Logo
Logo
24
Okazje

Skalnica Arendsa 'Peter Pan'

Skalnica Arendsa to bylina słynąca z urodziwych kwiatów, obfitego kwitnienia i zwartego płaskokulistego pokroju, który tworzy zwarte poduchy. Karminowoczerwone kwiaty rozwijają się na krótkich pędach tuż ponad intensywnie zielonymi liśćmi, przez co roślina jest niezwykle dekoracyjna.

 

Opis rośliny

Skalnica Arendsa (Saxifraga ×arendsii od nazwiska niemieckiego hodowcy Georga Arendsa) rozrasta się szybko i szeroko dzięki rozłogom i bocznym pędom, tworząc zwarte kobierce wysokości 10 cm. Szczególnie efektownie wygląda od maja do czerwca podczas kwitnienia. Pojedyncze kwiaty zebrane są w groniaste kwiatostany na szczytach pędów, karminowoczerwone z jaśniejszym środkiem, średnicy 1,5 cm.

Odmiana ‘Peter Pan’ wyróżnia się wyjątkowo krótkimi pędami, które osiągają wysokość 5-8 cm. Liście są intensywnie zielone, miękkie, trójklapowe, mocno powcinane i ułożone w małe rozety o średnicy 4 cm. Pozostają zielone przez cały rok.

Saxifraga Peter Pan fot. Monika Szczepaniak
fot. Monika Szczepaniak

Wymagania i uprawa

Bylina najlepiej rośnie w miejscu półcienistym. Nasłonecznienie znosi pod warunkiem, że gleba jest umiarkowanie wilgotna. Podłoże pod uprawę powinno być średnio żyzne, o odczynie od kwaśnego do zasadowego, stale nawilżone. Pielęgnacja skalnicy jest łatwa i sprowadza się do podlewania rośliny w upalne lato i wycinania pędów po kwitnieniu. Jest dosyć odporna na mróz (strefa 6) i wymaga osłaniania przed mroźnym wiatrem jedynie w najzimniejszych rejonach kraju.

Gdzie posadzić?

Skalnica, jak sama nazwa wskazuje, najlepiej prezentuje się na skalniaku, szczególnie w jego lekko zacienionej części, ale ze swoją delikatną urodą sprawdzi się również jako roślina obwódkowa i zadarniająca. Polecana do sadzenia w grupach (po 3-10 razem) w małych ogrodach, do obsadzania murków i brzegów oczka wodnego.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu