i spokój, jakie emanują z tego wnętrza ogrodowego wynikają z odpowiednio skomponowanych elementów małej architektury oraz równowagi między kamieniem, wodą i roślinnością.

W otoczonym kamiennym brzegiem oczku wodnym latem kwitną lilie wodne, obok widać charakterystyczne dla ogrodów japońskich elementy – wykonane z bambusa oraz płaskorzeźby. W ogrodzie japońskim nie mogło zabraknąć różnych odmian sosen (symbolizujących długowieczność), kwitnących wiosną azalii (Rhododendron), a nawet egzotycznie wyglądającego bambusa czarnego (Phyllostachys nigra) 'Punctata'.

Ogrody Markiewicz - zielona klasa
Fot. Małgorzata Wójcik
Zielona klasa

Zielona klasa

W najdalszej części ogrodów Markiewicz znajduje się zielona klasa – rozległy trawnik, oddzielony od pozostałej części ogrodu kolorowymi płotkami/kredkami. To miejsce, w którym odbywają się warsztaty dla dzieci. Stoi tu okazały hotel dla owadów, tablice ze zdjęciami i informacjami o motylach, a także inne tablice pokazujące, jak ważna jest segregacja śmieci czy zachowanie w terenach zieleni bioróżnorodności. 

Ogrody Markiewicz znajdują się w Marcinkowie koło Mrągowa
w woj. warmińsko-mazurskim.
Ogrody można zwiedzać od maja do końca września, od poniedziałku do  soboty w godz. 9:00-18.00 i w niedzielę w godz. 10:00-15:00 (obowiązują bilety wstępu).

Adres: Marcinkowo 33 A, 11-700 Mrągowo
www.ogrodymarkiewicz.pl

 Tekst i zdjęcie tytułowe: Małgorzata Wójcik

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (16)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu