Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
9
Do góry

Skalnica Arendsa 'Peter Pan'

Skalnica Arendsa to bylina słynąca z urodziwych kwiatów, obfitego kwitnienia i zwartego płaskokulistego pokroju, który tworzy zwarte poduchy. Karminowoczerwone kwiaty rozwijają się na krótkich pędach tuż ponad intensywnie zielonymi liśćmi, przez co roślina jest niezwykle dekoracyjna.

Opis rośliny

Skalnica Arendsa (Saxifraga ×arendsii od nazwiska niemieckiego hodowcy Georga Arendsa) rozrasta się szybko i szeroko dzięki rozłogom i bocznym pędom, tworząc zwarte kobierce wysokości 10 cm. Szczególnie efektownie wygląda od maja do czerwca podczas kwitnienia. Pojedyncze kwiaty zebrane są w groniaste kwiatostany na szczytach pędów, karminowoczerwone z jaśniejszym środkiem, średnicy 1,5 cm.

Odmiana ‘Peter Pan’ wyróżnia się wyjątkowo krótkimi pędami, które osiągają wysokość 5-8 cm. Liście są intensywnie zielone, miękkie, trójklapowe, mocno powcinane i ułożone w małe rozety o średnicy 4 cm. Pozostają zielone przez cały rok.

Saxifraga Peter Pan fot. Monika Szczepaniak
fot. Monika Szczepaniak

Wymagania i uprawa

Bylina najlepiej rośnie w miejscu półcienistym. Nasłonecznienie znosi pod warunkiem, że gleba jest umiarkowanie wilgotna. Podłoże pod uprawę powinno być średnio żyzne, o odczynie od kwaśnego do zasadowego, stale nawilżone. Pielęgnacja skalnicy jest łatwa i sprowadza się do podlewania rośliny w upalne lato i wycinania pędów po kwitnieniu. Jest dosyć odporna na mróz (strefa 6) i wymaga osłaniania przed mroźnym wiatrem jedynie w najzimniejszych rejonach kraju.


Gdzie posadzić?

Skalnica, jak sama nazwa wskazuje, najlepiej prezentuje się na skalniaku, szczególnie w jego lekko zacienionej części, ale ze swoją delikatną urodą sprawdzi się również jako roślina obwódkowa i zadarniająca. Polecana do sadzenia w grupach (po 3-10 razem) w małych ogrodach, do obsadzania murków i brzegów oczka wodnego.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu