Logo
Logo

W Leclercu pojawił się bukszpan w zawrotnej cenie. Będzie dorodny, jak zrobicie to przed posadzeniem

Bukszpan to nieodłączny element tradycji wielkanocnej. Już od 2-3 tygodni pojawia się nie tylko na giełdach kwiatowych, ale także w dyskontach i supermarketach. Zawsze należy sprawdzać, w jakiej jest kondycji i obserwować czy nie nosi znamion chorób grzybowych. Pojawiając się w Leclercu natknęłam się na piękne okazy, które warto zakupić jeszcze przed świętami. Później będziecie mogli je przesadzić do ogrodu czy na działkę.

Jestem zwolenniczką jednej zasady - jeżeli tylko zakupione rośliny mogę później włożyć na działkę - zawsze z chęcią to robię. Tak samo jest z bukszpanem, który co roku ląduje na klomby specjalnie do tego wyznaczone. Uwielbiam łączyć go w dekoracjach świątecznych razem z żonkilami, narcyzami czy też hiacyntami. Nadaje wiankom i kompozycjom lekkości, przypominając o Wielkanocy. Nie zapomnijcie jednak, aby zawsze mieć na uwadze, ze mogły być nieodpowiednio przechowywane na magazynach w sklepach stacjonarnych. Sprawdźcie liście, gałązki, a przede wszystkim ziemię, czy nie nosi śladów pleśni.

Co zrobić przed posadzeniem bukszpanu, aby był dorodny? Prosty patent

Wielokrotnie sąsiadka żaliła się, że bukszpan, który włożyła z doniczki do ziemi bardzo szybko zmarniał. Nie zawsze musi być to wina ćmy bukszpanowej. To owad, który żeruje na niej w postaci larwalnej, przekształcając się w dorosłego osobnika. Potrafi pochłonąć krzew w zastraszającym tempie. Jest także inny czynnik, który koreluje bezpośrednio z samym sadzeniem rośliny do gruntu.

Bardzo ważne jest, aby na początku bardzo dobrze spulchnić glebę za pomocą szpadla lub motyczki. Możecie użyć także wertykulatora, jeżeli wiecie, że poprzednio zarastały w tym miejscu kępki trawy. Musi być to zrobione na około 20-30 cm wgłąb ziemi, aby sadzonka mogła mieć odpowiednie warunki do rozrostu bryły korzeniowej. Dodatkowo warto uzbroić się w nawóz do bukszpanów, który wzmocni początkowy rozwój rośliny.

Nie zapomnijcie włożyć do wody sadzonek bukszpanu - przed posadzeniem powinny moczyć się przynajmniej przez kilka do kilkunastu godzin. To wzmocni ich przesadzenie z doniczki do gruntu.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Co stosować na ćmę bukszpanową? Domowe sposoby

Ćma bukszpanowa jest jednym z najcięższych okazów owadów do zwalczenia. Wielokrotnie ogrodnicy poddawali się, gdy krzewy zaatakowały całe roje ćmy bukszpanowej. To niebywale uciążliwy owad, który potrafi w przeciągu kilku tygodni pozbawić wigoru każdy krzew bukszpanowy. Są jednak metody prewencyjne, które pozwolą wam na uchronienie się przed jej żerowaniem. Kilka z nich sama wypróbowałam i szczerze polecam:

  • połączcie litr przegotowanej wody z 200 ml octu jabłkowego lub spirytusowego - najlepszy będzie ten pierwszy, który możecie zrobić na bazie skórek z jabłek, które obierzecie. Zalejcie je słodzoną wodą z miodem na około 3 tygodnie - po tym czasie uzyskacie klarowny ocet.
  • wymieszajcie litr wody przegotowanej z kilkoma kroplami olejku neem oraz łyżeczką wiórków szarego mydła - podobnie jak mszyce, larwy ćmy bukszpanowej nie lubią tych dwóch specyfików - w poprzednim roku zastosowałam go i pomógł w eliminacji szkodnika.
  • najprostszym i naturalnym środkiem prewencyjnym jest zbieranie larw ćmy bukszpanowej i sprawdzanie co jakiś czas, czy nie żerują na kolejnych krzewach.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: maxandrew / AdobeStock

Autor
W Leclercu pojawił się bukszpan w zawrotnej cenie. Będzie dorodny, jak zrobicie to przed posadzeniem
W Leclercu pojawił się bukszpan w zawrotnej cenie. Będzie dorodny, jak zrobicie to przed posadzeniem
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Powiązane tematy