Logo
Logo
14
Do góry

Skalnica Arendsa 'Peter Pan'

Skalnica Arendsa to bylina słynąca z urodziwych kwiatów, obfitego kwitnienia i zwartego płaskokulistego pokroju, który tworzy zwarte poduchy. Karminowoczerwone kwiaty rozwijają się na krótkich pędach tuż ponad intensywnie zielonymi liśćmi, przez co roślina jest niezwykle dekoracyjna.

Opis rośliny

Skalnica Arendsa (Saxifraga ×arendsii od nazwiska niemieckiego hodowcy Georga Arendsa) rozrasta się szybko i szeroko dzięki rozłogom i bocznym pędom, tworząc zwarte kobierce wysokości 10 cm. Szczególnie efektownie wygląda od maja do czerwca podczas kwitnienia. Pojedyncze kwiaty zebrane są w groniaste kwiatostany na szczytach pędów, karminowoczerwone z jaśniejszym środkiem, średnicy 1,5 cm.

Odmiana ‘Peter Pan’ wyróżnia się wyjątkowo krótkimi pędami, które osiągają wysokość 5-8 cm. Liście są intensywnie zielone, miękkie, trójklapowe, mocno powcinane i ułożone w małe rozety o średnicy 4 cm. Pozostają zielone przez cały rok.

Saxifraga Peter Pan fot. Monika Szczepaniak
fot. Monika Szczepaniak

Wymagania i uprawa

Bylina najlepiej rośnie w miejscu półcienistym. Nasłonecznienie znosi pod warunkiem, że gleba jest umiarkowanie wilgotna. Podłoże pod uprawę powinno być średnio żyzne, o odczynie od kwaśnego do zasadowego, stale nawilżone. Pielęgnacja skalnicy jest łatwa i sprowadza się do podlewania rośliny w upalne lato i wycinania pędów po kwitnieniu. Jest dosyć odporna na mróz (strefa 6) i wymaga osłaniania przed mroźnym wiatrem jedynie w najzimniejszych rejonach kraju.

Gdzie posadzić?

Skalnica, jak sama nazwa wskazuje, najlepiej prezentuje się na skalniaku, szczególnie w jego lekko zacienionej części, ale ze swoją delikatną urodą sprawdzi się również jako roślina obwódkowa i zadarniająca. Polecana do sadzenia w grupach (po 3-10 razem) w małych ogrodach, do obsadzania murków i brzegów oczka wodnego.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu