Kuklik (Geum) odmiana 'Bohema Pink' PBR to wyjątkowej urody bylina z rodziny różowatych (Rosaceae). Jest to polska odmiana ogrodowa kuklika.

★ Kuklik 'Bohema Pink' PBR otrzymał specjalne wyróżnienie w Konkursie Roślin NOWOŚCI – "Roślinne Nowości 2020" na 28. Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie Online. Został zgłoszona przez szkółkę Ogrody o Zielonych Progach.

Roślina ta wyróżnia się bardzo dużymi (do 5 cm średnicy!), pełnymi kwiatami o kolorze różowo-czerwonym. Są one usytuowane na rozgałęzionym, purpurowym pędzie i skierowane ku górze i na boki. Płatki korony są pomarszczone i pofalowane, otaczają zebrane w środku żółte pręciki i słupki. 'Bohema Pink' zakwita wcześnie, bo już na przełomie kwietnia i maja.

Osiąga ok 30 cm wysokości tworząc rozety ciemnozielonych, złożonych liści wyrastających z jej korzeni spichrzowych wczesną wiosną.

Wymagania i uprawa

Kuklika tego najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym, aby wytworzył jak najwięcej kwiatów. Najlepiej rośnie na glebach świeżych, lekko wilgotnych.

Rośliny te są odporne na mróz i przetrzymują zimę dzięki organom podziemnym (korzeń spichrzowy).

Zastosowanie

Polecana do sadzenia na rabatach i kwietnikach, w kompozycjach naturalistycznych. Bardzo dobrze sprawdza się w towarzystwie niskich traw oraz płożących się bylin.

Zdjęcia: Przemysław Godlewski/Ogrody o Zielonych Progach